ଭାରତ-ଚୀନ୍ ବିବାଦକୁ ନେଇ ଚିନ୍ତିତ ଋଷ

ବିବାଦର ସୁଯୋଗ ନେଇ ହୋଇପାରେ ଭୌଗୋଳିକ ପରିସର ବୃଦ୍ଧି

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ, ୧୨ ।୧୧ : ଭାରତ ଏବଂ ଚୀନ୍ ମଧ୍ୟରେ ସୀମା ତିକ୍ତତା ବୃଦ୍ଧି ପାଉଥିବା ନେଇ ଗୁରୁବାର ଋଷ ଏକ ବଡ଼ ବିବତ୍ତି ଦେଇଛି । ଋଷ କହିଛି ଯେ ବିଶ୍ୱର ଅଶାନ୍ତି ଏବଂ ଅନିଶ୍ଚିତତା ମଧ୍ୟରେ ଯଦି ଭାରତ ଏବଂ ଚୀନ୍ ମଧ୍ୟରେ ତିକ୍ତତା ଆହୁରି ବଢିଯାଏ, ତେବେ ସମଗ୍ର ୟୁରାସିଆ ଅଞ୍ଚଳରେ ଅସ୍ଥିରତା ବୃଦ୍ଧି ପାଇବ ଏବଂ ଏହି ବିବାଦର ସୁଯୋଗ ନେଇ ଅନ୍ୟ ସକ୍ରିୟ ଶକ୍ତିମାନେ ସେମାନଙ୍କର ଭୌଗୋଳିକ ପରିସର ବୃଦ୍ଧି କରିବାରେ ସକ୍ଷମ ହେବେ । ଏକ ଅନଲାଇନ୍ ମିଡିଆ ବୈଠକରେ ଋଷର ଡେପୁଟି ମିଶନ୍ ମୁଖ୍ୟ ରୋମାନ୍ ବାବୁସ୍କିନ୍ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଏସିଆର ଦୁଇ ବାହିନୀ ମଧ୍ୟରେ ତିକ୍ତତାକୁ ନେଇ ତାଙ୍କ ଦେଶ ସ୍ୱାଭାବିକ ଭାବେ ଚିନ୍ତିତ । ଏହା ସହିତ ସେ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଦୁଇ ଦେଶ ମଧ୍ୟରେ ସକାରାତ୍ମକ ସଂଳାପ ଅତ୍ୟନ୍ତ ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ । ଭାରତ ଏବଂ ଚୀନକୁ ସାଂଘାଇ ସହଯୋଗ ସଂଗଠନ ଓ ବ୍ରିକ୍ସର ସଦସ୍ୟ ବୋଲି ଉଲ୍ଲେଖ କରି ବାବୁସ୍କିନ୍ କହିଛନ୍ତି ଯେ ବହୁପକ୍ଷୀୟ ଫୋରମ୍ରେ ସହଯୋଗ ଆସିବାବେଳେ ସମ୍ମାନଜନକ କଥାବାର୍ତ୍ତା ହେଉଛି ପ୍ରମୁଖ ଅସ୍ତ୍ର । ସେ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଏହା ସ୍ପଷ୍ଟ ଯେ ବିଶ୍ୱର ଅଶାନ୍ତି ଏବଂ ଅନିଶ୍ଚିତତା ମଧ୍ୟରେ ଭାରତ – ଚୀନ୍ ମଧ୍ୟରେ ତିକ୍ତତା ବଢୁଥିବାରୁ ଏହା ୟୁରାସିଆ ଅଞ୍ଚଳର ସ୍ଥିରତା ଉପରେ ପ୍ରଭାବ ପକାଇବ । ସେ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଆମେ ବିଶ୍ୱାସ କରୁ ଯେ ଆମର ଦୁଇ ବନ୍ଧୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ ଏସୀୟ ଦେଶକୁ ଅଧିକ ସକରାତ୍ମକ କଥାବାର୍ତ୍ତା କରିବାକୁ ଉତ୍ସାହିତ କରିବା ଜରୁରୀ ଅଟେ । ନିକଟରେ କୂଟନୈତିକ ଏବଂ ସାମରିକ ଉପାୟ ମାଧ୍ୟମରେ ସଂଯମତା ଓ ବିବାଦର ସମାଧାନ ପାଇଁ ଉଭୟ ପକ୍ଷର ପ୍ରତିବଦ୍ଧତାର ଖବର ସ୍ୱାଗତଯୋଗ୍ୟ । ସୂଚନାଯୋଗ୍ୟ ଯେ, ଗତ ମାସ ଧରି ପୂର୍ବ ଲଦାଖ ସୀମାରେ ଭାରତ ଏବଂ ଚୀନ୍ ମଧ୍ୟରେ ଏକ ଅଘଟଣ ଘଟିଛି ଏବଂ ବର୍ତ୍ତମାନ ଉଭୟ ପକ୍ଷ ଉଚ୍ଚତର ଅଞ୍ଚଳ ସୈନ୍ୟମାନଙ୍କୁ ଘଉଡ଼ାଇବା ପ୍ରସ୍ତାବ ଉପରେ କାର୍ଯ୍ୟ କରୁଛନ୍ତି । କରୋନା ମାମଲାର ବୃଦ୍ଧି ଏବଂ ନାଗର୍ନୋ-କରାବାଖ ଅଞ୍ଚଳରେ ଆର୍ମେନିଆ ଏବଂ ଆଜେରବାଇଜାନ ମଧ୍ୟରେ ତିକ୍ତ ସମ୍ପର୍କ ହେତୁ ଗତ କିଛି ମାସ ମଧ୍ୟରେ ୟୁରାସିଆରେ ମଧ୍ୟ ଉତ୍ତେଜନା ଦେଖାଦେଇଛି । ବାବୁସ୍କିନ୍ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଋଷର ଏକ ସ୍ୱତନ୍ତ୍ର ସ୍ଥିତି ଅଛି କାରଣ ଏହାର ଉଭୟ ଭାରତ ଏବଂ ଚୀନ୍ ସହିତ ବିଶେଷ ରଣନୀତିକ ସମ୍ପର୍କ ରହିଛି ଏବଂ ଏହା ସ୍ୱାଧୀନ ଅଟେ । ଭାରତ ଏବଂ ଚୀନ୍ ମଧ୍ୟରେ ଥିବା ତିକ୍ତତାକୁ ନେଇ ଆମେ ସ୍ୱାଭାବିକ ଭାବେ ଚିନ୍ତିତ । ସେ କହିଛନ୍ତି, ତଥାପି ଆମେ ବିଶ୍ୱାସ କରୁ ଯେ ଯଦି ଆଜି ନୁହେଁ, ଆସନ୍ତାକାଲି ଶାନ୍ତିପୂର୍ଣ୍ଣ ଭାବେ ସମାଧାନ ହେବ । ବାବୁସ୍କିନ୍ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଉଭୟ ବିଶ୍ୱ ତଥା ଦାୟିତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ ପଡୋଶୀ ଶକ୍ତି, ଅର୍ଥନୈତିକ ଏବଂ ପ୍ରତିରକ୍ଷା କ୍ଷେତ୍ରରେ ତଥା ସଭ୍ୟତା ବୁଝାମଣାରେ ବିପୁଳ ସମ୍ଭାବନା ରହିଛି । ଦୁଇ ସଦସ୍ୟ ରାଷ୍ଟ୍ର ମଧ୍ୟରେ ତିକ୍ତତା ହ୍ରାସ କରିବାରେ ଏସସିଓ କିମ୍ବା ବ୍ରିକ୍ସ ଏକ ଭୂମିକା ଗ୍ରହଣ କରିପାରିବ କି ବୋଲି ପଚରାଯିବାରୁ ଋଷର କୂଟନୀତିଜ୍ଞ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଦୁଇ ଗୋଷ୍ଠୀ ସକରାତ୍ମକ କଥାବାର୍ତ୍ତା ପାଇଁ ବ୍ୟବସ୍ଥା କରିଛନ୍ତି । ସେ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଏସସିଓ ଏବଂ ବ୍ରିକ୍ସର ଢାଞ୍ଚାରେ ସହଯୋଗ କରିବାକୁ ଆସିବାବେଳେ ସମ୍ମାନଜନକ ସଂଳାପ ନିଶ୍ଚିତ ଭାବରେ ମୁଖ୍ୟ ଅସ୍ତ୍ର ଅଟେ । ସହଯୋଗ ପାଇଁ ଉଭୟ ସଂସ୍ଥା ଦଶହଜାର ସିଷ୍ଟମ ବିକଶିତ କରିଛନ୍ତି ଏବଂ ମୁଁ ଆପଣଙ୍କୁ ନିଶ୍ଚିତ କରୁଛି ଯେ ସେମାନଙ୍କର ପ୍ରାସଙ୍ଗିକ ଆଗ୍ରହ ବଢୁଛି । ଯେତେବେଳେ ଆମେରିକା ସହିତ ଭାରତର ବଢୁଥିବା ସମ୍ପର୍କ ବିଷୟରେ ପଚରାଗଲା, ବାବୁସ୍କିନ୍ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଋଷ ଏ ଦିଗରେ କୌଣସି ଅସୁବିଧା ନାହିଁ । ସେ କହିଛନ୍ତି ଯେ ବହୁପକ୍ଷୀୟ ଏବଂ ଦ୍ୱିପାକ୍ଷିକ ପ୍ରତିବଦ୍ଧତାକୁ ନେଇ ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ ଉପରେ ସନ୍ଦେହ କରିବାର କୌଣସି କାରଣ ନାହିଁ ।

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *