ରାଜଧାନୀରେ ଆରମ୍ଭ ହେବ ଆକସ୍ମିକ କୋଭିଡ ପରୀକ୍ଷା

74

ଭୁବନେଶ୍ୱର : ରାଜ୍ୟ ରାଜଧାନୀରେ ହାରାହାରି ଦୈନିକ ୧୫୦ରୁ ଅଧିକ କୋଭିଡ ମାମଲାକୁ ନେଇ ଚିନ୍ତିତ ଭୁବନେଶ୍ୱର ମ୍ୟୁନିସିପାଲ କର୍ପୋରେସନ୍ (ବିଏମସି) ଖୁବ୍ ଶୀଘ୍ର ବ୍ୟସ୍ତବହୁଳ ରାସ୍ତା ଏବଂ ଡାକ୍ତରଖାନାରେ ଲୋକଙ୍କଠାରେ ଆକସ୍ମିକ କୋଭିଡ ପରୀକ୍ଷା ଆରମ୍ଭ କରିବାକୁ ନିଷ୍ପତ୍ତି ନେଇଛି । ଗଣମାଧ୍ୟମ ସହିତ କଥାବାର୍ତ୍ତା କରିବା ବେଳେ ବିଏମ୍ସି ଅତିରିକ୍ତ କମିଶନର ଲକ୍ଷ୍ମୀକାନ୍ତ ସେଠୀ କହିଛନ୍ତି ଯେ ରାଜ୍ୟର ଅଧିକାଂଶ ଦୈନିକ ସକାରାତ୍ମକ ମାମଲା ଖୋର୍ଦ୍ଧା ଜିଲ୍ଲା, ବିଶେଷ କରି ଭୁବନେଶ୍ୱରରୁ ରିପୋର୍ଟ କରାଯାଉଥିବାରୁ ଭେଣ୍ଡିଂ ଜୋନ୍, ଦୈନିକ ବଜାର ଏବଂ ମଲରେ ଲୋକଙ୍କ ଅନିୟମିତ ପରୀକ୍ଷା ପୁନଃ ଆରମ୍ଭ କରିବାକୁ ନିଷ୍ପତ୍ତି ନିଆଯାଇଛି ।

ଏହା ବ୍ୟତୀତ ସହରର ଡାକ୍ତରଖାନାକୁ ଆସୁଥିବା ଲୋକଙ୍କ ଅନିୟମିତ ପରୀକ୍ଷା ହେବ । ଆମେ ଦୈନିକ କୋଭିଡ ପରୀକ୍ଷା ବୃଦ୍ଧି କରିବାକୁ ଏବଂ ଅଧିକ ନମୁନା ସଂଗ୍ରହ କରିବାକୁ ଯୋଜନା କରୁଛୁ । ଦୈନିକ ଆକସ୍ମିକ ପରୀକ୍ଷାକୁ ୮,୦୦୦କୁ ବୃଦ୍ଧି କରିବାକୁ ପ୍ରାଥମିକତା ଦିଆଯିବ ବୋଲି ସେଠୀ କହିଛନ୍ତି । ଡାକ୍ତରଖାନାକୁ ଆସୁଥିବା ଲୋକଙ୍କ ଅନିୟମିତ ପରୀକ୍ଷା କରିବା ପାଇଁ ବିଏମ୍ସିର ନିଷ୍ପତ୍ତିକୁ ସ୍ୱାଗତ କରି କ୍ୟାପିଟାଲ ହସ୍ପିଟାଲର ନିର୍ଦ୍ଦେଶକ ଡାକ୍ତର ଲକ୍ଷ୍ମୀଧର ସାହୁ କହିଛନ୍ତି ଯେ ରୋଗୀ ଏବଂ ଡାକ୍ତରଖାନା କର୍ତ୍ତୃପକ୍ଷଙ୍କ ଉପରେ ମଧ୍ୟ ଏହି ପରୀକ୍ଷା କରାଯିବା ଉଚିତ୍ । ଏଠାରେ ଉଲ୍ଲେଖଯୋଗ୍ୟ ଯେ, ଭୁବନେଶ୍ୱର ଗତ ୧୫ ଦିନ ମଧ୍ୟରେ ୨୭୨୬ ଟି ସିଓଭିଆଇଡି ସକାରାତ୍ମକ ମାମଲା ରିପୋର୍ଟ କରିଛି ।

ଖୋର୍ଦ୍ଧା ଜିଲ୍ଲାରେ ଖୋଲିବ ସ୍କୁଲ, କଣ୍ଟେନମେଣ୍ଟ ଅଞ୍ଚଳରେ ବନ୍ଦ :

ସାରା ରାଜ୍ୟରେ ଖୋଲିବ ସ୍କୁଲ । ଖାସ୍ କରି ଖୋର୍ଦ୍ଧା ଜିଲ୍ଲା ରେଡ ଜୋନ୍ ରେ ଥିଲେ ମଧ୍ୟ ଏଠାରେ ସ୍କୁଲ ଖୋଲିବ । କେବଳ କଣ୍ଟେନମେଣ୍ଟ ଅଞ୍ଚଳରେ ବନ୍ଦ ରହିବ ସ୍କୁଲ । ତେବେ ଖୋର୍ଦ୍ଧା ଜିଲ୍ଲାରେ ସ୍କୁଲ ଖେଲିବା ପରେ ଯଦି କିଛି ସମସ୍ୟା ହୁଏ । ତେବେ ସ୍କୁଲ ବନ୍ଦ ହେବ ବୋଲି ଗଣଶିକ୍ଷା ମନ୍ତ୍ରୀ ସମୀର ଦାସ ସୂଚନା ଦେଇଛନ୍ତି ।ସୂଚନାଯୋଗ୍ୟ ଯେ, ରାଜ୍ୟରେ ଆସନ୍ତା ୨୫ ତାରିଖରୁ କିଛି ଶ୍ରେଣୀରେ ପାଠପଢା ଆରମ୍ଭ କରିବାକୁ ରାଜ୍ୟ ସରକାର ନିଷ୍ପତ୍ତି ନେଇଛନ୍ତି । ଏହାପରେ ପର୍ଯ୍ୟାୟକ୍ରମେ ସମସ୍ତ ସ୍କୁଲ ଖୋଲିଯିବ ବୋଲି ଜଣାପଡିଛି । ତେବେ ଖୋର୍ଦ୍ଧା ଜିଲ୍ଲାରେ ସଂକ୍ରମଣ ଅଧିକ ରହୁଥିବାରୁ ଏଠାରେ ସ୍କୁଲ ଖୋଲିବ କି ନାହିଁ ସେନେଇ ସସ୍ପେନ୍ସ ଲାଗି ରହିଥିଲା । କିନ୍ତୁ ଆଜି ଖୋଦ୍ ମନ୍ତ୍ରୀ ସ୍ପଷ୍ଟ କରିଛନ୍ତି । ଖୋର୍ଦ୍ଧା ଜିଲ୍ଲା ରେଡ ଜୋନ୍ରେ ଥିଲେ ମଧ୍ୟ ଏଠାରେ ସ୍କୁଲ ଖୋଲିବ । କେବଳ କଣ୍ଟେନମେଣ୍ଟ ଅଞ୍ଚଳରେ ବନ୍ଦ ରହିବ ସ୍କୁଲ । ଖୋର୍ଦ୍ଧା ଜିଲ୍ଲାରେ ସ୍କୁଲ ଖେଲିବା ପରେ ଯଦି କିଛି ସମସ୍ୟା ହୁଏ, ତେବେ ସ୍କୁଲ ବନ୍ଦ ହେବ ବୋଲି ଗଣଶିକ୍ଷା ମନ୍ତ୍ରୀ ସୂଚନା ଦେଇଛନ୍ତି ।

Comments are closed.