ଆନ୍ତର୍ଜାତୀୟ ଭିନ୍ନକ୍ଷମ ଦିବସ: ବେଦାନ୍ତ ଆଲୁମିନିୟମ ଅନ୍ତର୍ଭୁକ୍ତିକୁ ଅଧିକ ସୁଦୃଢ କରିଛି |

International Day of Persons with Disabilities: Vedanta Aluminum enhances inclusion |

0 94

ଭୁବନେଶ୍ୱର : ଆନ୍ତର୍ଜାତୀୟ ଭିନ୍ନକ୍ଷମ ଦିବସରେ ବେଦାନ୍ତ ଆଲୁମିନିୟମ ଭାରତର ବୃହତ ଆଲୁମିନିୟମ ନିର୍ମାତା ଏହାର ଉତ୍ପାଦନ ପରିସରରେ ବିବିଧତା, ସମାନତା ଓ ଅନ୍ତର୍ଭୁକ୍ତିକରଣକୁ ବଢାଇବା ଲାଗି ନିଜର ପ୍ରତବିଦ୍ଧତାକୁ ନିଶ୍ଚିତ କରିଛି । କଂପାନି ଏହାର କାର୍ଯ୍ୟକ୍ଷେତ୍ରରେ ଭିନ୍ନକ୍ଷମ ବ୍ୟକ୍ତିମାନଙ୍କ ପ୍ରତି କୌଣସି ପାର୍ଥକ୍ୟ ରଖିନାର୍ହି । ଏହି ଅବସରରେ ଏହା ବିଭିନ୍ନ ପଦକ୍ଷେପଗୁଡ଼ିକୁ ଏକତ୍ର କରି ଭିନ୍ନ ଭିନ୍ନ ସାମର୍ଥ୍ୟର ସମ୍ମୁଖୀନ ହେଉଥିବା ଆହ୍ୱାନଗୁଡ଼ିକ ଉପରେ ଅଧିକ ସଚେତନତା ସୃଷ୍ଟି କରିବା ସହ ଭିନ୍ନକ୍ଷମଙ୍କ ପ୍ରତି ସହାନୁଭୂତିଶୀଳ ଭାବେ କାର୍ଯ୍ୟ କରୁଛି । ବେଦାନ୍ତ ଆଲୁମିନିୟମରେ ଭିନ୍ନକ୍ଷମ ପେଶାଦାରଙ୍କୁ ଡୋମେନ ବିଶେଷଜ୍ଞଙ୍କ ଠାରୁ ସେମାନଙ୍କ ଦାୟିତ୍ୱରେ ଉନ୍ନତି କିପରି ଆସିପାରିବ ସେବିଷୟରେ ବିଶେଷ ତାଲିମ ଦିଆଯାଉଛି । ଭିନ୍ନକ୍ଷମ ବ୍ୟକ୍ତିଙ୍କ ପାଇଁ ରହିଥିବା ପ୍ରତିବନ୍ଧକକୁ ଏଡ଼ାଇବା ଲାଗି କଂପାନି ପକ୍ଷରୁ ଯତ୍ନ ପ୍ରଦାନ କରାଯାଉଛି । ଆନ୍ତର୍ଜାତୀୟ ଭିନ୍ନକ୍ଷମ ଦିବସରେ ସଂଗଠିତ ପଦକ୍ଷେପଗୁଡ଼ିକ ଉଭୟ ଗୋଷ୍ଠୀର ସଚେତନତା ଓ କର୍ମଚାରୀଙ୍କ ସମ୍ବେଦନଶୀଳ ପଦକ୍ଷେପ ଗୁଡ଼ିକର ମିଶ୍ରଣ ଥିଲା । ଝାରସୁଗୁଡ଼ାର ମେଗା ଆଲୁମିନିୟମ ପ୍ଲାଂଟରେ ଭିନ୍ନକ୍ଷମ କର୍ମଚାରୀ, ସେମାନଙ୍କ ପରିବାର ସଦସ୍ୟ ଓ ଅନ୍ୟମାନଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ ଏକ ପାରସ୍ପରିକ ସଂପର୍କର ଆୟୋଜନ କରିଥିଲା । ଏହି ଅଧିବଶେନରେ କର୍ମଚାରୀମାନେ ସେମାନଙ୍କ ଅନୁଭୂତିକୁ ପ୍ରକାଶ କରିଥିଲେ । ବାଲକୋର ବିଭିନ୍ନ କର୍ମଚାରୀ ସ୍ୱେଛାସେବୀ, ଛତିଶଗଡ଼ କୋରବାରେ ଥିବା ଭାରତର ଆଇକନିକ ଆଲୁମିନିୟମ ଉତ୍ପାଦକ ମଧ୍ୟ ଭିନ୍ନକ୍ଷମ କର୍ମଚାରୀଙ୍କୁ ପ୍ରେରଣା ପ୍ରଦାନ କରି ଆସୁଛି । ଦୃଷ୍ଟିଶକ୍ତି ବାଧିତ, ବାକ୍‌ ଓ ଶ୍ରବଣ ବାଧିତ ପିଲାମାନଙ୍କ ପାଇଁ ଋତୁସ୍ରାବ ପରିଚାଳନା ଉପରେ କଂପାନି ପକ୍ଷରୁ ଶିକ୍ଷଣ ମଡ୍ୟୁଲ ଆରମ୍ଭ କରାଯାଇଥିଲା । ଏହା ସହ ଦାରିଦ୍ର୍ୟର ମୁକାବିଲା ଲାଗି ଷ୍ଟିଚ ମାଇଁ ପ୍ୟାଡ ଅଭିଯାନ କରିଥିଲା । ଏହି ଦକ୍ଷତା ବିକାଶ କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମରେ ମହିଳାମାନେ ପୁନଃବ୍ୟବହାର ଯୋଗ୍ୟ କପଡ଼ା ସିଲାଇ କରିବା ପାଇଁ ସୁରକ୍ଷିତ ଋତୁସ୍ରାବ ପରିଚାଳନା ବିକଳ୍ପ ଯୋଗାଇ ଦେବା ଲାଗି ଏବେ ସକ୍ଷମ ହୋଇପାରିଛନ୍ତି । ଏହି ଉପଲକ୍ଷେ କଂପାନି ପକ୍ଷରୁ ଅମ୍ବାଡୋଳା ସାମନ୍ତ ଜୁନିୟର କଲେଜର ଛାତ୍ର ଛାତ୍ରୀଙ୍କ ପାଇଁ ସଚେତନତା ଅଧିବେଶନର ଆୟୋଜନ କରାଯାଇଥିଲା । କଂପାନି ଏନଜିଓ ଜୟପୁର ଫୁଟ ସହିତ ମିଶି ଅଜ୍ଞାନତା ଦୂର ଓ ଉପକରଣ ସହାୟତା ଶିବିର ଆୟୋଜନ କରିଥିଲା । ଏକ ଭିନ୍ନ ଭିନ୍ନ ସାମର୍ଥ୍ୟର ସମ୍ମୁଖୀନ ହେଉଥିବା ଚ୍ୟାଲେଗୁଡିକ ଏବଂ ସମାନତାକୁ ଦୂର କରିବାରେ ସେମାନଙ୍କର ଗ୍ରୀଟ୍‌ ଚଳଚ୍ଚିତ୍ର ଦେଖିବା ପାଇଁ ଲୋକମାନେ ଏକ ଟ୍ୟୁନିଂ ସହିତ ଏକ ଶିକ୍ଷା କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମ ମଧ୍ୟ ଅନୁଷ୍ଠିତ ହୋଇଥିଲା । କମ୍ପାନୀର ନନ୍ଦ ଘରରେ ୩ ଦିନ ମଧ୍ୟରେ ଏହିପରି ୫୦ ରୁ ଅଧିକ ସ୍କ୍ରିନି    ଆୟୋଜନ କରାଯାଇଥିଲା, ଯାହାକି ଆଧୁନିକ ଅଙ୍ଗନୱାଡି ଅଟେ ଯାହାକି ବେଦାନ୍ତ ଆଲୁମିନିୟମ ଦ୍ୱାରା ମହିଳା ଏବଂ ଶିଶୁ ବିକାଶର ହବ୍‌ ଭାବରେ ସମର୍ôଥତ ହୋଇଛି । କମ୍ପାନୀ ବିଭିନ୍ନ ପ୍ରକାରର ଦକ୍ଷ ବ୍ୟକ୍ତିଙ୍କ ପାଇଁ ‘ଜୟପୁର ଫୁଟ୍‌’ ସହିତ ଘନିଷ୍ଠ ସହଯୋଗରେ ଏକ ଅଜ୍ଞାତତା ଏବଂ ଉପକରଣ ସହାୟତା ଶିବିର ଆୟୋଜନ କରିବାକୁ ଯୋଜନା କରିଛି, ଯାହାକି ଆବଶ୍ୟକ କରୁଥିବା ଲୋକଙ୍କୁ ମାଗଣାରେ ପ୍ରୋଥେଟିକ୍‌ ଅଙ୍ଗ ଏବଂ ଅନ୍ୟାନ୍ୟ ଗତିଶୀଳତା ସହାୟତା ଯୋଗାଇଥାଏ । ଏହି ଅବସରରେ ଶ୍ରୀ ଜନ୍‌ ସ୍ଲାଭେନ୍‌, ସିଇଓ ବେଦାନ୍ତ ଆଲୁମିନିୟମ୍େସଡ୍‌ କହିଛନ୍ତି, ନ୍ତବେଦାନ୍ତ ଆଲୁମିନିୟମ୍‌ ରେ, ଆମେ ବିଶ୍ୱାସ କରୁ ଯେ ବିବିଧତାକୁ ଗ୍ରହଣ କରିବା କେବଳ ଏକ ନୈତିକ ଆବଶ୍ୟକତା ନୁହେଁ ବରଂ ଏକ ରଣନୈତିକ ଲାଭ ଅଟେ । ଆମେ ଏକ କର୍ମକ୍ଷେତ୍ର ସୃଷ୍ଟି କରିବାକୁ ଲକ୍ଷ୍ୟ ରଖିଛୁ ଯେଉଁଠାରେ ଅନନ୍ୟ ଦୃଷ୍ଟିକୋଣଗୁଡିକ ଆମର ସାମୂହିକ ସଫଳତା ପାଇଁ ସହାୟକ ହୋଇଥାଏ । ଆମର ପ୍ରୟାସ ଏକ ପ୍ରକୃତ ଅନ୍ତର୍ଭୂକ୍ତ କର୍ମକ୍ଷେତ୍ର ଗଠନ ଉପରେ ଧ୍ୟାନ ଦେଇଥାଏ ଯାହା କେବଳ ବିବିଧତାକୁ ଗ୍ରହଣ କରେ ନାହିଁ ବରଂ ଏହାକୁ ଅଭିବୃଦ୍ଧି ଏବଂ ନବସୃଜନ ପାଇଁ ମଧ୍ୟ ବ୍ୟବହାର କରେ ଯାହାକି ଆମକୁ ଅଗ୍ରଭାଗରେ ରହିବାକୁ ସକ୍ଷମ କରିଛି । ଲୋକମାନେ ଶିଳ୍ପରେ ଅଭ୍ୟାସ କରୁଥିବାବେଳେ ନିରନ୍ତର ପ୍ରଗତି ହାସଲ କରିବା ପାଇଁ ଏକ ସମାନ ଆଭିମୁଖ୍ୟ ନିଶ୍ଚିତ କରନ୍ତି । ବେଦାନ୍ତ ଆଲୁମିନିୟମ ଏହାର ଭିନ୍ନକ୍ଷମ ଦକ୍ଷ କର୍ମଚାରୀଙ୍କୁ ସମର୍ଥନ କରି ସେମାନଙ୍କୁ ଉପଯୁକ୍ତ ଭାବରେ ପରିଚାଳନା କରୁଛି । କଂପାନି ପାଂଚ ପର୍ଯ୍ୟାୟ ବିଶିଷ୍ଟ ରଣନୀତି ଅବଲମ୍ବନ କରୁଛି: ୧-ନିଯୁକ୍ତି ପାଇଁ ସମ୍ଭାବ୍ୟ ବ୍ୟକ୍ତିଙ୍କୁ ଚିହ୍ନଟ କରିବା ୨) ବିଶେଷଜ୍ଞଙ୍କ ଦ୍ୱାରା ବିସ୍ତୃତ ଦକ୍ଷତା ତାଲିମ ୩) କର୍ମଚାରୀଙ୍କ ପାଇଁ ସମ୍ବେଦନଶୀଳ ଅଧିବେଶନ ମାଧ୍ୟମରେ ସକ୍ଷମ ପରିବେଶ ସୃଷ୍ଟି କରିବା ୪) ନୀତି ପ୍ରକ୍ରିୟାକୁ ସକ୍ଷମ କରିବା ୫) ଭିତିଭୂମିର ଉନ୍ନତି ଆଣିବା ସହ ସମାନ ସୁଯୋଗ ସୃଷ୍ଟି କରିବା । ଭିନ୍ନକ୍ଷମ କର୍ମଚାରୀଙ୍କୁ ବ୍ୟବସାୟିକ କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମ ସହ ସାମିଲ କରାଇ ସେମାନଙ୍କୁ ଧ୍ୟାନ ଦେବା ପ୍ରକୃତରେ ଅନ୍ତର୍ଭୁକ୍ତିକରଣ ଅଟେ । ଏହାକୁ କାର୍ଯ୍ୟକାରୀ କରିବା ଦିଗରେ ବେଦାନ୍ତ ବଦ୍ଧପରିକର ରହିଛି । ଏହି ଦୃଷ୍ଟିକୋଣରେ ସୁରକ୍ଷା ବ୍ୟବସ୍ଥା କାର୍ଯ୍ୟକାରୀ କରିବା ଅନ୍ତର୍ଭୁକ୍ତ, ଯେପରିକି ଶ୍ରବଣ-ଦୁର୍ବଳ ବ୍ୟକ୍ତିଙ୍କ ପାଇଁ ବିଶେଷ ଆଲର୍ଟ ଏବଂ ଉନ୍ନତି ପ୍ରକ୍ରିୟା ଯାହାକି ଗତିଶୀଳତାକୁ ବଢାଇଥାଏ । ବେଦାନ୍ତ ଆଲୁମିନିୟମ୍‌ ଉତ୍ସର୍ଗୀକୃତ ମାନବ ସମ୍ବଳ ବ୍ୟବସାୟ ସହଭାଗୀ ତଥା ବୃତିଗତମାନଙ୍କୁ ଉପଯୁକ୍ତ ସରକାରୀ ସେବା ଯେପରିକି ଅକ୍ଷମତା ପ୍ରମାଣପତ୍ର ପ୍ରଦାନରେ ସହାୟତା କରିବାକୁ ନିଯୁକ୍ତ କରିଛି ।

Leave A Reply

Your email address will not be published.