ଆମୋନିୟମ୍ ନାଇଟ୍ରେଟ୍ ପ୍ଲାଣ୍ଟର ଭିତ୍ତିପ୍ରସ୍ତର ସ୍ଥାପନ କଲେ ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ : ୧୫୦୦ ଲୋକଙ୍କୁ ମିଳିବ ନିଯୁକ୍ତି ସୁଯୋଗ

78

-ବିନିଯୋଗ ହେବ ୨୨୦୦ କୋଟି
-୨୦୨୪ ସୁଦ୍ଧା କାର୍ଯ୍ୟକ୍ଷମ ଲକ୍ଷ୍ୟ

ଗଞ୍ଜାମ : ଗଞ୍ଜାମ ଜିଲ୍ଲା ଗୋପାଳପୁରରେ ଗ୍ଲୋବାଲ୍ ସ୍କେଲ୍ ଟେକ୍ନିକାଲ୍ ଆମୋନିୟମ୍ ନାଇଟ୍ରେଟ୍ ପ୍ଲାଣ୍ଟରେ ୨୨୦୦ କୋଟି ବିନିଯୋଗ ନିମନ୍ତେ ଭିତ୍ତିପ୍ରସ୍ତର ସମାରୋହ ପାଳିତ ହୋଇଛି । ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ନବୀନ ପଟ୍ଟନାୟକଙ୍କ କରକମଳରେ ନିର୍ମିତ ହେବାକୁ ଥିବା କାରଖାନାର ମୂଳଦୁଆ ପଡିଛି । ଏହି ପ୍ରକଳ୍ପରେ ପ୍ରାୟ ୨୨୦୦ କୋଟି ଟଙ୍କା ବିନିଯୋଗ ହେବ । ପର୍ଯ୍ୟାୟକ୍ରମେ ୧୫୦୦ ଲୋକଙ୍କୁ ଏବଂ ଅପରେସନ୍ ବା କାର୍ଯ୍ୟକ୍ଷମ ପର୍ଯ୍ୟାୟରେ ୩୨୫ ଜଣଙ୍କୁ ନିଯୁକ୍ତି ମିଳିବ । ଭାରତର ଏକ ବିଶ୍ୱସ୍ତ ରାସାୟନିକ ପଦାର୍ଥ ଏବଂ ସାର ଉତ୍ପାଦନକାରୀ ଦୀପକ ଫର୍ଟିଲାଇଜର୍ସ ଏବଂ ପେଟ୍ରୋକେମିକାଲ୍ସ କର୍ପୋରେସନ୍ ଲିମିଟେଡ୍ (DFPCL)ର ଶତପ୍ରତିଶତ ସହାୟକ କମ୍ପାନୀ ସ୍ମାର୍ଟକେମ୍ ଟେକ୍ନୋଲୋଜି ଲିମିଟେଡ୍ ସକାଶେ ଭିତ୍ତିପ୍ରସ୍ତର ସ୍ଥାପନ ହୋଇଛି । ଗୁରୁବାର ଗୋପାଳପୁର ଇଣ୍ଡଷ୍ଟ୍ରିଆଲ୍ ପାର୍କରେ ଆମୋନିଅମ୍ ନାଇଟ୍ରେଟ୍ (TAN କମ୍ପେ୍ଲକ୍ସ ନିମନ୍ତେ ଓଡିଶାର ଶିଳ୍ପ, ଶକ୍ତି, ଅଣୁ କ୍ଷୁଦ୍ର ଓ ମଧ୍ୟମ ଉଦ୍ୟୋଗ ବିଭାଗୀୟ ମନ୍ତ୍ରୀ ଦିବ୍ୟା ଶଙ୍କର ମିଶ୍ର ଏବଂ ଏହି ଶିଳ୍ପର ମୁଖ୍ୟ ତଥା ପରିଚାଳକ ନିର୍ଦ୍ଦେଶକ ଶୈଳେଶ ମେହେତାଙ୍କ ଉପସ୍ଥିତିରେ ଏହାର ଶିଳାନ୍ୟାସ ହୋଇଥିଲା ।

ଗୋପାଳପୁରର ଟାଟା ଷ୍ଟିଲ୍ ଇଣ୍ଡଷ୍ଟ୍ରିଆଲ୍ ପାର୍କରେ ଏହି ପ୍ରକଳ୍ପ ୨୨୦୦ କୋଟି ଟଙ୍କା ବିନିଯୋଗରେ ନିର୍ମିତ ହେବ ଏବଂ ଏହାର କ୍ଷମତା ୩୭୭ KTPA ହେବ । ଏହି କାରଖାନାର କାସାଲେରୁ ସର୍ବୋତ୍ତମ ଶ୍ରେଣୀର ଟେକ୍ନୋଲୋଜିରେ ପ୍ରସ୍ତୁତ କରାଯିବ, ଯାହା ନିଶ୍ଚିତ କରିବ ଯେ ସର୍ବନିମ୍ନ ସମ୍ଭାବ୍ୟ ନିର୍ଗମନ ସହିତ ଏହା ସବୁଠାରୁ ଉଦ୍ଭିଦ ଜଗତ ପ୍ରକୃତି ରହିତ ପ୍ରିୟ ଓ ସୁରକ୍ଷିତ ଅଟେ । ଅଗଷ୍ଟ ୨୦୨୪ ସୁଦ୍ଧା ଏହି ପ୍ରକଳ୍ପ ସମାପ୍ତ ହେବ ବୋଲି ଆଶା କରାଯାଉଛି । ୫୦ ପ୍ରତିଶତ ଇଞ୍ଜିନିୟରିଂ କାମ ସରିଯାଇଛି ଏବଂ ଜାନୁଆରୀ ୨୦୨୨ରୁ ପାଇଲିଂ କାମ ଆରମ୍ଭ ହେବ । ଘରୋଇ ଚାହିଦାକୁ ଦୃଷ୍ଟିରେ ରଖି ଏହା ପ୍ରମୁଖ ଖଣିଜ ହବ୍ ଏବଂ ଗୋପାଳପୁର ବନ୍ଦର ନିକଟରେ ଅବସ୍ଥିତ, ତେଣୁ ରପ୍ତାନି ଦିଗରେ ସୁଯୋଗ ହେବ । ଟେକ୍ନିକାଲ ଆମୋନିୟମ୍ ନାଇଟ୍ରେଟ୍, ଏକ ଆନ୍ତର୍ଜାତୀୟ ସାମଗ୍ରୀ ହୋଇଥିବାରୁ ଏହି ପ୍ରକଳ୍ପ ଆନ୍ତର୍ଜାତୀୟ ମାନ୍ୟତା ପାଇଁ ଓଡିଶାକୁ ମାନଚିତ୍ରରେ ରଖିବା ଦିଗରେ ପ୍ରଶସ୍ତି ହେବ । ପ୍ରକଳ୍ପ ସମାପ୍ତି ଏବଂ କାର୍ଯ୍ୟ ଆରମ୍ଭରେ ଓଡିଶା ସମଗ୍ର ପୂର୍ବାଞ୍ଚଳ ଅଞ୍ଚଳ ପାଇଁ TAN ର ଏକ ପ୍ରମୁଖ ଉତ୍ସ ଭାବେ ଉଭା ହେବ, ଯାହାକି ଆଗାମୀ ଭବିଷ୍ୟତରେ ଖଣି ଏବଂ ଭିତ୍ତିଭୂମି ଅଭିବୃଦ୍ଧିର ପୂର୍ବାନୁମାନ କରାଯାଇଛି ।

ଏହା ବିସ୍ଫୋରକ ଉତ୍ପାଦନକାରୀ, LDPE / HDPE ବ୍ୟାଗ ଏବଂ ଲାଇନ୍ସର ଭଳି ଆନୁଷଙ୍ଗିକ ୟୁନିଟ୍ ଗୁଡିକରେ ବିନିଯୋଗକୁ ଆକର୍ଷିତ କରିବାର ସମ୍ଭାବନାକୁ ମଧ୍ୟ ଧାରଣ କରିବ । ପରିଶେଷରେ ଏହା ଉପଭୋକ୍ତାଙ୍କର ଅତି ନିକଟତର ହେବ ଏବଂ ସେମାନଙ୍କ ପାଇଁ ସର୍ବାଧିକ ମୂଲ୍ୟ ଯୋଗାଇବ । ସମାଧାନର ଅଭାବ ଏବଂ ଯୋଗାଣ ଅଭାବକୁ ହ୍ରାସ କରିବ ଏବଂ ୪୫୦୦ କୋଟିରୁ ଅଧିକ ମୂଲ୍ୟର ଆମଦାନୀ ପ୍ରତିସ୍ଥାପନକୁ ହ୍ରାସ କରିବ । DFPCL ର ପଦକ୍ଷେପର ଏକ ଅଂଶବିଶେଷ ଭାବେ ଉଭା ହେବ ୪୫୦୦ କୋଟି । ଏଥିସହ ଏହି ପ୍ରକଳ୍ପ ଜିଏସଟିରେ ୩୦୦୦ କୋଟି ଟଙ୍କା ଏବଂ ୧୦ ବର୍ଷ ମଧ୍ୟରେ ଖନନକୁ ଇନ୍କମ୍ ଟ୍ୟାକ୍ସରେ ୧୧୦୦ କୋଟି ଟଙ୍କା ପ୍ରଦାନ କରିବ । ଏହା ସୁନିଶ୍ଚିତ କରେ ଯେ ସର୍ବାଧିକ ରିସାଇକ୍ଲିଂ ଏବଂ ପ୍ରବାହର ପୁନଃ ବ୍ୟବହାର ଏବଂ ମଧୁର ଜଳର ବ୍ୟବହାର ଅପ୍ଟିମାଇଜ୍ ହୋଇଛି । ଉଦ୍ଭିଦରୁ ନିର୍ଗମନ ଏବଂ ନିର୍ଗମନ ସର୍ବନିମ୍ନତମ ହେବ ଏବଂ ଏଥିରେ ଉନ୍ନତ NOx / N2O ଅବ୍ୟାଟେମେଣ୍ଟ ଟେକ୍ନୋଲୋଜି ଦିଗରେ ଭବିଷ୍ୟତ ସମ୍ଭାବନା ସୃଷ୍ଟି କରିବା ଲକ୍ଷ୍ୟ ରହିଛି । ପ୍ଲାଣ୍ଟ ବର୍ଜ୍ୟ ଉତ୍ତାପ ବାଷ୍ପରୁ ୪.୫ ମେଗାୱାଟ ଶକ୍ତି ଉତ୍ପାଦନ କରିବ ବୋଲି ଆଶା କରାଯାଉଛି । ସ୍ମାର୍ଟକେମ୍ ଟେକ୍ନୋଲୋଜି ଲିମିଟେଡ୍,ଚେୟାରମ୍ୟାନ୍ ତଥା ପରିଚାଳନା ନିର୍ଦ୍ଦେଶକ ସାଇଲେଶ ମେହେଟ୍ଟା କହିଛନ୍ତି, ଖଣି ଏବଂ ଭିତ୍ତିଭୂମି କ୍ଷେତ୍ରର ଅଭିବୃଦ୍ଧିକୁ ସମର୍ଥନ କରିବା ପାଇଁ STL ଓଡିଶାର ସହଭାଗୀତା କରୁଛି ଏବଂ ଏହି କମ୍ପେ୍ଲକ୍ସ ଆମର ଦଶ ବର୍ଷ ପୁରୁଣା ସ୍ୱପ୍ନକୁ ସାକାର କରିବା ପାଇଁ ପ୍ରଥମ ପଦକ୍ଷେପ ହେବ ।

ପୂର୍ବାଞ୍ଚଳ ଅଞ୍ଚଳ ଏବଂ ଆମର ଶେଷ ଉପଭୋକ୍ତାମାନଙ୍କ ନିମନ୍ତେ ଏହା ଅତି ନିକଟତର ହେବ । ଟେକ୍ନକାଲ ଆମୋନିୟମ୍ ନାଇଟ୍ରେଟ୍ ହେଉଛି ଏକ ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ କଞ୍ଚାମାଲ ଯାହା ଦେଶର ଭିତ୍ତିଭୂମି, ଅର୍ଥନୀତି ଏବଂ ବିକାଶକୁ ଇନ୍ଧନ ଯୋଗାଇଦେବ । ଆମଦାନୀ ଉପରେ ଆମର ନିର୍ଭରଶୀଳତା ହ୍ରାସ କରିବାକୁ ଆମେ ଅପେକ୍ଷା କରିଛୁ ଏବଂ ଗୋପାଳପୁର ଇଣ୍ଡଷ୍ଟ୍ରିଆଲ୍ ପାର୍କରେ ଏହି ଶିଳ୍ପର ଅବସ୍ଥାନ ଆମକୁ ଅତି ଶୀଘ୍ର ଏହାର ପରିଚୟ ସୃଷ୍ଟି କରିବାରେ ସାହାଯ୍ୟ କରିବ । ଟାଟା SEZL ଆନୁଷଙ୍ଗିକ ୟୁନିଟ୍ ଆକୃଷ୍ଟ କରିପାରିବ ଏବଂ ବିକାଶ ପାଇଁ ଏକ ହବ୍ ଭାବେ ପରିଗଣିତ ହେବ ବୋଲି ଜଣାଇଥିଲେ । ଏହି କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମରେ ଶିଳ୍ପ ବିଭାଗର ପ୍ରମୁଖ ସଚିବ ହେମନ୍ତ କୁମାର ଶର୍ମା ସ୍ୱାଗତ ସମ୍ବର୍ଦ୍ଧନା ପ୍ରଦାନ କରି ଏହି ପ୍ରକଳ୍ପ ପରିବେଶ ଅନୁକୂଳ ଶିଳ୍ପ ବୋଲି ଜଣାଇଥିଲେ । ବ୍ରହ୍ମପୁର ସାଂସଦ ଚନ୍ଦ୍ର ଶେଖର ସାହୁ, ଶିଳ୍ପ, ଶକ୍ତ, ଅଣୁ, କ୍ଷୁଦ୍ର ଓ ମଧ୍ୟମ ଉଦ୍ୟୋଗ ବିଭାଗ ମନ୍ତ୍ରୀ ଦିବ୍ୟା ଶଙ୍କର ମିଶ୍ର ସମାବେଶକୁ ସମ୍ବୋଧିତ କରିଥିଲେ । ଗଞ୍ଜାମ ଜ଼ିଲ୍ଲାପାଳ ବିଜୟ ଅମୃତା କୁଲାଙ୍ଗେ ଧନ୍ୟବାଦ ଅର୍ପଣ କରିଥିଲେ ।

Comments are closed.