ବେଙ୍ଗାଲୁରୁ ହିଂସା, ୫ଜଣଙ୍କ ନାମରେ ଏଫ୍ଆଇଆର ରୁଜ୍ଜୁ

0 49

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ: ଭାରତର ଆଇଟି ରାଜଧାନୀ ବେଙ୍ଗାଲୁରୁରେ ହୋଇଥିବା ଦଙ୍ଗାରେ ୫ଜଣଙ୍କ ନାମରେ ଏଫ୍ଆଇଆର୍ ରୁଜ୍ଜୁ କରାଯାଇଛି । ଏଫ୍ଆଇଆର୍ ଅନୁଯାୟୀ, କୁରାଢ଼ି ଏବଂ ଅନ୍ୟାନ୍ୟ ଅସ୍ତ୍ରଶସ୍ତ୍ରରେ ସଜ୍ଜିତ ହୋଇ ଦୁର୍ବୃତ୍ତମାନେ ପୋଲିସ୍କୁ ମରଣାନ୍ତକ ଆକ୍ରମଣ କରିବା ପାଇଁ ଯୋଜନା କରିଥିଲେ । ଏପରିକି ସେମାନେ ପେଟ୍ରୋଲରେ ଭର୍ତ୍ତି ହୋଇଥିବା ପ୍ଲାଷ୍ଟିକ୍ ବୋତଲ ମଧ୍ୟ ରଖିଥିଲେ ଯାହାକୁ ସେମାନେ ପୋଲିସ୍ ଉପରକୁ ଫିଙ୍ଗିଥିଲେ । ଏହାକୁ ଦୃଷ୍ଟିରେ ରଖି ଅଗଷ୍ଟ ୧୫ ତାରିଖ ସକାଳ ୬ ଟା ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଡିଜେ ହଲି ଏବଂ କେ.ଜି ହଲି ପୋଲିସ ଷ୍ଟେସନ ସୀମାରେ ୧୪୪ ଧାରା ଜାରି କରାଯାଇଛି । ବୁଧବାର କର୍ଣ୍ଣାଟକର ଗୃହମନ୍ତ୍ରୀ ବାସଭାରାଜ ବମ୍ମାଇ କହିଛନ୍ତି ଯେ ବେଙ୍ଗାଲୁରୁରେ ମାଓବାଦୀ ହିଂସା ଘଟଣାର ଜିଲ୍ଲା ମାଜିଷ୍ଟ୍ରେଟ ତଦନ୍ତ କରିବେ ଏବଂ ଏପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ୧୪୬ ଜଣଙ୍କୁ ଗିରଫ କରାଯାଇଛି । ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ବି.ଏସ୍ ୟେଡିୟୁରପ୍ପାଙ୍କ ଅଧ୍ୟକ୍ଷତାରେ ଅନୁଷ୍ଠିତ ଉଚ୍ଚସ୍ତରୀୟ ବୈଠକ ପରେ ଗଣମାଧ୍ୟମ ସହ କଥାବାର୍ତ୍ତା କରି ବମ୍ମାଇ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଜାତୀୟ ମାନବାଧିକାର ଆୟୋଗର ନିର୍ଦ୍ଦେଶାବଳୀ ଅନୁଯାୟୀ ଜିଲ୍ଲା ମାଜିଷ୍ଟେଟ୍ ଘଟଣାର ତଦନ୍ତ କରିବେ । ଗିରଫ ବ୍ୟକ୍ତିଙ୍କ ଉପରେ ନିଆଁ ଲଗାଇବା, ପଥର ଫିଙ୍ଗିବା ଏବଂ ପୋଲିସ ଉପରେ ଆକ୍ରମଣ ଅଭିଯୋଗ ହୋଇଛି । କଂଗ୍ରେସ ବିଧାୟକ ଅଖଣ୍ଡା ଶ୍ରୀନିବାସମୂର୍ତ୍ତିଙ୍କ ଭଣଜା ଅଭିଯୁକ୍ତ ନବୀନଙ୍କୁ ମଧ୍ୟ ସୋସିଆଲ ମିଡିଆରେ ଅପମାନଜନକ ପୋଷ୍ଟ ସେୟାର କରିବା ଅଭିଯୋଗରେ ଗିରଫ କରାଯାଇଛି ଯାହା ପରେ ଦୁର୍ବୃତ୍ତମାନେ ବିଧାୟକଙ୍କ ଘରେ ଆକ୍ରମଣ କରି ନିଆଁ ଲଗାଇ ଦେଇଛନ୍ତି । ସେପଟେ କର୍ଣ୍ଣାଟକ କଂଗ୍ରେସ କାର୍ଯ୍ୟକାରୀ ସଭାପତି ସଲିମ ଅହମ୍ମଦ ଅଭିଯୋଗ କରିଛନ୍ତି ଯେ ନବୀନଙ୍କ ବିରୋଧରେ ପୋଲିସର କାର୍ଯ୍ୟାନୁଷ୍ଠାନ ବିଳମ୍ବ ବେଙ୍ଗାଲୁରୁରେ ହିଂସା ସୃଷ୍ଟି କରିଛି । ଜଣେ ବ୍ୟକ୍ତି ସୋସିଆଲ ମିଡିଆରେ ଏକ ପୋଷ୍ଟ ଲଗାଇଥିଲେ ମଧ୍ୟ ପୋଲିସ ତୁରନ୍ତ ପଦକ୍ଷେପ ନେଇ ନଥିଲା । ବିଷୟବସ୍ତୁ ପୋଷ୍ଟ କରିଥିବା ବ୍ୟକ୍ତିଙ୍କ ବିରୋଧରେ କାର୍ଯ୍ୟରେ ବିଳମ୍ବ ଏହି ଅଞ୍ଚଳରେ ଉତ୍ତେଜନା ସୃଷ୍ଟି କରିଥିଲା । କିଏ ଏହାକୁ ପୋଷ୍ଟ କରିଛନ୍ତି ସେମାନେ ତୁରନ୍ତ କାର୍ଯ୍ୟାନୁଷ୍ଠାନ ଗ୍ରହଣ କରିବା ଉଚିତ୍ ବୋଲି ଅହମ୍ମଦ ଏନ୍ଆଇଏକୁ କହିଛନ୍ତି । କର୍ଣ୍ଣାଟକ କଂଗ୍ରେସ ଏକ ଫ୍ୟାକ୍ଟ ଫାଇଣ୍ଡିଂ କମିଟି ଗଠନ କରିଛି ଯାହା ହିଂସା ପ୍ରଭାବିତ ଅଞ୍ଚଳ ପରିଦର୍ଶନ କରିବ । ମଙ୍ଗଳବାର ରାତିରେ ସହରର ପୂର୍ବ ଭାଗରେ ହିଂସା ଘଟିବା ପରେ ତିନି ଜଣଙ୍କର ମୃତ୍ୟୁ ଘଟିଥିବା ବେଳେ ୬୦ ରୁ ଅଧିକ ପୋଲିସ ଆହତ ହୋଇଛନ୍ତି ।

Leave A Reply

Your email address will not be published.