ଜାମ୍ମୁ-କାଶ୍ମୀର ପାଇଁ ୧୩୫୦ କୋଟିର ଆର୍ଥିକ ପ୍ୟାକେଜ୍ ଘୋଷଣା

ବିଦ୍ୟୁତ୍ ଓ ଜଳ ବିଲ୍ ଉପରେ ୫୦% ରିହାତି

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ : ଜାମ୍ମୁ କାଶ୍ମୀରର ଉପରାଜ୍ୟପାଳ ହେବା ପରେ ମନୋଜ ସିହ୍ନା ଆଜି ପ୍ରଥମ ଥର ପାଇଁ ରାଜ୍ୟ ପାଇଁ ଅନେକ ଘୋଷଣା କରିଛନ୍ତି । ଉପରାଜ୍ୟପାଳ ମନୋଜ ସିହ୍ନା ଶନିବାର ରାଜ୍ୟ ପାଇଁ କୋଟି କୋଟି ଟଙ୍କାର ପ୍ୟାକେଜ୍ ଘୋଷଣା କରିଛନ୍ତି । ସଙ୍କଟ ସମ୍ମୁଖୀନ ହେଉଥିବା ଜାମ୍ମୁ କାଶ୍ମୀରର ବ୍ୟବସାୟୀଙ୍କ ପାଇଁ ସେ ୧,୩୫୦ କୋଟି ଟଙ୍କାର ଅର୍ଥନୈତିକ ପ୍ୟାକେଜ୍ ଘୋଷଣା କରିଛନ୍ତି । ଏହା ବ୍ୟତୀତ ୟୁନିଅନ୍ ଟେରିଟୋରୀ ପାଇଁ ୫୦ ବର୍ଷ ଜଳ ଏବଂ ବିଦ୍ୟୁତ୍ ବିଲ୍ ଘୋଷଣା କରାଯାଇଛି । ଏହି ଘୋଷଣା ଘୋଷଣା କରି ମନୋଜ ସିହ୍ନା କହିଛନ୍ତି ଯେ ଆର୍ଥିକ ଅସୁବିଧାର ସମ୍ମୁଖୀନ ହେଉଥିବା ରାଜ୍ୟ ବ୍ୟବସାୟୀଙ୍କ ପାଇଁ ୧୩୫୦ କୋଟି ଟଙ୍କାର ଅର୍ଥନୈତିକ ପ୍ୟାକେଜ ଘୋଷଣା କରି ମୁଁ ଖୁସି । ଏହା ଆତ୍ମନିର୍ଭରଶୀଳ ଭାରତର ଲାଭ ଏବଂ ବ୍ୟବସାୟୀମାନଙ୍କୁ ସୁଗମ କରିବା ପାଇଁ ସହାୟକ ହେବ । ଉପରାଜ୍ୟପାଳ ମନୋଜ ସିହ୍ନା ମଧ୍ୟ ଏକ ବର୍ଷ ପାଇଁ ବିଦ୍ୟୁତ୍ ଏବଂ ଜଳ ବିଲ୍ ଉପରେ ୫୦ ପ୍ରତିଶତ ରିହାତି ଘୋଷଣା କରିଛନ୍ତି । ଜାମ୍ମୁ କାଶ୍ମୀରରେ ବିଦ୍ୟୁତ୍ ଏବଂ ଜଳ ବିଲକୁ ଗୋଟିଏ ବର୍ଷ ପାଇଁ ୫୦ ପ୍ରତିଶତ ରିହାତି ଦିଆଯିବ । ଏଥିସହ ଜାମ୍ମୁ କାଶ୍ମୀରର ସମସ୍ତ ଋଣଧାରୀଙ୍କ କ୍ଷେତ୍ରରେ ମାର୍ଚ୍ଚ ୨୦୨୧ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଷ୍ଟାମ୍ପ ଡ୍ୟୁଟିରେ ଛାଡ ପ୍ରଦାନ କରାଯାଇଛି । ଭଲ ମୂଲ୍ୟ ପରିଶୋଧ ବିକଳ୍ପ ସହିତ ପର୍ଯ୍ୟଟନ କ୍ଷେତ୍ରର ଲୋକଙ୍କୁ ଆର୍ଥିକ ସହାୟତା ଯୋଗାଇବା ପାଇଁ ଜେ ଆଣ୍ଡ କେ ବ୍ୟାଙ୍କ ଏକ କଷ୍ଟମ୍ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ-ପର୍ଯ୍ୟଟନ ଯୋଜନା ସ୍ଥାପନ କରିବ ।

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *