ଶରୀର ପାଇଁ ଲାଭଦାୟକ ଷ୍ଟିମ୍ ବାଥ

85

ଷ୍ଟିମ୍ ବାଥ୍ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ପାଇଁ ଅତ୍ୟନ୍ତ ଲାଭଦାୟକ । ଆୟୁର୍ବେଦରେ ଷ୍ଟିମ୍ ବାଥ୍ କୁ ବହୁତ ଗୁରୁତ୍ୱ ଦିଆଯାଇଛି । ଷ୍ଟିମ୍ ବାଥ୍ କେବଳ ଆମ ଶରୀରକୁ ଫିଟ୍ ରଖେ ନାହିଁ, ବରଂ ଚର୍ମକୁ ସୁନ୍ଦର କରିବାରେ ମଧ୍ୟ ସାହାଯ୍ୟ କରେ । ଶୀତ ରୁତୁ ଆସିଛି, ଏହିପରି ପାଗରେ ଅଧିକାଂଶ ଲୋକ ଥଣ୍ଡାକୁ ଏଡାଇବା ପାଇଁ ଉଷୁମ ପାଣିରେ ଗାଧୋଇଥାନ୍ତି । କିନ୍ତୁ ଆପଣ ଜାଣନ୍ତି କି, ଷ୍ଟିମ୍ ବାଥ୍ ଆମକୁ ଶୀତରୁ ରକ୍ଷା କରିବା ସହିତ ଶରୀରର ଥକ୍କାପଣ ଏବଂ ଗଙଋିର କଠିନତାକୁ ଦୂର କରିଥାଏ ।
ମଧୁମେହ ରୋଗୀଙ୍କ ପାଇଁ ଷ୍ଟିମ୍ ବାଥ୍ ମଧ୍ୟ ଭଲ ବିବେଚନା କରାଯାଏ । ଷ୍ଟିମ୍ ବାଥ୍ କରିବା ଦ୍ୱାରା ଆଖପାଖର ପରିବେଶ ମଧ୍ୟ ଅତ୍ୟଧିକ ଗରମ ହୋଇଥାଏ । ଏପରି ପରିସ୍ଥିତିରେ, ଆମେ ଯାହା ନିଶ୍ୱାସ ନେଉଛୁ ତାହା ଗରମ ଅଟେ । ଗରମ ନିଶ୍ୱାସ ଫୁସଫୁସକୁ ଯାଇ ଜମା ହୋଇଥିବା ଫ୍ଲେଗମକୁ ବାହାର କରେ । ଶୀତଦିନେ, ଏକ ଷ୍ଟିମ୍ ବାଥ୍ ଅତ୍ୟନ୍ତ ଲାଭଦାୟକ ଅଟେ । ମୁଁ ଆପଣଙ୍କୁ କହିବି, ସାଇନସ୍ ବାଲା ରୋଗୀଙ୍କ ପାଇଁ ଷ୍ଟିମ୍ ବାଥ୍ ଅତ୍ୟନ୍ତ ଲାଭଦାୟକ ଅଟେ । ଏହା ଏକ ପ୍ରକାର ବାଷ୍ପ ଚିକିତ୍ସା । ଷ୍ଟିମ୍ ବାଥ୍ ହାର୍ଟ ରୋଗୀଙ୍କ ପାଇଁ ଅତ୍ୟନ୍ତ ଲାଭଦାୟକ ଅଟେ ।

ଅଧ୍ୟୟନ ଅନୁଯାୟୀ, ଏହିପରି ସ୍ନାନ ରକ୍ତ ସଞ୍ଚାଳନକୁ ଉନ୍ନତ କରିଥାଏ ଯଥା ରକ୍ତଚାପ ହ୍ରାସ କରିବାରେ ସାହାଯ୍ୟ କରେ । ଯଦି ଆପଣ ପ୍ରତିଦିନ ଏକ ଷ୍ଟିମ୍ ବାଥ୍ କରନ୍ତି, ତେବେ ଆପଣଙ୍କ ହୃଦୟକୁ ସୁସ୍ଥ ରଖିବାବେଳେ ଆପଣ ଚର୍ମର ପ୍ରତିକ୍ରିୟାରେ ଉନ୍ନତି କରିପାରିବେ । ଗ୍ରୀଷ୍ମ, ତୁରେ, ଝାଳ ହେତୁ ଚର୍ମର କୋଷ ଗୁଡ଼ିକ ଜମା ହୋଇଯାଏ । ଯଦି ଆପଣ ପ୍ରତିଦିନ ଷ୍ଟିମ୍ ବାଥ୍ କରନ୍ତି, ତେବେ ଆପଣଙ୍କ ଶରୀରର ମଇଳା ବାହାର କରିବା ସହିତ ଆପଣଙ୍କ ଚର୍ମର ଖୋଲା ଖୋଲା ରହିପାରେ । ଅଧ୍ୟୟନ ଅନୁଯାୟୀ, ଷ୍ଟିମ୍ ବାଥ୍ କରୁଥିବା ଲୋକଙ୍କ ଶରୀରରୁ ଏହିପରି ହରମୋନ୍ ନିର୍ଗତ ହୁଏ, ଯାହା ହୃଦସ୍ପନ୍ଦନକୁ ହ୍ରାସ କରିବାରେ ସାହାଯ୍ୟ କରିଥାଏ । ଯଦି ଆପଣ ପ୍ରତିଦିନ ଷ୍ଟିମ୍ ବାଥ୍ କରନ୍ତି, ତେବେ ଆପଣଙ୍କର ରକ୍ତ ସଞ୍ଚାଳନ ସର୍ବଦା ଭଲ ହୋଇପାରେ । ଆପଣ ଅନେକ ବିପଜ୍ଜନକ ରୋଗରୁ ରକ୍ଷା ପାଇପାରିବେ । ଶରୀରକୁ ଗତି କରିବା ପାଇଁ ଷ୍ଟିମ୍ ବାଥ୍ କାମ କରେ । ବିଶେଷକରି ଶୀତ ଋତୁରେ, ଷ୍ଟିମ୍ ବାଥ୍ ମାଂସପେଶୀ ଏବଂ ଗଙଋିର କଠିନତାରୁ ମୁକ୍ତି ଦେଇଥାଏ । ଷ୍ଟିମ୍ ବାଥ୍ କେବଳ ମନକୁ ସତେଜ କରେ ନାହିଁ, ବରଂ ଏହା ଶରୀରରୁ ଥକାପଣ ଏବଂ ଅନିଦ୍ରା ସମସ୍ୟାକୁ ମଧ୍ୟ ଦୂର କରିଥାଏ । ହଁ, ଅନୁସନ୍ଧାନକାରୀଙ୍କ ଅନୁଯାୟୀ, ଯଦି ଆପଣ ପ୍ରତିଦିନ ଷ୍ଟିମ୍ ବାଥ୍ କରନ୍ତି, ତେବେ ଆପଣ ଏହାକୁ ଶାନ୍ତି ସହିତ ନେଇପାରିବେ ।

Comments are closed.