‘ରାଜସ୍ଥାନର ଲୋକଙ୍କୁ ସେବା କରିବା, ଗଣତନ୍ତ୍ରକୁ ବଞ୍ଚାଇବା ପାଇଁ ମିଳିତ ଭାବେ କାର୍ଯ୍ୟ କରିବା’

ଜୟପୁର: ରାଜସ୍ଥାନ ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ଅଶୋକ ଗେହଲୋଟ୍ ବୁଧବାର କହିଛନ୍ତି ଯେ ସେ ତାଙ୍କ ଦଳର ଅସନ୍ତୁଷ୍ଟ ସଦସ୍ୟଙ୍କ ସହ ମିଶି କାର୍ଯ୍ୟ କରିବେ । ଯେଉଁମାନେ ପୂର୍ବରୁ ତାଙ୍କୁ ଛାଡି ଚାଲିଯାଇଥିଲେ ଏବେ ସେମାନେ ରାଜ୍ୟବାସୀଙ୍କ ସେବା କରିବା ସହ ଗଣତନ୍ତ୍ରର ମୂଳଦୁଆକୁ ସୁଦୃଢ଼ କରିବେ । ଗେହଲୋଟ୍ ଆହୁରି କହିଛନ୍ତି ଯେ ରାଜନୈତିକ ସଙ୍କଟ ଆରମ୍ଭ ହେବା ପରଠାରୁ ଏକ ମାସ ଧରି କଂଗ୍ରେସ ବିଧାୟକମାନଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ ଅସନ୍ତୋଷ ବୃଦ୍ଧି ପାଇଥିଲା । କିନ୍ତୁ ଗଣତନ୍ତ୍ରକୁ ବଞ୍ଚାଇବା ପାଇଁ ସେ ବିଧାୟକମାନଙ୍କୁ ଏକତ୍ର ହେବାକୁ ଅନୁରୋଧ କରିଛନ୍ତି । ସଚିନ ପାଇଲଟ ଏବଂ ଅନ୍ୟ ବିଦ୍ରୋହୀ ବିଧାୟକଙ୍କ ପ୍ରତ୍ୟାବର୍ତ୍ତନ ସମ୍ପର୍କରେ ଏକ ସ୍ପଷ୍ଟ ସୂଚନା ଦେଇ ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ କହିଛନ୍ତି ଯେ ମଙ୍ଗଳବାର ରାତିରେ ସେ ବିଧାୟକମାନଙ୍କୁ କହିଥିଲେ ଯେ ସେମାନଙ୍କୁ ଲୋକଙ୍କ ସ୍ୱାର୍ଥକୁ ଦୃଷ୍ଟିରେ ରଖି କାର୍ଯ୍ୟ କରିବାକୁ ପଡିବ । ସୋମବାର ପାଇଲଟ ଏବଂ ରାହୁଲ ଗାନ୍ଧୀଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ ହୋଇଥିବା ଏକ ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ ବୈଠକ ଅନୁଷ୍ଠିତ ହୋଇଥିଲା । ଅଗଷ୍ଟ ୧୪ରୁ ବିଧାନସଭା ଅଧିବେଶନ ପୂର୍ବରୁ ପ୍ରାୟ ଏକ ମାସ ଧରି ରାଜସ୍ଥାନ ସଙ୍କଟର ଏକପ୍ରକାର ସମାଧାନ ହୋଇଥିବା ସଙ୍କେତ ଦେଇଛି । କଂଗ୍ରେସ କହିଛି ଯେ ରାଜସ୍ଥାନରେ ସଙ୍କଟର ଏବେ ପୂର୍ଣ୍ଣଚ୍ଛେଦ ପଡ଼ିଛି । ସରକାରକୁ ସମର୍ଥନ କରୁଥିବା ସମସ୍ତ ବିଧାୟକ ରାଜସ୍ଥାନକୁ ମଜବୁତ କରିବା ସହ କୋଭିଡ୍-୧୯ ଏବଂ ଅନ୍ୟାନ୍ୟ ଅର୍ଥନୈତିକ ବିପର୍ଯ୍ୟୟ ବିରୋଧରେ କାର୍ଯ୍ୟ କରିବେ । ଯୋଧପୁର ଯିବା ପୂର୍ବରୁ ଗେହଲଟ୍ ଗଣମାଧ୍ୟମକୁ କହିଛନ୍ତି, ସେମାନଙ୍କ ପାଇଁ (ବିଧାୟକ) ବିବ୍ରତ ହେବା ସ୍ୱାଭାବିକ । ଏହି ଘଟଣାଟି କିପରି ଘଟିଲା, ସେମାନଙ୍କୁ ହୋଟେଲରେ ରହିବାକୁ ପଡିଲା ଏପରି ଆହୁରି ଅନେକ । ତେଣୁ ବିରକ୍ତ ହେବା ସ୍ୱାଭାବିକ ଥିଲା । ଦେଶ, ରାଜ୍ୟ ତଥା ରାଜ୍ୟବାସୀଙ୍କ ସ୍ୱାର୍ଥ ଓ ଗଣତନ୍ତ୍ରକୁ ବଞ୍ଚାଇବା ପାଇଁ ବେଳେବେଳେ ଆମକୁ ବହୁ କିଛି ସହିବାକୁ ପଡିବ । ରାଜ୍ୟରେ ରାଜନୈତିକ ସଙ୍କଟ ଦେଖାଦେଇଥିବା ବେଳେ ଗେହଲଟ୍ କ୍ୟାମ୍ପରେ ଥିବା ବିଧାୟକମାନେ ପ୍ରାୟ ଏକ ମାସ ଧରି ହୋଟେଲରେ ରହିଥିଲେ । ସେ କହିଛନ୍ତି, ଆମେ ଏକାଠି କାମ କରିବୁ ଏବଂ ଯାଇଥିବା ଆମର ସହକର୍ମୀମାନେ ମଧ୍ୟ ଫେରି ଆସିଛନ୍ତି ଏବଂ ମୁଁ ଆଶା କରୁଛି ଯେ ଅଭିଯୋଗ ଏବଂ ଅଭିଯୋଗର ସମାଧାନ ପରେ ସମସ୍ତେ କାର୍ଯ୍ୟ କରିବେ ଏବଂ ରାଜ୍ୟ ସେବା କରିବା ପାଇଁ ଆମର ପ୍ରତିବଦ୍ଧତା ପୂରଣ କରିବେ । ଗଣତନ୍ତ୍ରକୁ ବଞ୍ଚାଇବା ପାଇଁ ସଂଗ୍ରାମ ହେଉଛି ଏବଂ ଏହା ଜାରି ରହିବ । ଆମର ସମସ୍ତ ବିଧାୟକ ଏତେ ଦିନ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଏକାଠି ରହିଲେ । ଏହା ହେଉଛି ରାଜସ୍ଥାନର ଲୋକମାନଙ୍କର ଏକ ବିଜୟ । ରାଜ୍ୟବାସୀଙ୍କ ସେବା କରିବା ଆମର କର୍ତ୍ତବ୍ୟ ବୋଲି ରାଜସ୍ଥାନ ସିଏମ ଅଶୋକ ଗେହଲୋଟ କହିଛନ୍ତି । ତେବେ ବିଜେପି ଯେଉଁ ଖେଳ ଖେଳିବା ଆରମ୍ଭ କରିଥିଲା ତାହା ସଫଳ ହୋଇପାରିନାହିଁ ବୋଲି ସେ କହିଛନ୍ତି । ‘ସତ୍ୟମେବ ଜୟତେ’ ବୋଲି ଗେହଲୋଟ୍ କହିଛନ୍ତି । ଅତୀତରେ ଗେହଲଟଙ୍କ ଦ୍ୱାରା କରାଯାଇଥିବା ଅଭିଯୋଗକୁ ବିଜେପି ଅସ୍ୱୀକାର କରିଛି । ଗେହଲୋଟ୍ କହିଛନ୍ତି ଯେ ନିକଟରେ ସେ ସମସ୍ତ ବିଧାୟକଙ୍କୁ ଏକ ଚିଠି ଲେଖି ଗଣତନ୍ତ୍ରକୁ ବଞ୍ଚାଇବା ପାଇଁ ତଥା ସତ୍ୟ ସହିତ ଠିଆ ହେବା ପାଇଁ ବିବେକ ଏବଂ ଲୋକଙ୍କ ସ୍ୱର ଶୁଣିବାକୁ କହିଥିଲେ । କଂଗ୍ରେସ ନେତାଙ୍କ ଅବଦାନ ହେତୁ ଦେଶରେ ଗଣତନ୍ତ୍ର ବଜାୟ ରହିଥିଲା ଏବଂ ଦେଶରେ ଗଣତନ୍ତ୍ର ସ୍ଥିର ରହିବ ବୋଲି ଗେହଲୋଟ୍ କହିଥିଲେ ।

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *