ଆମେରିକାରେ ସ୍ଥିତି ଅସମ୍ଭାଳ

0 91

ୱାଶିଂଟନ : ଆମେରିକାରେ ·ଲିଥିବା ଜାତିଗତ ହିଂସା ମଧ୍ୟରେ ବିକ୍ଷୋଭକାରୀଙ୍କ ସହ ମୁକାବିଲା କରିବା ପାଇଁ ରାଷ୍ଟ୍ରପତି ଡୋନାଲ୍ଡ ଟ୍ରମ୍ପ ସେନାକୁ ଡାକିଛନ୍ତି । ସେ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଏହି ସମସ୍ୟାର ଶୀଘ୍ର ସମାଧାନ ପାଇଁ ସାରା ଦେଶରେ ସେନା ନିୟୋଜନ ପାଇଁ ସେ ୧୮୦୭ ଆଇନ କାର୍ଯ୍ୟକାରୀ କରୁଛନ୍ତି । ରାଷ୍ଟ୍ରପତି ଟ୍ରମ୍ପ ଏକ ସାମ୍ବାଦିକ ସମ୍ମିଳନୀରେ କହିଛନ୍ତି ଯେ ମୁଁ ରାଜଧାନୀ ୱାଶିଂଟନକୁ ସୁରକ୍ଷା ଦେବା ପାଇଁ ଏକ ନିର୍ଣ୍ଣାୟକ ପଦକ୍ଷେପ ନେଉଛି । ସେ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଏହି ବର୍ବର ଆକ୍ରମଣକୁ ରୋକିବା ଏବଂ ଦେଶର ସମ୍ପତ୍ତିର ସୁରକ୍ଷା ପାଇଁ ସେ ୱାଶିଂଟନରେ ହଜାର ହଜାର ସଶସ୍ତ୍ର ବାହିନୀ ସହିତ ସୈନ୍ୟ ନିୟୋଜିତ କରିବେ । ଆମେରିକାର ଏହି ଅଧିନିୟମ ଆମେରିକାର ରାଷ୍ଟ୍ରପତିଙ୍କୁ ବିଶେଷ ଶକ୍ତି ପ୍ରଦାନ କରେ ୧୮୦୭ ର ବିଦ୍ରୋହ ଅଧିନିୟମ ଅନୁଯାୟୀ, ରାଷ୍ଟ୍ରପତି ଦେଶରେ ବିରୋଧ ସମୟରେ ଆମେରିକାର ସହରରେ ସାମରିକ କାର୍ଯ୍ୟାନୁଷ୍ଠାନକୁ ଅନୁମତି ଦେଇପାରନ୍ତି । ଦେଶରେ ସେନା ନିୟୋଜିତ କରିପାରିବେ ଥୋମାସ୍ ଜେଫରସନଙ୍କ ଦ୍ୱାରା ଏହି ନିୟମ ସ୍ୱାକ୍ଷରିତ ହୋଇଥିଲା ଏବଂ ରୋଡନୀ କିଙ୍ଗ ଦଙ୍ଗା ସମୟରେ ୧୯୯୨ ରେ ଏହା ଶେଷ ଥର ପାଇଁ ବ୍ୟବହାର କରିଥିଲେ । ୧୮୭୮ ର ପୋଜିଟ୍ କମିଟସ୍ ଆକ୍ଟରେ ଦର୍ଶାଯାଇଛି ଯେ କେନ୍ଦ୍ର ସରକାର ଆମେରିକାର ସୀମା ମଧ୍ୟରେ ସୈନ୍ୟବାହିନୀକୁ ସକ୍ରିୟ ପୋଲିସ୍ ଫୋର୍ସ ଭାବରେ ବ୍ୟବହାର କରିପାରିବେ ନାହିଁ, କିନ୍ତୁ ଏହି ପରିସ୍ଥିତିରେ ଏହାର ଶକ୍ତି ବିବାଦୀୟ ଅଟେ । ୱାଶିଂଟନ୍ ପୋଷ୍ଟର ଏକ ଲେଖାରେ ଡାନ ଲାମୋଥେ କୁହନ୍ତି, ରାଷ୍ଟ୍ରପତି କେବଳ ୱାଶିଂଟନରେ ସୈନ୍ୟବାହିନୀ ବ୍ୟବହାର କରିପାରିବେ ଏବଂ ପଜିଟିଭ୍ କମିଟାସ୍ ଆକ୍ଟ ଏହାକୁ ପ୍ରତିରୋଧ କରି ପାରିବ ନାହିଁ । ସେ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଦେଶର ରାଷ୍ଟ୍ରପତି ଭାବରେ ମୋର ପ୍ରଥମ ତଥା ସର୍ବୋଚ୍ଚ କର୍ତ୍ତବ୍ୟ ହେଉଛି ଏହି ମହାନ ଦେଶ ତଥା ଆମେରିକୀୟ ନାଗରିକଙ୍କୁ ସୁରକ୍ଷା ଦେବା ଏବଂ ସେମାନଙ୍କୁ ସଙ୍କଟରୁ ରକ୍ଷା କରିବା । ଆମ ଦେଶର ନିୟମ ପାଳନ କରିବାକୁ ମୁଁ ଏକ ଶପଥ ନେଇଛି ଏବଂ ମୁଁ ସେଠାରେ ମଧ୍ୟ ତାହା କରିବି । ସେ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଆମେ ସମସ୍ତଙ୍କୁ ସଚେତନ କରୁଛୁ । ଆମେ ଏକ ନିର୍ଦ୍ଧିଷ୍ଟ ଶ୍ରେଣୀର ଜନତାଙ୍କୁ ହିଂସା କରିବାକୁ ଅନୁମତି ଦେଇ ପାରିବୁ ନାହିଁ ଟ୍ରମ୍ପ ଆହୁରି ମଧ୍ୟ କହିଛନ୍ତି ଯେ ପର୍ଯ୍ୟାପ୍ତ ସଂଖ୍ୟକ ଜାତୀୟ ସେନା ନିୟୋଜନ କରିବାକୁ ସେ ଦୃଢ ଭାବରେ ପରାମର୍ଶ ଦେଇଛନ୍ତି । ରାଷ୍ଟ୍ରପତି କହିଛନ୍ତି ଯେ କର୍ଫ୍ୟୁକୁ କଡାକଡି ଭାବେ କାର୍ଯ୍ୟକାରୀ କରାଯିବ । ଯେଉଁମାନେ ନିରୀହ ଜୀବନ ପ୍ରତି ବିପଦ ଏବଂ ସମ୍ପତ୍ତି ନଷ୍ଟ କରୁଛନ୍ତି ସେମାନଙ୍କୁ ଗିରଫ କରାଯିବ ବୋଲି ଟ୍ରମ୍ପ କହିଛନ୍ତି । ସେମାନଙ୍କୁ ଅଟକ ରଖାଯିବ । ସେମାନଙ୍କ ବିରୋଧରେ ଆଇନଗତ କାର୍ଯ୍ୟାନୁଷ୍ଠାନ ଗ୍ରହଣ କରାଯିବ । ହିଂସା ବନ୍ଦ ନହେବା ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ରାଜ୍ୟଗୁଡିକର ମେୟର ଏବଂ ରାଜ୍ୟପାଳମାନେ ଆଇନ ଶୃଙ୍ଖଳା ପ୍ରତିଷ୍ଠା କରିବା ଉଚିତ ବୋଲି ଟ୍ରମ୍ପ କହିଛନ୍ତି ।

Leave A Reply

Your email address will not be published.