ସ୍ୱାଧୀନତା ଦିବସ ପାଇଁ ସୁରକ୍ଷା କଡ଼ାକଡ଼ି

କରୋନାଭାଇରସ୍ ସହ ଜଡିତ ସମସ୍ତ ଆବଶ୍ୟକୀୟ ନିର୍ଦ୍ଦେଶାବଳୀ ପାଳନ କରାଯିବ
ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ: ଜାତୀୟ ରାଜଧାନୀରେ ଅଗଷ୍ଟ ସ୍ୱାଧୀନତା ଦିବସ ପାଳନ ଅବସରରେ କୌଣସି ପ୍ରକାର ପ୍ରତିବନ୍ଧକକୁ ଏଡ଼ାଇବା ପାଇଁ ଦିଲ୍ଲୀ ପୋଲିସ ରେଡ୍ ଦୁର୍ଗ ଏବଂ ନିକଟବର୍ତ୍ତୀ ଅଞ୍ଚଳରେ ବହୁ ସ୍ତରୀୟ ସୁରକ୍ଷା ବ୍ୟବସ୍ଥା କରିଛି ।
ଦିଲ୍ଲୀ ପୋଲିସ କହିଛି ଯେ ଏନଏସଜି, ଏସପିଜି ଏବଂ ଆଇଟିବିପି ଭଳି ଅନ୍ୟ ଏଜେନ୍ସି ସହିତ ଆବଶ୍ୟକ ସମନ୍ୱୟ ରକ୍ଷା କରାଯାଇଛି । ସମସ୍ତ ଏଜେନ୍ସି ସମସ୍ତ ପ୍ରକାରର ବିପଦ ଇନପୁଟକୁ ପୂରଣ କରିବା ପାଇଁ ପରସ୍ପର ସହିତ ଘନିଷ୍ଠ ସମନ୍ୱୟରେ କାର୍ଯ୍ୟ କରିବେ । ସୁରକ୍ଷା ବ୍ୟବସ୍ଥା ଉପରେ କଡା ନଜର ରଖିବା ପାଇଁ ଏସ୍ଡବ୍ଲୁଏଟି ଦଳ ଏବଂ ପାରାକ୍ରାମ ଭ୍ୟାନ୍ ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ ସ୍ଥାନରେ ରଣନୀତିଗତ ଭାବରେ ସ୍ଥାପିତ ହୋଇଛି । ବିଭିନ୍ନ ସ୍ଥାନରେ ସୁରକ୍ଷା କର୍ମୀଙ୍କୁ ନିୟୋଜିତ କରାଯାଉଛି ଏବଂ ସନ୍ଦିଗ୍ଧ ଚିହ୍ନଟ ପାଇଁ ଭେଣ୍ଟେଜ୍ ପଏଣ୍ଟରେ ଫେସିଆଲ୍ ରେଗିକେସନ୍ ସିଷ୍ଟମ୍ ମଧ୍ୟ ସ୍ଥାପନ କରାଯାଇଛି । ଏଥି ସହିତ କୋଭିଡ୍-୧୯ ମହାମାରୀ ସମୟରେ ଏହି ଉତ୍ସବ ପାଳନ କରାଯାଉଥିବାରୁ କରୋନାଭାଇରସ୍ ସହ ଜଡିତ ସମସ୍ତ ଆବଶ୍ୟକୀୟ ନିର୍ଦ୍ଦେଶାବଳୀ ପାଳନ କରାଯିବ । କର୍ମ·ରୀଙ୍କ ସର୍ବୋଚ୍ଚ ନିୟୋଜନ ସହିତ ଜାତୀୟ ଟ୍ରାଫିକ୍ ବ୍ୟବସ୍ଥା ଏବଂ ଜାତୀୟ ରାଜଧାନୀରେ ନିରାପଦ ତଥା ସୁଗମ ଯାନବାହନ ଚଳାଚଳ ସୁନିଶ୍ଚିତ କରିବା ପାଇଁ ଜନସାଧାରଣଙ୍କ ସୁବିଧା ପାଇଁ ସ୍ୱାକ୍ଷର ମଧ୍ୟ କରାଯାଇଛି । କେନ୍ଦ୍ରୀୟ ଦିଲ୍ଲୀର ପ୍ରମୁଖ ସ୍ଥାନ ବ୍ୟତୀତ ସମଗ୍ର ସହରକୁ ଉଚ୍ଚ ସୁରକ୍ଷା ଅଧୀନରେ ରଖାଯାଇଛି ଏବଂ ସହରରେ ଘଟୁଥିବା ପ୍ରତ୍ୟେକ ଗତିବିଧି ଉପରେ ଜିଲ୍ଲା ଡିସିପିମାନେ ନଜର ରଖିଛନ୍ତି । ଜାତୀୟ ରାଜଧାନୀରେ ଚଳିତ ବର୍ଷର ସ୍ୱାଧୀନତା ଦିବସ ପାଳନ ରେଡ୍ ଦୁର୍ଗରେ ଅନୁଷ୍ଠିତ ହେବ ଯେଉଁଥିରେ ସଶସ୍ତ୍ର ବାହିନୀ ଏବଂ ଦିଲ୍ଲୀ ପୋଲିସ୍ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀଙ୍କ ନିକଟରେ ଗାର୍ଡ ଅଫ୍ ଅନର ଉପସ୍ଥାପନା କରିବେ । ଜାତୀୟ ପତାକା ଉତ୍ତୋଳନ ପୂର୍ବପରି ଜାତୀୟ ସଂଗୀତ ବଜାଇବା ଏବଂ ୨୧ ବନ୍ଧୁକ ଅଭିବାଦନ ଗ୍ରହଣ ସହିତ ଅନୁଷ୍ଠିତ ହେବ । ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀଙ୍କ ଭାଷଣ ପରେ ଜାତୀୟ ସଂଗୀତ ଗାନ ଏବଂ ଶେଷ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ତ୍ରିକୋଣୀୟ ବେଲୁନ୍ ମୁକ୍ତ ହେବ । ସେପଟେ ଦିଲ୍ଲୀ ପୋଲିସ ଟ୍ରାଫିକ ପରାମର୍ଶଦାତା ଜାରି କରିଛି । ୭୪ ତମ ସ୍ୱାଧୀନତା ଦିବସ ପାଳନ ପାଇଁ ରିହର୍ସାଲ ଅଗଷ୍ଟ ୧୩ ରେ ହୋଇଥିଲା । କୋଭିଡ-୧୯ ପରିସ୍ଥିତିକୁ ଦୃଷ୍ଟିରେ ରଖି ଦିଲ୍ଲୀ ପୋଲିସ ଲାଲକିଲ୍ଲାରେ କାର୍ଯ୍ୟ କରୁଥିବାବେଳେ ଗୃହ ମନ୍ତ୍ରଣାଳୟ ଏବଂ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ମନ୍ତ୍ରଣାଳୟ ଦ୍ୱାରା ଜାରି କରାଯାଇଥିବା ନିର୍ଦ୍ଦେଶାବଳୀ ଅନୁସରଣ କରିବାକୁ ଅନୁରୋଧ କରିଛି ।

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *