ଜଳ ବିଦ୍ୟୁତ୍ ପ୍ରକଳ୍ପ ନିର୍ମାଣ ଯୋଜନା କରୁଛି ଚୀନ୍

ଚୀନ୍ ବ୍ରହ୍ମପୁତ୍ର ନଦୀର ତିବ୍ଦତର ଏକ ପ୍ରମୁଖ ଜଳ ବିଦ୍ୟୁତ୍ ପ୍ରକଳ୍ପ ନିର୍ମାଣ କରିବାକୁ ଯୋଜନା କରୁଛି । ପୂର୍ବ ଲଦାଖରେ ଥିବା ଲାଇନ୍ ଅଫ୍ ଆକ୍ଟୁଆଲ୍ କଣ୍ଟ୍ରୋଲ୍ () ସହିତ ଭାରତ ସହିତ ସୀମା ଟେନସନ ମଧ୍ୟରେ ଚୀନ୍ ବ୍ରହ୍ମପୁତ୍ର ନଦୀର ତିବ୍ଦତର ଏକ ପ୍ରମୁଖ ଜଳ ବିଦ୍ୟୁତ୍ ପ୍ରକଳ୍ପ ନିର୍ମାଣ କରିବାକୁ ଯୋଜନା କରୁଛି । ଖବର ଅନୁଯାୟୀ, ଦେଶର ୧୪ ତମ ପଞ୍ଚବାର୍ଷିକ ଯୋଜନା ପାଇଁ ଆସନ୍ତା ବର୍ଷ କାର୍ଯ୍ୟକାରୀ ହେବାକୁ ଥିବା ପ୍ରସ୍ତାବର ଅଂଶ ଭାବରେ ଚୀନ୍ ଏହି ବନ୍ଧ ନିର୍ମାଣ କରିବାକୁ ଯୋଜନା କରୁଛି । ଜାଣିବାକୁ ମିଳିଛି ଯେ ଏହି ବନ୍ଧ ନିର୍ମାଣ ପାଇଁ ଚୀନ୍ ସରକାର ଏକ କମ୍ପାନୀ ଚୂଡ଼ାନ୍ତ କରିସାରିଛନ୍ତି । ଚାଇନାର ପାୱାର କନଷ୍ଟ୍ରକସନ କର୍ପୋରେଟର ଚେୟାରମ୍ୟାନ୍ ୟାନ ଜିଆଙ୍ଗ କହିଛନ୍ତି ଯେ ୟାରଲୁଙ୍ଗ ଜାଙ୍ଗବୋ ନଦୀର ତଳମୁଣ୍ଡରେ ଜଳ ବିଦ୍ୟୁତ୍ ଶୋଷଣ କାର୍ଯ୍ୟକାରୀ କରିବ (ବ୍ରହ୍ମପୁତ୍ର ନଦୀର ତିବ୍ଦତୀୟ ନାମ) । ଏହି ପ୍ରକଳ୍ପ ଜଳ ଉତ୍ସ ଏବଂ ଘରୋଇ ନିରାପତ୍ତାକୁ ବଜାୟ ରଖିବାରେ ସହାୟକ ହୋଇପାରେ ବୋଲି ଗ୍ଲୋବାଲ ଟାଇମ୍ସ ରିପୋର୍ଟ କରିଛି ଯେ ରବିବାର ଦିନ ଚାଇନାର କମ୍ୟୁନିଷ୍ଟ ୟୁଥ ଲିଗର କେନ୍ଦ୍ରୀୟ କମିଟିର ୱେଚାଟ ଆକାଉଣ୍ଟରେ ଏକ ଆର୍ଟିକିଲ ଉଦ୍ଧୃତ ହୋଇଛି । ଇତିହାସରେ କ ଣସି ସମାନ୍ତରାଳ ନାହିଁ । ଚାଇନାର ଜଳ ବିଦ୍ୟୁତ୍ ଶିଳ୍ପ ପାଇଁ ଏହା ଏକ ତିହାସିକ ସୁଯୋଗ ହେବ ବୋଲି ଚାଇନା ସୋସାଇଟି ଫର ହାଇଡ୍ରୋପାୱାର ଇଞ୍ଜିନିୟରିଂର ୪୦ ତମ ବାର୍ଷିକୀ ପାଳନ କରିବାକୁ ଆୟୋଜିତ ହୋଇଥିବା ସମ୍ମିଳନୀରେ ୟାନ୍ କହିଛନ୍ତି । ୟାନଙ୍କ ଅନୁଯାୟୀ, ୟାରଲୁଙ୍ଗ ଜାଙ୍ଗବୋ ନଦୀର ଜଳ ବିଦ୍ୟୁତ୍ ଶୋଷଣ କେବଳ କ ଣସି ଜଳ ବିଦ୍ୟୁତ୍ ପ୍ରକଳ୍ପ ନୁହେଁ କାରଣ ଏହା ପରିବେଶ, ଜାତୀୟ ସୁରକ୍ଷା, ଜୀବନଧାରଣ ମାନ, ଶକ୍ତି ଏବଂ ଆନ୍ତର୍ଜାତୀୟ ସହଯୋଗ ଉପରେ ପ୍ରଭାବ ପକାଇବ । ୟାନ୍ ଆହୁରି କହିଛନ୍ତି ଯେ ନୂତନ ଜଳ ବିଦ୍ୟୁତ୍ କେନ୍ଦ୍ର ତିବ୍ଦତ ସ୍ୱୟଂଶାସିତ ଅଞ୍ଚଳ ପାଇଁ ବାର୍ଷିକ ୨୦ ବିଲିୟନ ୟୁଆନ୍ (ତିନି ବିଲିୟନ ଡ଼ଲା)ର୍ ଆୟ କରିପାରିବ ।

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *