ହ୍ୟାକରଙ୍କ ଟାର୍ଗେଟରେ କରୋନା ଭ୍ୟାକସିନ୍

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ,୧୫ ।୧୧: ବିଶ୍ୱର ପ୍ରତିଷ୍ଠିତ ସଫ୍ଟୱେୟାର ନିର୍ମାତା କମ୍ପାନୀ ମାଇକ୍ରୋସଫ୍ଟ ଏକ ବଡ ଖୁଲାସା କରିଛି । ଭାରତ ସମେତ ଅନ୍ୟ ୭ ଟି ପ୍ରମୁଖ ଦେଶର କମ୍ପାନୀ ଯେଉଁମାନେ କୋଭିଡ -୧୯ ଟିକା ଗବେଷଣା ସମ୍ପର୍କରେ କାର୍ଯ୍ୟ କରୁଛନ୍ତି ସେହି ସମସ୍ତ କମ୍ପାନୀ ସାଇବର ଆକ୍ରମଣକାରୀଙ୍କ ହିଟ୍ ଲିଷ୍ଟରେ ଅଛନ୍ତି । ଏଥିରେ ଭାରତ ସମେତ କାନାଡା, ଫ୍ରାନ୍ସ, ଦକ୍ଷିଣ କୋରିଆ ଏବଂ ଯୁକ୍ତରାଷ୍ଟ୍ରର ଅଗ୍ରଣୀ ଫାର୍ମାସ୍ୟୁଟିକାଲ୍ କମ୍ପାନୀ ଏବଂ ଟିକା ଅନୁସନ୍ଧାନକାରୀ ଅନ୍ତର୍ଭୁକ୍ତ । ଋଷ ଏବଂ ଉତ୍ତର କୋରିଆ ସାଇବର ହ୍ୟାକରଙ୍କ ପକ୍ଷରୁ ଏହି ଆକ୍ରମଣ କରାଯାଉଛି । ତେବେ ମାଇକ୍ରୋସଫ୍ଟ ଟିକା ଉତ୍ପାଦନକାରୀଙ୍କ ନାମ ପ୍ରକାଶ କରି ନାହିଁ । ତେବେ ଯଦିଓ ମାଇକ୍ରୋସଫ୍ଟ ଟିକା ଉତ୍ପାଦନକାରୀଙ୍କ ନାମ ପ୍ରକାଶ କରି ନାହିଁ ତେବେ ଆମେ ଭାରତ କ୍ଷେତ୍ରରେ ଦେଖିଲେ ସେରମ୍ ଇନଷ୍ଟିଚ୍ୟୁଟ୍ ଏବଂ ଭାରତ ବାୟୋଟେକ୍ ଦ୍ୱାରା ପରିଚାଳିତ କରୋନାଭାଇରସ୍ ବିରୁଦ୍ଧରେ ଭ୍ୟାକ୍ସିନ୍ ବିକଶିତ କରିବାକୁ ଅତି କମରେ ୭ ଟି ଭାରତୀୟ ଫାର୍ମାସ୍ୟୁଟିକାଲ୍ କମ୍ପାନୀ କାର୍ଯ୍ୟ କରୁଛନ୍ତି । ମାଇକ୍ରୋସଫ୍ଟ ଅନୁଯାୟୀ, ଯେଉଁ କମ୍ପାନୀଗୁଡିକ ଟାର୍ଗେଟ କରାଯାଇଛି ସେମାନଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ ଅଧିକାଂଶ ଟିକା ଉତ୍ପାଦନକାରୀ ହେଉଛନ୍ତି ଯେଉଁମାନଙ୍କର ଟୀକାକରଣର କ୍ଲିନିକାଲ ପରୀକ୍ଷା ବର୍ତ୍ତମାନ ଚାଲିଛି । ଗ୍ରାହକ ସୁରକ୍ଷା ଏବଂ ଟ୍ରଷ୍ଟର ସଭାପତି ଉପାଧ୍ୟକ୍ଷ ଟମ ବର୍ଟ ଶୁକ୍ରବାର ଦିନ ଏକ ବିବୃତ୍ତିରେ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଏକ କ୍ଲିନିକାଲ୍ ଅନୁସନ୍ଧାନ ସଂଗଠନ ଏକ କ୍ଲିନିକାଲ୍ ପରୀକ୍ଷା କରୁଛି ଏବଂ ଏକ -୧୯ ଟିକା ପରୀକ୍ଷା ପ୍ରସ୍ତୁତ କରିଛି । ଏହିପରି ଅଧିକାଂଶ ସଂସ୍ଥାକୁ ଟାର୍ଗେଟ କରାଯାଇଛି, ଯେଉଁମାନେ ସରକାରଙ୍କ ସହ ଚୁକ୍ତି କରିଛନ୍ତି କିମ୍ବା ସରକାରୀ ଏଜେନ୍ସି ଦ୍ୱାରା ବିନିଯୋଗ କରିଛନ୍ତି । ଏହି ସାଇବର ଆକ୍ରମଣ କାର୍ଯ୍ୟର ନାମ ହେଉଛି ଷ୍ଟ୍ରୋଣ୍ଟିଅମ୍, ଜିଙ୍କ ଏବଂ ସିରିୟମ୍ ଏଗୁଡ଼ିକ ହେଉଛି ଏଭଳି ଏକ ଆକ୍ରମଣ, ଯାହାର ଉଦ୍ଦେଶ୍ୟ ହେଉଛି ହଜାରେ କିମ୍ବା ଲକ୍ଷ ଲକ୍ଷ ପ୍ରୟାସ କରି ଲୋକଙ୍କ ସିଷ୍ଟମରେ ଏକ ୱେଭ୍ ସୃଷ୍ଟି କରିବା ଲୋକଙ୍କ ତଥ୍ୟ ଚୋରି କରି ନିଜକୁ ନିଯୁକ୍ତିକାରୀ ଭାବରେ ଦର୍ଶାଇ ସେମାନେ ସେହି ଲୋକମାନଙ୍କ ନିକଟକୁ ନିଯୁକ୍ତିପତ୍ର ପ୍ରେରଣ କରିବା ବେଳେବେଳେ ପକ୍ଷରୁ ମିଛ ମହାମାରୀ ବାର୍ତ୍ତା ମଧ୍ୟ ପଠାଉଛନ୍ତି ବର୍ଟ କହିଛନ୍ତି, ଏହି ଆକ୍ରମଣଗୁଡିକ ମଧ୍ୟରୁ ଅଧିକାଂଶ ଆକ୍ରମଣକୁ ଆମର ସୁରକ୍ଷା ବ୍ୟବସ୍ଥା ପାଇଁ ଅଟକାଇ ଦେଇଥିଲା । ଏଥିସହ ଆମେ ସମସ୍ତ ସଂଗଠନକୁ ଏ ବିଷୟରେ ସୂଚନା ଦେଇଛୁ । ଆମେ ସେହି ସଂଗଠନଗୁଡିକୁ ମଧ୍ୟ ସହାୟତା ପ୍ରଦାନ କରିଛୁ ଯାହାକୁ ଆକ୍ରମଣକାରୀମାନେ ଟାର୍ଗେଟ କରିବାରେ ସଫଳ ହୋଇଛନ୍ତି ।

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *