ନବ ନିର୍ମାଣ କୃଷକ ସଙ୍ଗଠନ ପକ୍ଷରୁ କୃଷକ ଏକତା ସମାବେଶ ଅନୁଷ୍ଠିତ


ମ. ରାମପୁର:   ନବ ନିର୍ମାଣ କୃଷକ ସଙ୍ଗଠନ ଓଡ଼ିଶା ର ଆହ୍ଵାନ କ୍ରମେ  କଳାହାଣ୍ଡି ଜିଲ୍ଲାର ମଦନପୁର ରାମପୁର ବ୍ଲକ୍ ର ସରକାରୀ ଉନ୍ନୀତ ଉଚ୍ଚ ବିଦ୍ୟାଳୟ ବମକ ଠାରେ ଏକ କୃଷକ ଏକତା ସମାବେଶ ଅନୁଷ୍ଠିତ ହୋଇଯାଇଅଛି। କରୋନା କଟକଣା ର ସମସ୍ତ ନିୟମ କୁ ମାନି ସଭା ଟିକୁ ଆରମ୍ଭ କରଯାଇଥିଲା। ଏଥିରେ ଉଭୟ କେନ୍ଦ୍ର ଓ ରାଜ୍ୟ ସରକାର ଚାଷୀ ମାନଙ୍କୁ ଉଚିତ୍  ପ୍ରାୟିସ୍, ପ୍ରେଷ୍ଟିଜ୍, ଓ ପେନସନ ଦାବିରେ ନିସ୍ୱାର୍ଥ ପର ଭାବରେ ଚାଷୀ ଭାଇଙ୍କ ପାଇଁ ଏଇ ସଙ୍ଗଠନ ପ୍ରାୟାସ ଜାରି ରଖିଛି। ସରକାର୍ ଙ୍କ  କୃଷକ ମାରଣା ନୀତି ଓ ମିଲର୍ସ ଓ କିଛି ଅସାଧୁ କର୍ମଚାରୀ , ଆଜେଣ୍ଟ, ବେପାରୀ ମାନେ ମିଶି  ଚାଷୀ ଙ୍କୁ ନିଜର ହକ ପାଇବାରୁ ବଞ୍ଚିତ କରୁଥିବାରୁ ଖୁବ୍ ବର୍ଷି ଥିଲେ। ନବ ନିର୍ମାଣ କୃଷକ ସଙ୍ଗଠନ ର ରାଜ୍ୟ ସଂଯୋଜକ ଶ୍ରୀଯୁକ୍ତ ଶେଷଦେବ ନନ୍ଦ l କୃଷକ ମାନେ ହେଉଛନ୍ତି ଅନ୍ନଦାତା ମୁଣ୍ଡ ଝାଲ ତୁଣ୍ଡେ ମାରି ଚାଷ କରିଥିବା  କୃଷି ଜାତ ଦ୍ରବ୍ୟ କୁ ଓଡ଼ିଶା ର ଚାଷୀ ଭାଇ  ବିକ୍ରି କରିବା ସମୟରେ ବିଭିନ୍ନ ପ୍ରକାର ର ଅସୁବିଧା ତଥା ଶୋଷଣ ର ଶିକାର ହେଉଥିବା ଜାଣି କ୍ଷୋଭ ପ୍ରକାଶ କରିଥିଲେ ନବ ନିର୍ମାଣ କୃଷକ ସଙ୍ଗଠନ ର ରାଜ୍ୟ କମିଟି ସଦସ୍ୟ  ଶ୍ରୀଯୁକ୍ତ ଶୁଭେନ୍ଦୁ ଶେଖର ମଲ୍ଲିକ। ସେ କହିଥିଲେ ଯେ ପ୍ରଯ୍ୟନ୍ତ ଚାଷୀଙ୍କ ଦାବି ପୁରଣ ନ ହେଇଛି ସେ ପ୍ରଯ୍ୟନ୍ତ ଆମର ସଂଗ୍ରାମ ଜାରି ରହିବ । ସଭା ର ମୁଖ୍ୟ ଅତିଥି ଭାବରେ ଶ୍ରୀଯୁକ୍ତ ଧନେଶ୍ଵର ମାଝୀ( ପୂର୍ବତନ ବିଧାୟକ ନର୍ଲା), ସମ୍ମାନିତ ଅତିଥିଭାବେ ଶ୍ରୀଯୁକ୍ତ ପୁଷ୍ପେନ୍ଦ୍ର ସିଂହଦେଓ ( ପଶ୍ଚିମ ଓଡ଼ିଶା ବିକାଶ ପରିଷଦର ସଦସ୍ୟ), ସମାଜସେବୀ ମନୋଜ୍ ପଟ୍ଟନାୟକ, ବରିଷ୍ଠ ସାମ୍ବାଦିକ ଶ୍ରୀଯୁକ୍ତ ପ୍ରଶାନ୍ତ ସାମନ୍ତରା (ଉପଦେଷ୍ଟା ), ନାରୀନେତ୍ରୀ ପଙ୍କଜିନି ନାଏକ୍, ପୂର୍ବତନ ସରପଂଚ ଶ୍ରୀମତୀ ସନ୍ତୋଷିନି  ସାହୁ ବମକ ଗ୍ରାପ , ସମିତି ସଭ୍ୟ ତ୍ରିଲୋଚନ ବଗର୍ତ୍ତି, ଖୁସି ରାମ ସାହୁ,  ବୁଦ୍ଧିରାମ ସାହୁ, ୱେବ୍ ମିଡ଼ିଆ ସଂଘ ର ସଭାପତି ଶ୍ରୀଯୁକ୍ତ ଡୋଳାମଣୀ ସାହୁ, ସଭା ର ଆୟୋଜକ ୱେବ୍ ମିଡିଆ ସଂଘ ନର୍ଲା ର ସମସ୍ତ କର୍ମକର୍ତ୍ତା ପ୍ରମୁଖ ଯୋଗଦେଇଥିବା ବେଳେ । ଏ ଅଞ୍ଚଳ ର ଚାଷୀ ଭାଇ ମାନେ ମଧ୍ୟ ସଭା ଟିକୁ ସାଫଲ୍ୟ କରିବାରେ ସହଯୋଗ କରିଥିଲେ। ପରିଶେଷରେ ଆଇନଜୀବି ତଥା ସମାଜସେବୀ ସତ୍ୟ ନାରାୟଣ ସାହୁ ମଞ୍ଚ ପରିଚାଳନା କରିବା ସହ  ସମସ୍ତ ଙ୍କୁ ଧନ୍ୟବାଦ୍ ଦେଇ ସଭା ସାଙ୍ଗ କରିଥିଲେ।

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *