କରୋନାର ଦ୍ୱିତୀୟ ଲହର, ଗୁଜୁରାଟରେ ସ୍ଥିତି ସଂଗୀନ

ଅହମ୍ମଦାବାଦ, ୨୨ ।୧୧ : ମହାମାରୀ କରୋନାର ଦ୍ୱିତୀୟ ଲହରରେ ଗୁଜୁରାଟର ସ୍ଥିତି ଦିନକୁ ଦିନ ସଙ୍ଗୀନ ହେବାରେ ଲାଗିଛି । ଗୁଜୁରାଟର ପ୍ରମୁଖ ସହର ଅହମ୍ମଦାବାଦରେ ଅବସ୍ଥା ଆହୁରି ଖରାପ ହେବାରେ ଲାଗିଛି । ଅହମ୍ମଦାବାଦରେ ବର୍ତ୍ତମାନ କରୋନାର ଏକ ନୂଆ ଲକ୍ଷଣ ଦେଖିବାକୁ ମିଳୁଛି । ଏଠାରେ ଯଦି ପରିବାରର କୌଣସି ସଦସ୍ୟ କରୋନା ରୋଗରେ ସଂକ୍ରମିତ ହେଉଛନ୍ତି ତେବେ ତାଙ୍କ ପରିବାରର ସମସ୍ତ ସଦସ୍ୟ କରୋନାରେ ସଂକ୍ରମିତ ହେଉଥିବା ଜଣାପଡିଛି । ଗତ ତିନିଦିନ ମଧ୍ୟରେ ଅହମ୍ମଦାବାଦର ଗୁରୁକୁଲ ଅଞ୍ଚଳରୁ ଏହିପରି ୫ଟି ପରିବାରରେ ଏଭଳି ଉଦାହରଣ ଦେଖିବାକୁ ମିଳିଛି । ଯେଉଁଠାରେ ପରିବାରର ସମସ୍ତ ସଦସ୍ୟ ପଜେଟିଭ ଚିହ୍ନଟ ହୋଇଛନ୍ତି । ଏହି ମାମଲା ଅହମ୍ମଦାବାଦର ପାଲଡି ଅଞ୍ଚଳର । ଗତ ୩ ଦିନ ମଧ୍ୟରେ ଏହିପରି ୫ଟି ପରିବାର ମିଳିଛନ୍ତି, ଯେଉଁଥିରେ କେବଳ ଜଣେ ସଦସ୍ୟଙ୍କ ରିପୋର୍ଟ ପ୍ରଥମେ ପଜେଟିଭ ଚିହ୍ନଟ ହୋଇଥିଲା । ଏହା ପରେ ପରିବାରର ଅନ୍ୟ ଲୋକଙ୍କୁ ପରୀକ୍ଷା କରାଯାଇଥିଲା ଏବଂ ପରିବାରର ସମସ୍ତଙ୍କ ରିପୋର୍ଟ ପଜେଟିଭ ଆସିଥିଲା । ଏହି ପାଞ୍ଚଟି ପରିବାରର ସମସ୍ତ ୨୪ ଜଣ ସଦସ୍ୟଙ୍କ ରିପୋର୍ଟ ପଜେଟିଭ ଚିହ୍ନଟ ହୋଇଛି । କରୋନା ଜୀବାଣୁରେ ଏହି ନୂତନ ପ୍ରକାରର ଲକ୍ଷଣ ଅଧିକ ମାରାତ୍ମକ ବୋଲି ବରିଷ୍ଠ ବିଶେଷଜ୍ଞ ମାନେ ଆକଳନ କରିଛନ୍ତି । ଏହି କାରଣରୁ, ବର୍ତ୍ତମାନ ଘରେ ଆଇସୋଲେସନରେ ରହୁଥିବା ଲୋକଙ୍କ ପାଇଁ ଏକ ବଡ ସମସ୍ୟା ସୃଷ୍ଟି ହୋଇଛି । ପ୍ରଥମେ ଜଣେ ଲୋକ କରୋନା ପଜିଟିଭ ଚିହ୍ନଟ ହେବା ପରେ ତା ଘରେ ନିଜକୁ ସେଲଫ୍ ଆଇସୋଲେସନ କରି ରଖିବା ଭଳି ସୁବିଧା ରହିଥିଲେ । ସେହି ବ୍ୟକ୍ତି ଜଣକ ନିଜକୁ ଘର ମଧ୍ୟରେ ହି ଆଇସେଲେସନ କରି ରଖୁଥିଲେ । ଯାହାଫଳରେ ପରିବାରର ଅନ୍ୟ ସଦସ୍ୟମାନେ ଏହାର ଯତ୍ନ ନେଇପାରିବେ ଏବଂ ରୋଗୀ ମଧ୍ୟ କିଛି ମାତ୍ରାରେ ଆରାମରେ ରହିପାରିବେ । ତେବେ ସମଗ୍ର ପରିବାର ସକରାତ୍ମକ ଥିବାରୁ ବର୍ତ୍ତମାନ ଘର ବିଚ୍ଛିନ୍ନ ହୋଇ ରହିବା ବା ଆଇସୋଲେସନ ରହିବା ବର୍ତ୍ତମାନ ସମ୍ଭବ ନୁହେଁ ବୋଲି ବିଶେଷଜ୍ଞ ମାନେ ଆକଳନ କରିଛନ୍ତି ।

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *