ଲାଲକିଲ୍ଲାରେ ଖାଲିସ୍ତାନ ପତାକା ଉତ୍ତୋଳନ କରିବାକୁ ଷଡଯନ୍ତ୍ର, ଆଇବି ଆଲର୍ଟ ପରେ ସୁରକ୍ଷା ବଢ଼ାଇଲା

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ : ସ୍ୱାଧୀନତା ଦିବସ ଅର୍ଥାତ୍ ୧୫ ଅଗଷ୍ଟରେ ଇଣ୍ଟେଲିଜେନ୍ସ ବ୍ୟୁରୋ (ଆଇବି) ଦ୍ୱାରା ଏକ ବଡ଼ ଆଲର୍ଟ ଜାରି କରାଯାଇଛି । ଏହି ଆଲର୍ଟରେ ଦର୍ଶାଯାଇଛି ଯେ ଆମେରିକାରେ ରହୁଥିବା ଶିଖ୍ ଫର ଜଷ୍ଟିସ୍ ଗୁରୁୱନ୍ତପନ୍ତ ସିଂ ପନ୍ନୁ ୧୪, ୧୫ ଏବଂ ୧୬ ଅଗଷ୍ଟରେ ଲାଲକିଲ୍ଲାରେ ଖାଲିସ୍ତାନ ପତାକା ଉତ୍ତୋଳନ କରିବାକୁ ଶିଖମାନଙ୍କୁ ୧.୨୫ ମିଲିୟନ୍ ଡଲାର୍ ଅନୁଦାନ ଘୋଷଣା କରିଛନ୍ତି । ଖାଲିସ୍ତାନର ଆତଙ୍କବାଦୀ ସଂଗଠନ ଶିଖ ଫର ଜଷ୍ଟିସର ଆତଙ୍କବାଦୀ ଗୁରୁବତ୍ପନ୍ତ ସିଂ ପନ୍ନୁ ଏକ ଭିଡିଓ ଜାରି କରିଛନ୍ତି । ନିକଟରେ ଗୁରୁବତ୍ପନ୍ତ ସିଂ ପନ୍ନୁଙ୍କୁ ଭାରତ ସରକାରଙ୍କ ଆତଙ୍କବାଦୀ ଭାବେ ଘୋଷଣା କରିଥିଲେ । ସେ ଘୋଷଣା କରିଛନ୍ତି ଯେ ଅଗଷ୍ଟ ୧୫ରେ ଯିଏ ଲାଲକିଲ୍ଲାରେ ଖାଲିସ୍ତାନର ପତାକା ଉତ୍ତୋଳନ କରିବ ତାଙ୍କୁ ୧.୨୫ ମିଲିୟନ୍ ଡଲାର ଦିଆଯିବ ବୋଲି ଗୁରୁବତ୍ପନ୍ତ ସିଂ ପନ୍ନୁ ଘୋଷଣା କରିଛି । ପାକିସ୍ତାନୀ ଗୁପ୍ତଚର ଏଜେନ୍ସି ଆଇଏସଆଇର ସହଯୋଗରେ ଗୁରୁବତ୍ପନ୍ତ ସିଂ ପନ୍ନୁ ମଧ୍ୟ ୨୦୨୦ ଉପନିର୍ବାଚନ ପାଇଁ ଏକ ଅଭିଯାନ ଚଳାଉଛନ୍ତି । ଏହି ଭିଡିଓ ପରେ ଅନୁସନ୍ଧାନକାରୀ ସଂସ୍ଥା ସତର୍କ ହୋଇଯାଇଛି । ଆମେ ଆପଣଙ୍କୁ କହିବୁ ଯେ ଦିଲ୍ଲୀ, ପଞ୍ଜାବ ଏବଂ ହରିୟାଣାରେ ଲୋକମାନେ ଗୁରୁବତ୍ପନ୍ତ ସିଂ ପନ୍ନୁଙ୍କ ଠାରୁ ୨୦୨୦ରେ ଉପନିର୍ବାଚନ ସମ୍ବନ୍ଧରେ ସ୍ୱୟଂ·ଳିତ କଲ ପାଇଛନ୍ତି, ଯାହା ଏନଆଇଏ ଦ୍ୱାରା ଅନୁସନ୍ଧାନ କରାଯାଉଛି । ନିକଟରେ ଆତଙ୍କବାଦୀ ଗୁରୁବତ୍ପନ୍ତ ସିଂ ପନ୍ନୁଙ୍କ ଦ୍ୱାରା ଏକ ଭିଡିଓ ରିଲିଜ୍ ହୋଇଥିଲା, ଯେଉଁଥିରେ ଦିଲ୍ଲୀକୁ ଖାଲିସ୍ତାନ କରିବା ବିଷୟରେ ଆଲୋଚନା କରାଯାଇଥିଲା । କିନ୍ତୁ ଅଗଷ୍ଟ ୧୫ ରେ ଲାଲକିଲ୍ଲାରେ ପତାକା ଉତ୍ତୋଳନ କରିଥିବା ଏହି ଭିଡିଓ ପରେ ଗୁଇନ୍ଦା ସଂସ୍ଥା ବିଶେଷ ସତର୍କତା ଅବଲମ୍ବନ କରିଛି । ଆଇବି ଆଲର୍ଟ ପରେ ଲାଲକିଲ୍ଲା ଏବଂ ଏହାର ଆଖପାଖରେ ଭାରି ସୁରକ୍ଷା ବୃଦ୍ଧି କରାଯାଇଛି ।

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *