ରାଜମିସ୍ତ୍ରୀଙ୍କ ପୁଅ ଆମେରିକୀୟ ବିଶ୍ୱବିଦ୍ୟାଳୟରୁ ପାଇଲେ ଫେଲୋସିପ୍

ଲୁଧିଆନା : ଯଦି ଲକ୍ଷ୍ୟ ସ୍ଥିର ଥାଏ, ତେବେ କୌଣସି ସଫଳତା ବେଶୀ ଦୂର ନୁହେଁ । ଯେଉଁମାନେ ପରିଶ୍ରମ କରନ୍ତି ସେମାନଙ୍କ ସ୍ୱପ୍ନ ନିଶ୍ଚିତ ସାକାର ହୋଇଥାଏ । ଲୁଧିଆନାର ଅମନଦୀପ ସିଂହଙ୍କ ସହ ମଧ୍ୟ ସମାନ ଘଟଣା ଘଟିଛି । ଜଣେ ରାଜମିସ୍ତ୍ରୀର ପୁଅ ଅମନଦୀପ ସାଉଥ୍ କାଲିଫର୍ଣ୍ଣିଆର ଲସ୍ ଆଞ୍ଜେଲସ୍ ୟୁନିଭରସିଟିରେ ପିଏଚଡି ପାଇଁ ଫେଲୋସିପ୍ ମିଳିଛି । ଏହି ଫେଲୋସିପ୍ ଅଧୀନରେ ଅମନଦୀପ ପାଞ୍ଚ ବର୍ଷ ପାଇଁ ଜଣେ ଶିକ୍ଷଣ ଏବଂ ଗବେଷଣା ସହାୟକ ଭାବରେ ବାର୍ଷିକ ୩୨ ହଜାର ଆମେରିକୀୟ ଡଲାରର ଷ୍ଟାଇପେଣ୍ଡ ପାଇବେ । ଦକ୍ଷିଣ କାଲିଫର୍ନିଆର ଲସ୍ ଆଞ୍ଜେଲସ୍ ୟୁନିଭରସିଟିରେ ପିଏଚଡି ପାଇଁ ଆମନ୍ତ୍ରିତ ଅମନଦୀପ ସିଂଙ୍କୁ ରବିବାର ଦିନ ଭାଇ ଜ୍ୟାତାଜୀ ଫାଉଣ୍ଡେସନ୍ (ବିଜେଏଫ) ପକ୍ଷରୁ ଏକ କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମର ଆୟୋଜନ କରି ସମ୍ମାନିତ କରାଯାଇଥିଲା । ଭାଇ ଜ୍ୟାତାଜୀ ଫାଉଣ୍ଡେସନ୍ ଅମନଦୀପ ସିଂଙ୍କୁ ପାଇଁ ମାଗଣା କୋଚିଂ ପ୍ରଦାନ କରିଥିଲା । କଠିନ ପରିଶ୍ରମ ଏବଂ ନିଷ୍ଠା ଦ୍ୱାରା ଅମନଦୀପ ୧୮୮୪ ରାଙ୍କ ହାସଲ କରିଥିଲେ । ଲୁଧିଆନାର ଜବାହର ନବୋଦୟ ବିଦ୍ୟାଲୟର ପୁରାତନ ଛାତ୍ର ଅମନଦୀପ ଆରମ୍ଭରୁ ଆଇଆଇଟି ଅଧ୍ୟୟନ କରିବାକୁ ଚାହୁଁଥିଲେ । ଭାଇ ଜ୍ୟାତାଜୀ ଫାଉଣ୍ଡେସନ୍ ପରିଚାଳନା ଟ୍ରଷ୍ଟି ସର୍ଦ୍ଦାର ହରପାଲ ସିଂହଙ୍କ ପରାମର୍ଶ କ୍ରମେ ସେ ମୋହାଲିରେ ଥିବା ଇଣ୍ଡିଆନ୍ ଇନଷ୍ଟିଚ୍ୟୁଟ୍ ଅଫ୍ ସାଇନ୍ସ ଏଜୁକେସନ୍ ଆଣ୍ଡ ରିସର୍ଚ୍ଚ (ଆଇଜର)ରେ ଯୋଗ ଦେଇଥିଲେ । ଅମନଦୀପଙ୍କର ରସାୟନ ବିଜ୍ଞାନ ପ୍ରତି ଅଧିକ ଆଗ୍ରହ ଥିଲା । ଫାଉଣ୍ଡେସନ ତାଙ୍କର ପ୍ରଥମ ତିନି ସେମିଷ୍ଟାର ପାଇଁ ଆର୍ଥିକ ସହାୟତା ପ୍ରଦାନ କରିଥିଲା ଏବଂ ଏହି ସମୟ ମଧ୍ୟରେ ପାଞ୍ଚ ବର୍ଷ ପାଇଁ ବିଏସ-ଏମଏସ କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରର ପରାମର୍ଶ ଦାତା ଥିଲେ । ଜୁଲାଇ ୨୦୧୮ରେ ଅମନଦୀପ ତିନିମାସ ପାଇଁ ଜର୍ମାନୀର ଡୁସବର୍ଗ ଏସେନ୍ ବିଶ୍ୱବିଦ୍ୟାଳୟରେ ଗଣନାକାରୀ ବାୟୋକେମିଷ୍ଟ୍ରିର ଏକ ଅନୁସନ୍ଧାନ ଗୋଷ୍ଠୀର ଅଂଶ ହେବାର ସୁଯୋଗ ପାଇଲେ । ସେହି ସମୟରେ ଭାଇ ଜ୍ୟାତାଜୀ ଫାଉଣ୍ଡେସନ୍ ଆର୍ଥିକ ସହାୟତା ମଧ୍ୟ ଦେଇଥିଲା । ଅମନଦୀପ ଆବେଦନ କରିଥିଲେ ଏବଂ ଆମେରିକାର ଚାରିଟି ବିଶ୍ୱବିଦ୍ୟାଳୟରୁ ମନୋନୀତ ହୋଇଥିଲେ, କିନ୍ତୁ ସାଉଥ୍ କାଲିଫର୍ଣ୍ଣିଆ ବିଶ୍ୱବିଦ୍ୟାଳୟକୁ ବାଛିଥିଲେ । ୨୬ ଡିସେମ୍ବରରେ ଅମନଦୀପ ଆମେରିକା ଯିବେ । କେନ୍ଦ୍ର ମୁଖ୍ୟ ଗୁରୁ ସିଂହ ସଭା ଗୁରୁଦ୍ୱାର, ସେକ୍ଟର -୨୮, ସେଣ୍ଟର -୨୮ ରେ ଅନୁଷ୍ଠିତ ଏକ ଧାର୍ମିକ ସମାରୋହରେ ଏୟାର ଚିଫ ମାର୍ଶଲ ବିଏସ ଧାନୋଆ (ଅବସରପ୍ରାପ୍ତ), ମୁଖ୍ୟ ଅତିଥି ଭାବେ ତାଙ୍କୁ ସମ୍ମାନିତ କରିଥିଲେ ।

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *