ଏଡିବିର ଆକଳନ

ଚଳିତବର୍ଷ ଜିଡିପି ୯% ଖସିପାରେ

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ, ୧୫ ।୯ : ବର୍ତ୍ତମାନ ଏସିଆନ ଡେଭଲପମେଣ୍ଟ ବ୍ୟାଙ୍କ (ଏଡିବି) ଆକଳନ କରିଛି ଯେ ଏହି ଆର୍ଥିକ ବର୍ଷରେ ଅର୍ଥାତ ୨୦୨୦-୨୧ ରେ ଭାରତୀୟ ଅର୍ଥନୀତି ୯ ପ୍ରତିଶତ ହ୍ରାସ ହୋଇପାରେ । ଏହାପୂର୍ବରୁ ଅନେକ ରେଟିଂ ଏଜେନ୍ସି ମଧ୍ୟ ଭାରତୀୟ ଅର୍ଥନୀତିରେ ୯ ରୁ ୧୫ ପ୍ରତିଶତ ହ୍ରାସର ଆକଳନ ପ୍ରକାଶ କରିଛନ୍ତ । କରୋନା ସଙ୍କଟ ଯୋଗୁଁ ଦେଶର ଜୁନ୍ ତ୍ରୈମାସିକ ଜିଡିପି ୨୩.୯ ପ୍ରତିଶତ ହ୍ରାସ ପାଇଛି । ଅଧିକାଂଶ ଆର୍ଥିକ ଏଜେନ୍ସି ଏହି ଆର୍ଥିକ ବର୍ଷରେ ଅର୍ଥନୀତିରେ ଏକ ହ୍ରାସ ଘଟିବାର ପୂର୍ବାନୁମାନ କରିଛନ୍ତି । ମଙ୍ଗଳବାର ଦିନ ଏଡିବି ଦ୍ୱାରା ପ୍ରକାଶିତ ଏସୀୟ ବିକାଶ ଦୃଶ୍ୟ ଏଡିଓ -୨୦୨୦ କୁହାଯାଇଛି ଯେ ଭାରତରେ କରୋନା ଜୀବାଣୁ ଯୋଗୁଁ ଅର୍ଥନୈତିକ କାର୍ଯ୍ୟକଳାପ ଖରାପ ପ୍ରଭାବିତ ହୋଇଛି । ଏହା ଗ୍ରାହକଙ୍କ ଭାବନାକୁ ମଧ୍ୟ ପ୍ରଭାବିତ କରିଛି, ଯାହା ଚଳିତ ଆର୍ଥିକ ବର୍ଷରେ ମୋଟ ଘରୋଇ ଉତ୍ପାଦ (ଜିଡିପି) ରେ ୯ ପ୍ରତିଶତ ହ୍ରାସ ଘଟାଇବ । ଉଲ୍ଲେଖନୀୟ ବିଷୟ ହେଉଛି ଏହି ଉପାୟରେ ଅନେକ ରେଟିଂ ଏଜେନ୍ସି ଏହି ସମଗ୍ର ଆର୍ଥିକ ବର୍ଷରେ ଭାରତୀୟ ଅର୍ଥନୀତିରେ ୯ରୁ ୧୫ ପ୍ରତିଶତ ହ୍ରାସର ଆକଳନ ପ୍ରକାଶ କରିଛନ୍ତି । ରେଟିଂ ଏଜେନ୍ସି ଫିଚ୍ ଏକ ଆକଳନ ଜାରି କରିଛି ଯେ କରୋନା ସଙ୍କଟ ଯୋଗୁଁ ଚଳିତ ଆର୍ଥିକ ବର୍ଷରେ ଭାରତୀୟ ଅର୍ଥନୀତି ୧୦.୫ ପ୍ରତିଶତ ହ୍ରାସ ହୋଇପାରେ । ନିବେଶ ବ୍ୟାଙ୍କ ଗୋଲ୍ଡମ୍ୟାନ୍ ସାକ୍ସ ଆକଳନ କରିଛନ୍ତି ଯେ ୨୦୨୦-୨୧ ଆର୍ଥିକ ବର୍ଷରେ ଭାରତୀୟ ଅର୍ଥନୀତି ୧୪.୮ ପ୍ରତିଶତ ହ୍ରାସ ହୋଇପାରେୟ ଇଣ୍ଡିଆ ରେଟିଂ ଏବଂ ରିସର୍ଚ୍ଚ ୨୦୨୦-୨୧ ଆର୍ଥିକ ବର୍ଷରେ ଭାରତର ଜିଡିପିରେ ୧୧.୮ ପ୍ରତିଶତ ହ୍ରାସର ଆକଳନ କରିଛି । ରେଟିଂ ଏଜେନ୍ସି ସିଆର୍ଆଇଏସ୍ଆଇଏଲ୍ କହିଛି ଯେ ୨୦୨୦-୨୧ ଆର୍ଥିକ ବର୍ଷରେ ଭାରତର ମୋଟ ଘରୋଇ ଉତ୍ପାଦ (ଜିଡିପି) ୯ ପ୍ରତିଶତ ହ୍ରାସ ହୋଇପାରେ ।

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *