ଚାଉଳ ପାଣି କେଶ-ତ୍ୱଚା ଏବଂ ପେଟ ପାଇଁ ଖୁବ ହିତକର

74

ଭାତ ଭାରତର ପ୍ରଧାନ ଖାଦ୍ୟ ଭାବେ ବିବେଚନା କରାଯାଏ । ଏହା କାର୍ବୋହାଇଡ୍ରେଟର ସର୍ବୋତ୍ତମ ଉତ୍ସ । ଏହା ଶରୀର ପାଇଁ ଅନେକ ଉପାୟରେ ଲାଭଦାୟକ । ଅଧ୍ୟୟନରୁ ଜଣାପଡିଛି ହୃଦୟକୁ ଏବଂ ହଜମ ପ୍ରକ୍ରିୟାକୁ ସୁସ୍ଥ ରଖିବା ସହିତ ଭାତ ଖାଇବା ଶରୀର ପାଇଁ ଅନ୍ୟାନ୍ୟ ଉପାୟରେ ମଧ୍ୟ ଲାଭଦାୟକ ହୋଇପାରେ । ଭାତ ସହିତ ଏହାର ଜଳ ମଧ୍ୟ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ପାଇଁ ଅତ୍ୟନ୍ତ ଲାଭଦାୟକ ବୋଲି ବିବେଚନା କରାଯାଏ । ଚାଉଳକୁ ପାଣିରେ ଭିଜାଇଥାଉ, କିଛି ସମୟ ପରେ ପାଣିରେ ଏକ ଧଳାରଙ୍ଗର ତରଳ ପଦାର୍ଥ ଜମା ହୋଇଯାଏ ଯାହା ସାଧାରଣତଃ ଫିଙ୍ଗି ଦିଆଯାଏ । ଅଧ୍ୟୟନରୁ ଜଣାପଡିଛି ,ଏହି ଜଳ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ପାଇଁ ଉପକାରୀ ହେବା ସହିତ ଆବଶ୍ୟକ ପୋଷକ ତତ୍ତ୍ୱରେ ଭରି ରହିଛି । ଚାଉଳ ଜଳ ଇନୋଜିଟୋଲର ଭଳି ଉତ୍ସ ରହିଛି ।

କେଶ ପାଇଁ ଇନୋଜିଟୋଲ ଏକ ଆଣ୍ଟିଅକ୍ସିଡାଣ୍ଟ ଅଟେ । ଏହା ତୀତ ମ୍ୟାଗ୍ନେସିୟମ୍, ଜିଙ୍କ, ଭିଟାମିନ୍-ବି ଏବଂ ଇ ପରି ପୋଷକ ତତ୍ତ୍ୱ ମଧ୍ୟ ଏଥିରେ ମିଳିଥାଏ । ଯାହା ଆପଣଙ୍କ କେଶକୁ ସୁସ୍ଥ ଏବଂ ଚମକଦାର ରଖିବାରେ ସହାୟକ ହୋଇଥାଏ । ହଜମ ପ୍ରକ୍ରିୟାରେ ଉନ୍ନତି ଆଣିବାରେ ସାହାଯ୍ୟ କରେ ଚାଉଳ ପାଣି । ଫାଇବରର ଏକ ଉତ୍ତମ ଉତ୍ସ । ଫାଇବର ପେଟ ଜନିତ ସମସ୍ୟା ଏବଂ କୋଷ୍ଠକାଠିନ୍ୟକୁ ହ୍ରାସ କରେ, ଯାହାଦ୍ୱାରା ହଜମ ପ୍ରକ୍ରିୟାକୁ ସଫା ଏବଂ ସୁସ୍ଥ ରଖେ । ସୁସ୍ଥ ହଜମ ପ୍ରକ୍ରିୟାର ହେତୁ ଶରୀର ଅନେକ ଗମ୍ଭୀର ରୋଗରୁ ମୁକ୍ତ ରହିଥାଏ । ରନ୍ଧା ହୋଇଥିବା ଚାଉଳରୁ ବାହାରୁଥିବା ଜଳ (ପେଜ)ମଧ୍ୟ ଉପକାରୀ । ଯେଉଁମାନେମାନଙ୍କୁ ଅଧିକାଂଶ ସମୟ ଥକ୍କାପଣ ଅନୁଭବ ହୋଇଥାଏ, ସେମାନେ ପ୍ରତିଦିନ ସକାଳେ ଏକ ଗ୍ଲାସ୍ ପେଜ ପିଇବା ଦ୍ୱାରା ଆପଣଙ୍କୁ ଅନେକ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ଉପକାର ମିଳିବ । ଚାଉଳ ପାଣିରେ ଆମିନୋ ଏସିଡ୍, ମିନେରାଲ୍ସ ଏବଂ ଆଣ୍ଟିଅକ୍ସିଡାଣ୍ଟ ଥାଏ ଯାହା ଆପଣଙ୍କ ତ୍ୱଚା ପାଇଁ ଆଣ୍ଟି-ଏଜିଂ ଭଳି କାର୍ୟ୍ୟ କରିପାରିବ ।

Comments are closed.