ଆପଣଙ୍କ ସ୍ମାର୍ଟଫୋନ୍ ଦେବ ଭୂକମ୍ପର ସୂଚନା

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ: ଗୁଗୁଲ ଘୋଷଣା କରିଛି ଯେ ଏହା ଏକ ଆଣ୍ଡ୍ରଏଡ୍ ଆଧାରିତ ଭୂକମ୍ପ ଚିହ୍ନଟ ବିଶିଷ୍ଟ ଫିଚର୍ ବିକଶିତ କରିଛି ଯାହା ଭୂକମ୍ପ ପୂର୍ବରୁ ସ୍ମାର୍ଟଫୋନ୍ ବ୍ୟବହାରକାରୀଙ୍କୁ ସଚେତନ କରିବ । ଆଜିଠାରୁ,ଆପଣଙ୍କର ଆଣ୍ଡ୍ରଏଡ୍ ଫୋନ୍ ଆଣ୍ଡ୍ରଏଡ୍ ଭୂକମ୍ପ ଆଲର୍ଟ ସିଷ୍ଟମର ଏକ ଅଂଶ ହୋଇପାରେ । ଏହାର ଅର୍ଥ ହେଉଛି ଆପଣଙ୍କର ଆଣ୍ଡ୍ରଏଡ୍ ଫୋନ୍ ଏକ ମିନି ସେସମୋମିଟର ହୋଇପାରେ, ଏବଂ ସେଠାରେ ଲକ୍ଷ ଲକ୍ଷ ଅନ୍ୟ ଆଣ୍ଡ୍ରଏଡ୍ ଫୋନ୍ ଯୋଗ ଦେଇ ବିଶ୍ୱର ସର୍ବବୃହତ ଭୂକମ୍ପ ଚିହ୍ନଟ ସୃଷ୍ଟି କରିବ । ଗୁଗୁଲ କହିଛି ଯେ ସେମାନେ କାଲିଫର୍ନିଆରେ ଭୂକମ୍ପ ଆଲର୍ଟରୁ ଆରମ୍ଭ କରୁଛନ୍ତି କାରଣ ସେଠାରେ ଏକ ବଡ଼ ସେସମୋମିଟର ଆଧାରିତ ବ୍ୟବସ୍ଥା ଅଛି । ଶେକ୍ ଆଲର୍ଟ ସିଷ୍ଟମ୍ କାଲିଫର୍ଣ୍ଣିଆ ୟୁନିଭରସିଟି ବରେଲି ଏବଂ କାଲିଫର୍ନିଆ ଇନଷ୍ଟିଚ୍ୟୁଟ୍ ଅଫ୍ ଟେକ୍ନୋଲୋଜି ଦ୍ୱାରା ରାଜ୍ୟରେ ସ୍ଥାପିତ ୭୦୦ରୁ ଅଧିକ ସେସମୋମିଟରରୁ ସିଗନାଲ୍ ବ୍ୟବହାର କରେ । ଗୁଗୁଲ୍ ଆହୁରି ମଧ୍ୟ କହିଛନ୍ତି ଯେ କମ୍ପନ ଆସିବା ପୂର୍ବରୁ ଆପଣଙ୍କୁ ଡ୍ରପ୍, କଭର୍ ଏବଂ ଧରିବାକୁ ସମୟ ଦେବାରେ କିଛି ସେକେଣ୍ଡର ଚେତାବନୀ ଏକ ପରିବର୍ତ୍ତନ ଆଣିପାରେ । ସମସ୍ତ ସ୍ମାର୍ଟଫୋନ୍ କ୍ଷୁଦ୍ର ଆକ୍ସିଲେରୋମିଟର ସହିତ ଆସିଥାଏ ଯାହା ଏକ ସଙ୍କେତ ଦେଇପାରେ । ଯାହା ଏକ ଭୂକମ୍ପ ହୋଇପାରେ ବୋଲି ସୂ·ଇଥାଏ ଯଦି ଫୋନ୍ ଏପରି କିଛି ଚିହ୍ନଟ କରେ ଯାହା ଭୂକମ୍ପ ହୋଇପାରେ ବୋଲି ଭାବିଥାଏ, ତେବେ ଏହା ଆମର ଭୂକମ୍ପ ଚିହ୍ନଟ ସର୍ଭରକୁ ଏକ ସଙ୍କେତ ପଠାଇଥାଏ, ଯେଉଁଠାରେ ଏକ ଘୋର ଅବସ୍ଥାନ ସହିତ କମ୍ପନ ସୃଷ୍ଟି ହୋଇଛି କି ନାହିଁ ଜାଣିବା ପାଇଁ ସର୍ଭର ଅନେକ ଫୋନରୁ ସୂଚନାକୁ ଏକତ୍ର କରିଥାଏ ବୋଲି ଗୁଗୁଲ କହିଛି ।

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *