୫୫ବର୍ଷ ପରେ ଭାରତ-ବାଂଲାଦେଶ ମଧ୍ୟରେ ଗଡିଲା ରେଳ

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ ୧୮ ।୧୨: ଭାରତ-ବାଂଲାଦେଶ ଫ୍ରାନ୍ସ-ବର୍ଡର ରେଳପଥର ପୁନଃ ଶୁଭାରମ୍ଭ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ନରେନ୍ଦ୍ର ମୋଦି ଏବଂ ବାଂଲାଦେଶ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ଶେଖ୍ ହସିନାଙ୍କ ଦ୍ୱାରା ଗତ ୧୭ ତାରିଖରେ କରାଯାଇଛି । ଭାରତ ଗୁରୁବାର ଦିନ ୫୫ ବର୍ଷ ପରେ ନିଜ ପଡୋଶୀ ଦେଶ ବାଂଲାଦେଶ ମଧ୍ୟରେ ଏକ ରେଳ ଲାଇନ୍କୁ ପୁନଃ କାର୍ଯ୍ୟକ୍ଷମ କରିଛି ଯାହାକି ଭାରତ ସୀମାକୁ ପଶ୍ଚିମବଙ୍ଗର ଚିଲାହଟି ସହ ଯୋଡିବ । ଭାରତ ଏବଂ ତକ୍ରାଳୀନ ପୂର୍ବ ପାକିସ୍ତାନ ମଧ୍ୟରେ ରେଳ ସମ୍ପର୍କ ତୁଟିଯିବା ପରେ ହଲ୍ଦିବାଡି (ପଶ୍ଚିମବଙ୍ଗ)ରୁ ଚିହ୍ଲାଟି (ବାଂଲାଦେଶ) ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ରେଳ ଲାଇନ୍ ୧୯୬୫ ରୁ ହିଁ ଖରାପ ଅଛି । ପୂର୍ବବର୍ତ୍ତୀ ସୀମାବର୍ତ୍ତୀ ରେଳବାଇର ଜଣେ ଅଧିକାରୀଙ୍କ ଅନୁସାରେ, ଭାରତ-ବାଂଲାଦେଶ ସୀମା ଆରପଟ ରେଳପଥର ପୁନଃ ଶୁଭାରମ୍ଭ ୧୭ ଡିସେମ୍ବରକୁ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ନରେନ୍ଦ୍ର ମୋଦି ଏବଂ ତାଙ୍କ ବାଂଲାଦେଶୀ ସମକକ୍ଷ ଶେଖ୍ ହସିନା ଦ୍ୱାରା କରାଯାଇଛି । ଅନ୍ତର୍ଜାତୀୟ ସୀମା ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ହଲ୍ଦିବାଡି ରେଳ ଷ୍ଟେସନ ମଧ୍ୟରେ ଦୂରତା ୪.୫ କିଲୋମିଟର । ଯେଉଁଠିକି ବାଂଲାଦେଶର ଚିଲହାଟିରୁ ଶୂନ୍ୟବିନ୍ଦୁ ମଧ୍ୟରେ ଦୂରତା ପାଖାପାଖି ୭.୫ କିଲୋମିଟର । ଏହି ରେଳପଥର ପୁନଃଉଦ୍ଧାର ବ୍ୟବସାୟକୁ ବଢାଇବାରେ ସହାୟକ ହେବ । ଏହାସହ ସୀମା ଆରପଟେ ରେଳ ସଂଯୋଗ ମଧ୍ୟ ବଢିବ । ଏହା ବ୍ୟତୀତ ୭୫ କିଲୋମିଟର ଲମ୍ବ ଟ୍ରାକ୍ ସିଲିଗୁଡି କରିଡର ସହ ଦେଶର ଅନ୍ୟ ଅଂଶକୁ ଏକୀକୃତ କରିବାରେ ମଧ୍ୟ ସାହାଯ୍ୟ କରିବ । ଯାହାକୁ ଚିକେନ୍ ନେକ୍ ମଧ୍ୟ କୁହାଯାଇଥାଏ । ଗଲିୟାରା ଭାରତକୁ ପୂର୍ବତର ରାଜ୍ୟ ସହ ସଂଯୋଗ କରେ ।

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *