ଜାମ୍ମୁ-କାଶ୍ମୀରରେ ଆତଙ୍କବାଦୀ ଘଟଣା ଅଧା ହ୍ରାସ ପାଇଛି : ଗୃହ ମନ୍ତ୍ରଣାଳୟ

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ : ଗତବର୍ଷ ୫ ଅଗଷ୍ଟରେ କେନ୍ଦ୍ର ସରକାର ଏକ ଅପ୍ରତ୍ୟାଶିତ ନିଷ୍ପତ୍ତି ନେଇ ଜାମ୍ମୁ କାଶ୍ମୀରରୁ ଧାରା ୩୭୦ ରଦ୍ଦ କରି ଏକ ସ୍ୱତନ୍ତ୍ର ରାଜ୍ୟ ମାନ୍ୟତା ରଦ୍ଦ କରି ଏହାକୁ ଲଦାଖରୁ ୟୁନିଅନ୍ ଟେରିଟୋରୀରେ ପରିବର୍ତ୍ତନ କରିଥିଲେ । ଲୋକସଭାରେ ଗୃହ ମନ୍ତ୍ରଣାଳୟ କହିଛି ଯେ ନୂତନ ବ୍ୟବସ୍ଥା ଗଠନ ପରେ ଜାମ୍ମୁ କାଶ୍ମୀରରେ ଆତଙ୍କବାଦୀ ଘଟଣା ହ୍ରାସ ପାଇଛି । ଗୃହ ମନ୍ତ୍ରଣାଳୟ ମଙ୍ଗଳବାର ଲୋକସଭାରେ ଦେଇଥିବା ସୂଚନା ଅନୁଯାୟୀ ଗତ ଏକବର୍ଷ ମଧ୍ୟରେ ଜାମ୍ମୁ କାଶ୍ମୀରରେ ଆତଙ୍କବାଦୀ ଆକ୍ରମଣରେ ଉଲ୍ଲେଖନୀୟ ହ୍ରାସ ଘଟିଛି । ଗୃହ ମନ୍ତ୍ରଣାଳୟ ଅନୁଯାୟୀ, ୨୯ ଜୁନ୍ ୨୦୧୮ରୁ ୪ ଅଗଷ୍ଟ ୨୦୧୯ ମଧ୍ୟରେ ଅର୍ଥାତ୍ ୫ ଅଗଷ୍ଟ ୨୦୧୯ ପୂର୍ବରୁ ୪୦୨ ଦିନ ମଧ୍ୟରେ ମୋଟ ୪୫୫ ଆତଙ୍କବାଦୀ ଘଟଣା ଘଟିଛି । କିନ୍ତୁ ଅଗଷ୍ଟ ୫ରେ ଧାରା ୩୭୦ ରଦ୍ଦ ହେବା ପରେ ଜାମ୍ମୁ କାଶ୍ମୀରରେ ହୋଇଥିବା ଆତଙ୍କବାଦୀ ଘଟଣା ହ୍ରାସ ପାଇଛି । ଗୃହ ମନ୍ତ୍ରଣାଳୟ ଅନୁଯାୟୀ ୫ ଅଗଷ୍ଟ ୨୦୧୯ରୁ ୯ ସେପ୍ଟେମ୍ବର ୨୦୨୦ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ମୋଟ ୪୦୨ ଦିନ ମଧ୍ୟରେ ୨୧୧ଟି ଆତଙ୍କବାଦୀ ଘଟଣା ଘଟିଛି । ଏହିପରି ଭାବରେ ଗତବର୍ଷ ତୁଳନାରେ ଚଳିତ ବର୍ଷ ଆତଙ୍କବାଦୀ ଘଟଣାରେ ଅଧା ହ୍ରାସ ଘଟିଛି । ଏଥିସହ ଗୃହ ମନ୍ତ୍ରଣାଳୟ ଲୋକସଭାକୁ ଦେଇଥିବା ଉତ୍ତରରେ କହିଛି ଯେ ବର୍ତ୍ତମାନ କେନ୍ଦ୍ରଶାସିତ ଅଞ୍ଚଳରେ କୌଣସି ଗିରଫଦାରୀ ନାହିଁ । ଗୃହ ମନ୍ତ୍ରଣାଳୟ ଏହା ମଧ୍ୟ କହିଛି ଯେ ଜାତୀୟ ସୁରକ୍ଷା ଆଇନ (ଏନଏସଏ) ଅନୁଯାୟୀ ଜାମ୍ମୁ କାଶ୍ମୀରରେ ଏପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ କୌଣସି ନେତାଙ୍କୁ ଗିରଫ କରାଯାଇ ନାହିଁ । ତେବେ ମନ୍ତ୍ରଣାଳୟ ଲୋକସଭାକୁ କହିଛି ଯେ ଜାମ୍ମୁ କାଶ୍ମୀରରେ ନୂତନ ବ୍ୟବସ୍ଥାରେ ଆଇନ ଶୃଙ୍ଖଳା ରକ୍ଷା ପାଇଁ ସେପ୍ଟେମ୍ବର ୧୧ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ୨୨୩ ଜଣଙ୍କୁ ଜେଲରେ ରଖାଯାଇଛି ।

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *