ବର୍ଷ ଶେଷ ଆଡକୁ ସୁନା ଭରି ୬୭ ହଜାର ପହଚିଂବ!

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ, ୧୫ ।୧୧ : ଦୀପାବଳି ପରେ ଆରମ୍ଭ ହୋଇଯିବ ବିବାହ ଋତୁ । ଏହି ସମୟରେ ସୁନା ଦର ପୁଣି ଥରେ ବୃଦ୍ଧି ପାଇବ ବୋଲି ଆଶା କରାଯାଉଛି । ଚଳିତ ବର୍ଷ ଶେଷ ସୁଦ୍ଧା ସୁନା ମୂଲ୍ୟ ଏକ ଭରି ପିଛା (୧୦ ଗ୍ରାମ) ୬୭ ହଜାରରେ ପହଞ୍ଚିପାରେ । ଅନୁସନ୍ଧାନକାରୀ ସଂସ୍ଥା ମୋତିଲାଲ ଓସ୍ୱାଲ ଆର୍ଥିକ ସେବା ଏହାର ଏକ ରିପୋର୍ଟରେ ଏପରି ମୂଲ୍ୟାଙ୍କନ କରିଛି । ରିପୋର୍ଟ ଅନୁଯାୟୀ, ସୁଧକୁ ଶସ୍ତା ରଖିବା ଏବଂ ଭାରତରେ ପାରମ୍ପାରିକ କ୍ରୟକୁ ବଜାୟ ରଖିବା ପାଇଁ କେନ୍ଦ୍ରୀୟ ବ୍ୟାଙ୍କଗୁଡିକର ନୀତିକୁ ଦୃଷ୍ଟିରେ ରଖି ବର୍ଷ ଶେଷ ସୁଦ୍ଧା ସୁନା ଦର ପୁଣି ଥରେ ବୃଦ୍ଧି ପାଇବ । ଲୋକମାନେ ସୁନାରେ ବିନିଯୋଗ କରି ଷ୍ଟକ୍ ମାର୍କେଟରୁ ଭଲ ରିଟର୍ନ ପାଇଛନ୍ତି । ଫାର୍ମ ଅନୁଯାୟୀ, ଗତ ଦଶନ୍ଧିରେ ଭାରତରେ ସୁନା ୧୫୯ ପ୍ରତିଶତ ରିଟର୍ଣ୍ଣ ଦେଇଥିବାବେଳେ ଘରୋଇ ଷ୍ଟକ୍ ଇଣ୍ଡେକ୍ସ ନିଫ୍ଟି ଏହି ସମୟ ମଧ୍ୟରେ ୯୩ ପ୍ରତିଶତ ରିଟର୍ଣ୍ଣ ଦେଇଛି । ଏହି ରିପୋର୍ଟରେ ପୂର୍ବାନୁମାନ କରାଯାଇଛି ଯେ ଆମେରିକାର ନିର୍ବାଚନର ଆସନ୍ତା ମାସ ପରେ ସୁନା ମୂଲ୍ୟ ନିର୍ଣ୍ଣୟ କରିବା ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ ହେବ ଏବଂ ଏହି ସମୟରେ କେନ୍ଦ୍ରୀୟ ବ୍ୟାଙ୍କର ଆଭିମୁଖ୍ୟ, ସ୍ୱଳ୍ପ ସୁଧ ହାର, କୋଭିଡ -୧୯ ମହାମାରୀର ପ୍ରଭାବ ଏବଂ ମୂଲ୍ୟ ଉପରେ ଅନ୍ୟାନ୍ୟ ଚିନ୍ତାଧାରା ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ ହେବ । ପୂର୍ବ ବର୍ଷ ତୁଳନାରେ ପ୍ରଥମ ତିନି ତ୍ରୈମାସରେ ଭାରତର ସୁନା ଚାହିଦା ୪୯% ହ୍ରାସ ପାଇ ୨୫୨.୪ ଟନ୍ରେ ପହଞ୍ଚିଛି । କାରଣ କରୋନାଭାଇରସ୍ ଦ୍ୱାରା ଅଳଙ୍କାର ଚାହିଦା ପ୍ରଭାବିତ ହୋଇଛି । ବଜାରରେ ମୁଦ୍ରା ଏବଂ ବାରଗୁଡିକର ଚାହିଦା, ନିବେଶ ଚାହିଦା ଭାବରେ ଜଣାଶୁଣା, ତୃତୀୟ ତ୍ରୈମାସରେ ୫୧% କୁ ବୃଦ୍ଧି ପାଇଲା କାରଣ ମୂଲ୍ୟ ବୃଦ୍ଧି ନିବେଶକଙ୍କୁ ଆକର୍ଷିତ କରିଥିଲା, ଯାହା ଉଚ୍ଚ ମୂଲ୍ୟ ବଜାୟ ରଖିଥିଲା । ଚଳିତ ବର୍ଷ ସୁନା ସର୍ବୋଚ୍ଚ ସ୍ତରକୁ ଯାଇଛି ।

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *