ବେଙ୍ଗାଲୁରୁ ହିଂସା ଷଡଯନ୍ତ୍ରରେ ଅଭିଯୋଗରେ ସିସିବି ସାମିଉଦ୍ଦିନ୍ ଗିରଫ

ବେଙ୍ଗାଲୁରୁ, ୧୯ ।୮ : ବାଙ୍ଗାଲୋର ହିଂସା ମାମଲାର ତଦନ୍ତ କରୁଥିବା କେନ୍ଦ୍ରୀୟ ଅପରାଧ ଶାଖା (ସିସିବି) ଦ୍ୱାରା ସମିଉଦ୍ଦିନଙ୍କୁ ଗିରଫ କରାଯାଇଛି । ଡିଜେ ହଲି ପୋଲିସ ଷ୍ଟେସନରେ ହିଂସା ଷଡଯନ୍ତ୍ରରେ ସମ୍ପୃକ୍ତ ଥିବା ଏବଂ ମାଓବାଦୀଙ୍କୁ ଉତ୍ତେଜିତ କରିଥିବା ଅଭିଯୋଗ ହୋଇଛି । ସିସିଟିଭି ଫୁଟେଜ ଆଧାରରେ ତାଙ୍କୁ ଗିରଫ କରାଯାଇଛି । ଏହା ସହିତ, ସିସିବି ଅନେକ ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ ସୂଚନା ପାଇଛି । ସିସିବି ଅନୁଯାୟୀ ସମୀରଉଦ୍ଦିନ ରୁଦ୍ରେଶ ହତ୍ୟା ମାମଲାରେ ଅଭିଯୁକ୍ତଙ୍କ ସହ ଯୋଗାଯୋଗରେ ଥିଲେ ଏବଂ ବହୁ ବର୍ଷ ଧରି ଅଲ ହିନ୍ଦ ସଦସ୍ୟ ଥିଲେ । ବର୍ତ୍ତମାନ ତାଙ୍କୁ ଗିରଫ କରାଯାଇ ପଚରାଉଚରା କରାଯାଉଛି । ବାଙ୍ଗାଲୋର ପୋଲିସ ଏପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ପ୍ରାୟ ୩୦୦ ଲୋକଙ୍କୁ ଗିରଫ କରିଛି । ସେମାନଙ୍କ ମଧ୍ୟରୁ ଅଧିକାଂଶ ନିଜକୁ ର୍ନିଦ୍ଦୋଷ ବୋଲି କହୁଛନ୍ତି । ବାଙ୍ଗାଲୋର ହିଂସା ମାମଲାରେ ପିଏଫଆଇର ରାଜନୈତିକ ୱିଙ୍ଗ ଏସଡିପିଆଇଙ୍କ ନାମକୁ ସିଧାସଳଖ ନିଆଯାଉଛି, ଆଜି କଂଗ୍ରେସ କାଉନସିଲରଙ୍କ ସ୍ୱାମୀଙ୍କୁ ମଧ୍ୟ ଗିରଫ କରାଯାଇଛି । ବିଜେପି ନେତାମାନେ କହୁଛନ୍ତି ଯେ ଏହି ହିଂସା ହେଉଛି ଏସଡିପିଆଇ ଏବଂ କଂଗ୍ରେସର ଭୋଟ୍ ବ୍ୟାଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ ·ଲିଥିବା ଯୁଦ୍ଧର ଫଳାଫଳ । କଂଗ୍ରେସ ବିରୋଧରେ ବିଜେପି ନେତା ବି ସନ୍ତୋଷ ଅନେକ ଗୁରୁତର ଅଭିଯୋଗ ଆଣିଛନ୍ତି । ବେଙ୍ଗାଲୁରୁରେ ଏକ ଫେସବୁକ ପୋଷ୍ଟକୁ ନେଇ ବିବାଦ ଲାଗି ରହିଥିଲା । ଯେତେବେଳେ ମାଓବାଦୀମାନେ କଂଗ୍ରେସ ବିଧାୟକ ଶ୍ରୀନିବାସ ମୁର୍ତ୍ତୀଙ୍କ ଘର ଏବଂ ପୋଲିସ ଷ୍ଟେସନ ଉପରେ ଆକ୍ରମଣ କରିଥିଲେୟ ଏହି ଆକ୍ରମଣରେ ତିନି ଜଣଙ୍କର ମୃତ୍ୟୁ ହୋଇଥିବାବେଳେ ୬୦ ରୁ ଅଧିକ ପୋଲିସ କର୍ମ·ରୀ ଆହତ ହୋଇଥିଲେ ।

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *