ଶାହାଙ୍କ ମିଶନ ବଙ୍ଗାଲ

‘ପଶ୍ଚିମବଙ୍ଗରେ ତିନୋଟି ନିୟମ ଚାଲିଛି’

କୋଲକାତା : କେନ୍ଦ୍ର ଗୃହମନ୍ତ୍ରୀ ଅମିତ ଶାହା ମିଶନ ବଙ୍ଗାଲ ଲକ୍ଷ୍ୟରେ ମମତା ସରକାରଙ୍କୁ ଟାର୍ଗେଟ କରି କହିଛନ୍ତି ଯେ ଏଠାରେ ତିନୋଟି ନିୟମ ·ଲିଛି । ଗୋଟିଏ ପୁତୁରାଙ୍କ ପାଇଁ, ଗୋଟିଏ ଭୋଟ୍ ବ୍ୟାଙ୍କ ପାଇଁ ଏବଂ ଗୋଟିଏ ସାଧାରଣ ଲୋକଙ୍କ ପାଇଁ । ଆଇନ ପୁସ୍ତକରେ ଏକ ନିୟମ ଅଛି, କିନ୍ତୁ ଏଠାରେ ପ୍ରୟୋଗ କରିବାରେ ତିନି ପ୍ରକାରର ଆଇନ ଅଛି । ପୂର୍ବତନ ବିଜେପି ସଭାପତି ଅମିତ ଶାହା ଦୁଇ ଦିନିଆ ବଙ୍ଗଳା ଗସ୍ତରେ ଅଛନ୍ତି । ଆଜି ତାଙ୍କର ଗସ୍ତର ଶେଷ ଦିନ ଏବଂ ସେ ଏକ ସାମ୍ବାଦିକ ସମ୍ମିଳନୀ କରିବାବେଳେ ମମତା ବାନାର୍ଜୀଙ୍କୁ ଟାର୍ଗେଟ୍ କରିଛନ୍ତି । ଅମିତ ଶାହା କହିଛନ୍ତି ଯେ ସାଇକ୍ଲୋଥନ୍ ଏବଂ କରୋନା ମହାମାରୀରେ ବି ଦୁର୍ନୀତି କରିବାରେ ତୃଣମୂଳ କଂଗ୍ରେସ ପଛଘୁଞ୍ଚା ଦେଇନାହିଁ । ତୁଷ୍ଟିକରଣକୁ ନେଇ ବଙ୍ଗଳାବାସୀଙ୍କ ମନରେ ଏକ ଗଭୀର ରେଖାପାତ କରିଛି । ପୂର୍ବତନ ବିଜେପି ସଭାପତି କହିଛନ୍ତି ଯେ ଗୋଟିଏ ପ୍ରକାରେ ବେଙ୍ଗଲରେ ୩ ଟି ଆଇନ ରହିଛି । ଗୃହମନ୍ତ୍ରୀ କହିଛନ୍ତି ଯେ ୨୦୧୦ ଏପ୍ରିଲ ୧୧ରେ ମା’, ମାଟି ଏବଂ ମାନୁଷଙ୍କ ସ୍ଲୋଗାନକୁ ନେଇ ବଙ୍ଗଳାରେ ଏକ ପରିବର୍ତ୍ତନ ଆସିଥିଲା । ବଙ୍ଗଳାବାସୀଙ୍କର ବହୁତ ଆଶା ଏବଂ ଭରସା ଥିଲା । ପୂର୍ବତନ ବିଜେପି ସଭାପତି ଅମିତ ଶାହା କହିଛନ୍ତି ଯେ ମମତା ବାନାର୍ଜୀଙ୍କ ହାତରେ ବଙ୍ଗଳାକୁ ଟେକି ଦିଆଯାଇଥିଲା । କିନ୍ତୁ ଆଜି ମା, ମାଟି ଏବଂ ମାନୁଷର ସ୍ଲୋଗାନକୁ ତୁଷ୍ଟିକରଣ, ଏକଛତ୍ରବାଦୀ ଶାସନରେ ପରିବର୍ତ୍ତନ କରାଯାଇଛି । ଜନସାଧାରଣଙ୍କ ଆଶା ପୂରଣ କରିବାରେ ତୃଣମୂଳ ସରକାର ସକ୍ଷମ ହୋଇ ନାହାଁନ୍ତି । ଅମିତ ଶାହା କହିଛନ୍ତି ଯେ ବଙ୍ଗଳାବାସୀଙ୍କଠାରେ ଏବେ ଏକ ଅଦ୍ଭୁତ ପ୍ରକାରର ବାତାବରଣ ଦେଖାଯାଉଛି । ମୁଁ ଯେଉଁଆଡେ ବି ଯାଉଛି ହଜାର ହଜାର ଲୋକ ଆସି ଭାରତ ମାତା କି ଜୟ, ବନ୍ଦେ ମାତରଂ, ଜୟ ଶ୍ରୀ ରାମଙ୍କ ସ୍ଲୋଗାନ ଦେଉଛନ୍ତି । ଜନତାଙ୍କ ସ୍ଳୋଗାନ୍ରେ ଆମକୁ ସ୍ୱାଗତ ଅପେକ୍ଷା ମମତା ସରକାରଙ୍କ ପ୍ରତି ଥିବା କ୍ରୋଧ ଅଧିକ ପରିଲକ୍ଷିତ ହେଉଛି । ଗୃହମନ୍ତ୍ରୀ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଆମର ଲକ୍ଷ୍ୟ ସ୍ପଷ୍ଟ ଯେ ପଶ୍ଚିମବଙ୍ଗର ବିକାଶ ହେବା ଉଚିତ । ଦେଶର ସୀମା ସୁରକ୍ଷିତ ଏବଂ ବଙ୍ଗଳା ଭିତରେ ଅନୁପ୍ରବେଶ ବନ୍ଦ କରାଯିବା ଉଚିତ । ବର୍ତ୍ତମାନ ବଙ୍ଗଳାବାସୀ ନିଷ୍ପତ୍ତି ନେବାକୁ ପଡିବ ଯେ ସେମାନେ ପରିବାରବାଦ ଚାହାନ୍ତି ନା ବିକାଶ ଚାହାନ୍ତି?

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *