ଆମେରିକାରେ ବାଇଡେନ୍ ରାଜ୍

୫ଲକ୍ଷ ଭାରତୀୟଙ୍କୁ ମିଳିବ ନାଗରିକତାର ଲାଭ

ୱାଶିଂଟନ୍ : ଆମେରିକାର ରାଷ୍ଟ୍ରପତି ନିର୍ବାଚନରେ ଡୋନାଲ୍ଡ ଟ୍ରମ୍ପଙ୍କୁ ପରାସ୍ତ କରିଥିବା ଜୋ ବାଇଡେନ ୧ କୋଟିରୁ ଅଧିକ ପ୍ରବାସୀଙ୍କୁ ଆମେରିକାର ନାଗରିକତ୍ୱ ଦେବାକୁ ଯାଉଛନ୍ତି । ବିଡେନ ୧.୧ କୋଟି ପ୍ରବାସୀଙ୍କୁ ନାଗରିକତ୍ୱ ପ୍ରଦାନ ଦିଗରେ ଏକ ରୋଡମ୍ୟାପ ସୃଷ୍ଟି କରିବାକୁ କାର୍ଯ୍ୟ କରିବେ, ଯେଉଁଥିରେ ୫ ଲକ୍ଷ ଭାରତୀୟ ଅନ୍ତର୍ଭୁକ୍ତ । ଏହି ଯୋଜନା ଅନୁଯାୟୀ ପ୍ରତିବର୍ଷ ୯୫,୦୦୦ ଲୋକଙ୍କୁ ଆମେରିକୀୟ ନାଗରିକତ୍ୱ ଦିଆଯିବ । ବାଇଡେନଙ୍କ ନିର୍ବାଚନ ପ୍ରଚାର ସମୟରେ ପ୍ରକାଶିତ ଏକ ଦଲିଲ ଅନୁଯାୟୀ, ସେ ତାଙ୍କ କାର୍ଯ୍ୟ ଆରମ୍ଭ କରିବେ ଯାହା ବ୍ୟବସ୍ଥାକୁ ଆଧୁନିକୀକରଣ କରିବ । ଏଥିରେ ୧.୧ କୋଟି ଅଜ୍ଞାତ ପ୍ରବାସୀମାନଙ୍କ ପାଇଁ ନାଗରିକତ୍ୱ ରୋଡମ୍ୟାପ ପ୍ରସ୍ତୁତ କରିବା ଅନ୍ତର୍ଭୁକ୍ତ ରହିଛି । ଏହି ପ୍ରବାସୀମାନଙ୍କ ମଧ୍ୟରୁ ୫ଲକ୍ଷ ଭାରତୀୟ ଅନ୍ତର୍ଭୁକ୍ତ ଯେଉଁମାନେ ଏଥିରୁ ଉପକୃତ ହେବେ । ଡେମୋକ୍ରାଟ୍ସର ନିର୍ବାଚନୀ ଦଲିଲରେ ଦର୍ଶାଯାଇଥିଲା ଯେ ବାଇଡେନ ପ୍ରଶାସନ ପରିବାର ଭିତ୍ତିକ ଇମିଗ୍ରେସନକୁ ସମର୍ଥନ କରିବ ଏବଂ ପରିବାରର ଏକୀକରଣକୁ ଆମେରିକାର ଇମିଗ୍ରେସନ ସିଷ୍ଟମର ମୂଳ ନୀତି ଭାବରେ ସଂରକ୍ଷଣ କରିବ । ନୀତି ଦଲିଲରେ ଦର୍ଶାଯାଇଛି ଯେ ବାଇଡେନ ଆମେରିକାକୁ ଆସୁଥିବା ଶରଣାର୍ଥୀଙ୍କୁ ସ୍ୱାଗତ କରନ୍ତି । ନୂତନ ନୀତି ପରେ ଆମେରିକାରେ ଆସୁଥିବା ବାର୍ଷିକ ବିଶ୍ୱ ଶରଣାର୍ଥୀଙ୍କ ସଂଖ୍ୟା ୧.୨୫ ଲକ୍ଷରେ ସ୍ଥିର ହେବ । ପଲିସି ଡକ୍ୟୁମେଣ୍ଟ୍ ଅନୁଯାୟୀ ଏହା ଆମର ମୂଲ୍ୟବୋଧ ଏବଂ ଅଦୃଶ୍ୟ ବିଶ୍ୱର ଆବଶ୍ୟକତା ସହିତ ଅନୁରୂପ ହେବ । ବାଇଡେନ ମଧ୍ୟ ସର୍ବନିମ୍ନ ୯୫,୦୦୦ ଶରଣାର୍ଥୀଙ୍କ ସଂଖ୍ୟା ପ୍ରବେଶ ପାଇଁ କଂଗ୍ରେସ ସହିତ କାର୍ଯ୍ୟ କରିବେ । ଏହାପୂର୍ବରୁ ବାଇଡେନ ଡେଲାବେୟର ୱିଲମିଙ୍ଗଟନରେ ଥିବା ନିର୍ବାଚନ ପ୍ରଚାର ମୁଖ୍ୟାଳୟରୁ ଦେଶକୁ ସମ୍ବୋଧିତ କରିଥିଲେ । ବାଇଡେନ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଆମେରିକାରେ ଆମମାନଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ ଦୃଢ଼ ମତଭେଦ ରହିଛି । ଗଣତନ୍ତ୍ରରେ ଦୃଢ଼ ମତଭେଦ ରହିବା ଆବଶ୍ୟକ । ଆମକୁ ମନେ ରଖିବାକୁ ହେବ ଯେ ଆମର ରାଜନୀତି ଏକ ନିରନ୍ତର, ସମାପ୍ତିର ଯୁଦ୍ଧ ନୁହେଁ । ଆମର ରାଜନୀତିର ଉଦ୍ଦେଶ୍ୟ ହେଉଛି ଦେଶ ପାଇଁ କାମ କରିବା, ପାରସ୍ପରିକ ଦ୍ୱନ୍ଦ୍ୱକୁ ବଳ ଦେବା ପାଇଁ ନୁହେଁ । ଆମର ଲକ୍ଷ୍ୟ ହେଉଛି ସମସ୍ୟାର ସମାଧାନ ପାଇଁ ଏକ ଉପାୟ ଖୋଜିବା । ନ୍ୟାୟ ନିଶ୍ଚିତ ହେବା ଆବଶ୍ୟକ । ସମସ୍ତଙ୍କୁ ସମାନ ଅଧିକାର ଦିଆଯିବା ଆବଶ୍ୟକ । ଆମ ଲୋକଙ୍କ ଜୀବନଶୈଳୀରେ ଉନ୍ନତି ଆଣିବାକୁ ପଡିବ । ଆମେ ପ୍ରତିଦ୍ୱ­ନ୍ଦ୍ୱୀ, କିନ୍ତୁ ଆମେ ଶତ୍ରୁ ନୁହଁ । ଆମେ ଆମେରିକୀୟ ।

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *