ଆଜିଠୁ ଇକୋ-ରିଟ୍ରିଟ୍, ଉଦଘାଟନ କରିବେ ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ

0 76

ଭୁବନେଶ୍ୱର, ୦୯/ ୧୨: ରାଜ୍ୟରେ ରହିଛି ଅନେକ ପର୍ଯ୍ୟଟନସ୍ଥଳୀ । ଶୀତ ଦିନ ଆସିଲାଣି । ସମସ୍ତେ ଏବେ ପିକନିକ୍ ଆଉ ବୁଲାବୁଲିର ମଜା ନେବାକୁ ଉଚ୍ଛୁକ ରହିଛନ୍ତି ।  ପ୍ରକୃତି କୋଳରେ ଅସୀମିତ ମଜା। କେଉଁଠି ସମୁଦ୍ର ଜଳରାଶିରେ ଆଉ କେଉଁଠି ଘଞ୍ଚ ଜଙ୍ଗଲରେ ଉପଭୋଗ କରିହେବ ପ୍ରାକୃତିକ ଦୃଶ୍ୟ। ଜେଟ୍‌ ସ୍କାଏରେ ଆକାଶକୁ ଛୁଇଁବାର ପ୍ରୟାସ ସାଙ୍ଗକୁ ଜଳକ୍ରୀଡ଼ାରେ ବିସ୍ତୀର୍ଣ୍ଣ ନୀଳ ଜଳରାଶି ସହ ଏକାକାର ହୋଇଯିବାର ଅନୁଭୂତି। ଦେଶବିଦେଶର ପର୍ଯ୍ୟଟକଙ୍କୁ ଆକୃଷ୍ଟ କରିବାକୁ ଏମିତି ନିଆରା ଅନୁଭୂତି ଆଣିଦେବ ସରକାରଙ୍କ ଦ୍ୱାରା ଆୟୋଜିତ ଇକୋ-ରିଟ୍ରିଟ୍‌। ଓଡିଶାର କାଶ୍ମୀର କୁହାଯାଉଥିବା କନ୍ଧମାଳର ଦାରିଙ୍ଗବାଡ଼ିରୁ ସାତକୋଶିଆ, ହୀରାକୁଦରୁ ଭିତରକନିକା। ପୁଣି ବ୍ଲାଗ୍‌ ପାଗୋଡ଼ା କୋଣାର୍କର ଚନ୍ଦ୍ରଭାଗା ବେଳାଭୂମି। ଏହି ୫ଟି ସ୍ଥାନରେ ଆରମ୍ଭ ହେବ ଇକୋ-ରିଟ୍ରିଟ୍‌। ବୁଧବର କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମକୁ ଭୁର୍ଚଆଲ୍‌ରେ ଉଦ୍‌ଘାଟନ କରିବେ ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ନବୀନ ପଟ୍ଟନାୟକ। ଏହାପରେ ପର୍ଯ୍ୟଟକମାନେ ପ୍ରକୃତ କୋଳରେ ରହିବା ସହ ବିଭିନ୍ନ ପ୍ରକାରର ଦୁଃସାହସିକ କ୍ରୀଡ଼ାର ମଜା ନେଇପାରିବେ। ଆଖାପାଖରେ ଥିବା ପର୍ଯ୍ୟଟନସ୍ଥଳୀ ବୁଲିବେ । ସ୍ଥାନୀୟ ଲୋକଙ୍କ ସହ ଭାବବିନିମୟ କରିବେ। ଆହୁରି ମଧ୍ୟ ଓଡ଼ିଶାର ଖାଦ୍ୟପେୟ, ସଂସ୍କୃତି ଓ ପରମ୍ପରା ସମ୍ପର୍କରେ ନୂଆ ନୂଆ ଅନୁଭୂତି ସାଉଁଟିବେ। ଏଥିପାଇଁ ବର୍ତ୍ତମାନ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ କୋଣାର୍କ ଇକୋ-ରିଟ୍ରିଟ୍‌ରେ ରହିବା ପାଇଁ ୪୦୦ ବୁକିଂ ହୋଇଛି । ସେହିପରି ଦାରିଙ୍ଗବାଡ଼ି ଓ ସାତକୋଶିଆରେ ୭୦ ଲେଖାଏଁ, ହୀରାକୁଦରେ ୨୫ ଓ ଭିତରକନିକାରେ ୮୫ ବୁକିଂ କରାଯାଇଛି। ଏହି ଇକୋ-ରିଟ୍ରିଟ୍‌ ଆସନ୍ତା ଫେବ୍ରୁଆରୀ ୨୮ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଚାଲିବ । ଅର୍ଥାତ ଦୀର୍ଘ ତିନି ମାସ ଧରି ପର୍ଯ୍ୟଟକମାନେ ଇକୋ ରିଟ୍ରିଟର ମଜା ନେଇପାରିବେ ।

Leave A Reply

Your email address will not be published.