ସୁନାଦର ଆକାଶଛୁଅାଁ, ୧୦ଗ୍ରାମ୍କୁ ୫୫ହଜାର ୪୦ଟଙ୍କା

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ ୧୦ ।୮ : ସୋମବାର ଦେଶରେ ସୁନା ଓ ରୂପା ମୂଲ୍ୟ ପୁଣି ବୃଦ୍ଧି ପାଇଛି । ସୁନା ମୂଲ୍ୟ ୦.୪୬ ପ୍ରତିଶତ ବୃଦ୍ଧି ହୋଇ ୧୦ ଗ୍ରାମ ପିଛା ୫୫,୦୪୦ ଟଙ୍କା ହୋଇଛି । ଏଥି ସହିତ ରୂପା ମୂଲ୍ୟ ୧.୪୩ ପ୍ରତିଶତ ବୃଦ୍ଧି ହୋଇ କିଲୋଗ୍ରାମରେ ୭୫,୨୨୦ ଟଙ୍କା ହୋଇଛି । ପୂର୍ବରୁ ସୁନା ୧୦ ଗ୍ରାମ ପିଛା ୧୦୦୦ ଟଙ୍କା ହ୍ରାସ ପାଇଥିବାବେଳେ ରୂପା କିଲୋଗ୍ରାମ ପ୍ରାୟ ୧୬୦୦ ଟଙ୍କା ଥିଲା । ଚଳିତ ବର୍ଷ ଦେଶରେ ସୁନା ମୂଲ୍ୟ ୪୦ ପ୍ରତିଶତରୁ ଅଧିକ ରହିଛି । ବିଶ୍ୱ ବଜାରରେ ଆଜି ସୁନା ମୂଲ୍ୟ ସ୍ଥିର ରହିଛି । ସ୍ପଟ୍ ସୁନା ଏକ ଅନ୍ସରେ ୨,୦୩୩.୪୦ ଡଲାରରେ ସ୍ଥିର ରହିଛି । ସମଗ୍ର ବିଶ୍ୱରେ ବଢୁଥିବା କୋଭିଡ୍-୧୯ ମାମଲା ଏବଂ ଆମେରିକା-ଚୀନ୍ ତିକ୍ତତା ଦ୍ୱାରା ଏହାକୁ ସମର୍ଥନ କରାଯାଇଥିଲା । ପୂର୍ବରୁ ଆମେରିକୀୟ ଡଲାର ବୃଦ୍ଧି ମଧ୍ୟରେ ୨,୦୭୨ ଡଲାରର ରେକର୍ଡ ସ୍ତରରେ ପହଞ୍ଚିବା ପରେ ସୁନା ୧.୫ ପ୍ରତିଶତ ହ୍ରାସ ପାଇଛି । ଅନ୍ୟାନ୍ୟ ମୂଲ୍ୟବାନ ଧାତୁ ମଧ୍ୟରେ ରୂପା ୦.୧ ପ୍ରତିଶତ ହ୍ରାସ ପାଇ ୨୮.୨୮ ଡଲାର ପ୍ରତି ଅନ୍ସ ହୋଇଯାଇଥିବା ବେଳେ ପ୍ଲାଟିନମ୍ ୦.୯ ପ୍ରତିଶତ ହାସଲ କରି ୯୭୦.୧୨ ଡଲାରରେ ବନ୍ଦ ହୋଇଯାଇଥିଲା । ବିଶ୍ୱର ସର୍ବବୃହତ ସୁନା ସମର୍ଥିତ ବିନିମୟ-ବାଣିଜ୍ୟ ପାଣ୍ଠି କିମ୍ବା ଗୋଲ୍ଡ ଇଟିଏଫର ଏସପିଡିଆର ଗୋଲ୍ଡ ଟ୍ରଷ୍ଟ କହିଛି ଯେ, ଏହାର ହୋଲ୍ଡିଂ ଶୁକ୍ରବାର ଦିନ ୦.୪୬ ପ୍ରତିଶତ ହ୍ରାସ ପାଇ ୧,୨୬୨,୧୨ ଟନରେ ପହଞ୍ଚିଛି । ସୁନା ମୂଲ୍ୟ ଆଜିର ଦୁର୍ବଳ ଡଲାରକୁ ସମର୍ଥନ କରିଛି । ଡଲାର ସୂଚକାଙ୍କ ୦.୦୯ ପ୍ରତିଶତ ହ୍ରାସ ପାଇ ଅନ୍ୟ ମୁଦ୍ରାରେ ସୁନା ଶସ୍ତା ହୋଇଛି । ବ୍ୟାଙ୍କଗୁଡିକ ବର୍ତ୍ତମାନ ସୁନା ଅଳଙ୍କାର ଉପରେ ୯୦% ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଋଣ ଦେବାରେ ସକ୍ଷମ ହେବେ । ବର୍ତ୍ତମାନ ସୁନାର ମୋଟ ମୂଲ୍ୟର ୭୫% ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଋଣ ଉପଲବ୍ଧ । ଏହି ସୁବିଧା ୩୧ ମାର୍ଚ୍ଚ ୨୦୨୧ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ବୃଦ୍ଧି କରାଯାଇଛି । କରୋନା ଭାଇରସ୍ ମହାମାରୀ ସମୟରେ ଲୋକମାନେ ସୁନା ଋଣକୁ ବହୁତ ବ୍ୟବହାର କରିଛନ୍ତି । ଏହାକୁ ଦୃଷ୍ଟିରେ ରଖି ଆରବିଆଇ ଏହି ନିଷ୍ପତ୍ତି ନେଇଛି । ସୁନା ଋଣରେ, ସୁନା ଅଳଙ୍କାରକୁ ବନ୍ଧକ ଭାବରେ ରଖି ଏକ ଋଣ ଦିଆଯାଏ । କେବଳ ଏତିକି ନୁହେଁ, ସୁନା ଦର ବୃଦ୍ଧି ଯୋଗୁଁ ଲୋକମାନେ ଅଧିକ ପରିମାଣର ଋଣ ପାଇଁ ଆବେଦନ କରିପାରିବେ ।

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *