‘ୟୁପିଏସସି ପରୀକ୍ଷା ଟାଳିବା ଅସମ୍ଭବ’

0 64

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ: କରୋନା ସଂକ୍ରମଣକୁ ଲକ୍ଷ୍ୟ ରଖି ଅକ୍ଟୋବର ୪ରେ ହେବାକୁ ଥିବା ୟୁପିଏସ୍ସି ୨୦୨୦ ପ୍ରିଲିମିନାରୀ ପରୀକ୍ଷା ଘୁଞ୍ଚାଇବା ଆବେଦନ ଉପରେ ୟୁପିଏସ୍ସି ଏହାକୁ ଟାଳିବା ଅସମ୍ଭବ ବୋଲି ସୁପ୍ରିମ୍କୋର୍ଟକୁ ଜଣାଇଦେଇଛି । ଏହାକୁ ନେଇ ୟୁପିଏସସି ସୋମବାର ସୁପ୍ରିମକୋର୍ଟଙ୍କୁ ସୂଚନା ଦେଇଛନ୍ତି ଯେ ସିଭିଲ ସର୍ଭିସ ପ୍ରିଲିମସ୍ ପରୀକ୍ଷା ୨୦୨୦କୁ ଏବେ ସ୍ଥଗିତ ରଖିବା ଅସମ୍ଭବ । କାରଣ ପରୀକ୍ଷା ପାଇଁ ସମସ୍ତ ବ୍ୟବସ୍ଥା ହୋଇସାରିଛି । ସେପ୍ଟେମ୍ବର ୩୦ରେ ଏହି ମାମଲାର ପରବର୍ତ୍ତୀ ଶୁଣାଣି ହେବ ବୋଲି କୋର୍ଟ କହିଛନ୍ତି । କରୋନାକୁ ଦୃଷ୍ଟିରେ ରଖି ଆଇଏଏସ୍ ଏବଂ ଆଇପିଏସ୍ ଭଳି ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ ସରକାରୀ ସେବା ପାଇଁ ଏହି ପରୀକ୍ଷାକୁ ଦୁଇ-ତିନି ମାସ ସ୍ଥଗିତ ରଖିବାକୁ ଦାବି ହୋଇଛି । ପରୀକ୍ଷା ସ୍ଥଗିତ ନକରିବାର କାରଣ ଦର୍ଶାଇ ସୁପ୍ରିମକୋର୍ଟ ୟୁପିଏସସିକୁ ଏକ ସତ୍ୟପାଠ ଦାଖଲ କରିବାକୁ କହିଛନ୍ତି । ୟୁପିଏସସି ପରୀକ୍ଷା ଫର୍ମ ପୂରଣ କରିଥିବା କିଛି ଆବେଦନକାରୀ ଆଡଭୋକେଟ ଆଲୋକ ଶ୍ରୀବାସ୍ତବଙ୍କ ମାଧ୍ୟମରେ ସୁପ୍ରିମକୋର୍ଟରେ ଆବେଦନ କରିଛନ୍ତି । ଆବେଦନରେ କୁହାଯାଇଛି ଯେ ଦେଶରେ କରୋନାଙ୍କ ଅବସ୍ଥା ଏବେ ବି ଗୁରୁତର ରହିଛି । ଅନେକ ଅଞ୍ଚଳରେ ବର୍ଷା ଓ ବନ୍ୟା ଯୋଗୁଁ ସମସ୍ୟା ଦେଖାଦେଇଛି । ଏଭଳି ପରିସ୍ଥିତିରେ ପରୀକ୍ଷାକୁ କିଛି ମାସ ପାଇଁ ସ୍ଥଗିତ ରଖିବା ଉଚିତ୍ । ଆବେଦନକାରୀ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଦେଶର ୭୨ଟି ପରୀକ୍ଷା କେନ୍ଦ୍ରରେ ପ୍ରାୟ ୬ ଲକ୍ଷ ଆବେନକାରୀ ପରୀକ୍ଷା ଦେବାର କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମ ରହିଛି । ଏଭଳି ପରିସ୍ଥିତିରେ କରୋନା ଦ୍ୱାରା ସେମାନଙ୍କ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ଗୁରୁତର ଭାବରେ ବିପଦ ହୋଇପାରେ । ଆବେଦନକାରୀ ଆହୁରି କହିଛନ୍ତି ଯେ ଏହି ପରୀକ୍ଷା ପରେ ·କିରି ସୁନିଶ୍ଚିତ ନୁହେଁୟ ଏହା ପରେ ବି ପରୀକ୍ଷା ରହିଛି । ଏହି ମାମଲାରେ ଗତ ସପ୍ତାହରେ ଶୁଣାଣି ବେଳେ ଜଷ୍ଟିସ୍ ଏମ୍ ଖାନୱିଲକରଙ୍କ ନେତୃତ୍ୱରେ ଏକ ତିନି ଜଣିଆ ବେଞ୍ଚ ୟୁପିଏସସିକୁ ସତ୍ୟପାଠ ଦାଖଲ କରିବାକୁ କହିବା ସହିତ ପରୀକ୍ଷା ବ୍ଲୁପ୍ରିଣ୍ଟ ପ୍ରସ୍ତୁତ ଦାଖଲ କରିବାକୁ କହିଥିଲେ । ଏହାପରେ ଆୟୋଗ ଏହି ପ୍ରସଙ୍ଗରେ ୟୁପିଏସସିକୁ ସତ୍ୟପାଠ ଦାଖଲ କରିବାକୁ କହିଛନ୍ତି । ଆସନ୍ତାକାଲି ଏହାର ଅନ୍ତିମ ତାରିଖ ରହିଛି । ସେପ୍ଟେମ୍ବର ୩୦ରେ ଏହି ମାମଲାରେ ପରବର୍ତ୍ତୀ ଶୁଣାଣି କରିବେ କୋର୍ଟ ।

Leave A Reply

Your email address will not be published.