କେବଳ ଭାରତ ହିଁ ଚୀନକୁ ଦେଇପାରିବ ଉଚିତ୍ ଜବାବ : ବରୁଣ ଗାନ୍ଧି

0 54

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ : ଭାରତୀୟ ଜନତା ପାର୍ଟି (ବିଜେପି) ନେତା ବରୁଣ ଗାନ୍ଧୀ ଗୁରୁବାର କହିଛନ୍ତି ଯେ ଭାରତ ହେଉଛି ଏକମାତ୍ର ଦେଶ ଯିଏକି ଚୀନ୍କୁ ଜବାବ ଦେଇପାରିବ । ପରେ ଚୀନ୍ ଭାରତକୁ ଉତ୍ତେଜିତ କରିବା ପାଇଁ ଯେଉଁ ରଣନୀତି ଆପଣାଇଛି ତାହା ଉପରେ ପଶ୍ଚାତାପ କରିବ । ଉତ୍ତରପ୍ରଦେଶ ପିଲିଭୀତରୁ ବିଜେପି ସାଂସଦ ବରୁଣ ଗାନ୍ଧୀ ଏକ ସାକ୍ଷାତକାରରେ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଅଯୋଧ୍ୟାରେ ରାମ ମନ୍ଦିର ନିର୍ମାଣ ହନୁମାନ ଭକ୍ତ ଭାବରେ ତାଙ୍କର ସ୍ୱପ୍ନକୁ ପୂରଣ କରିବା ଭଳି ଅଟେ, ଯାହା ଦୀର୍ଘ ବର୍ଷ ଧରି ବହୁ ଘାତ ପ୍ରତିଘାତ ପରେ ନିର୍ମାଣ ହେବାକୁ ଯାଉଛି । ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ନରେନ୍ଦ୍ର ମୋଦୀ ଅଗଷ୍ଟ ୫ ରେ ମନ୍ଦିର ନିର୍ମାଣର ମୂଳଦୁଆ ପକାଇ ଏହାକୁ ସ୍ୱାଧୀନତା ସହ ଯୋଡିଥିଲେ ବୋଲି ବରୁଣ ଗାନ୍ଧୀ କହିଛନ୍ତି କହିବା ସହ ଅଗଷ୍ଟ ୧୯୪୭ ରେ ଭାରତ ଏକଦା ଭାଗ୍ୟ ସହ ଚେଷ୍ଟା କରିଥିଲା । ଭାରତ ବର୍ତ୍ତମାନ ପୁନର୍ବାର ଜାଗ୍ରତ ହୋଇଛି ଏବଂ ଏହାର ସଭ୍ୟତା ନୈତିକତା ସହିତ ପୁନ ସଂଯୋଗ କରୁଛି । ଏକ ସାକ୍ଷାତକାରରେ ବରୁଣ ଗାନ୍ଧୀ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଭାରତର ଶାସନ, ଗଣତନ୍ତ୍ର ଏବଂ ନ୍ୟାୟପାଳିକା ପାଇଁ ଅଯୋଧ୍ୟା ବିବାଦର ସଫଳ ସମାଧାନ ଐତିହାସିକ ଅଟେ । ଏଥି ସହିତ ଏହା ଆମ ଦେଶର ବିଭିନ୍ନ ସମ୍ପ୍ରଦାୟର ଲୋକଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ ପ୍ରଶଂସନୀୟ ଏକତା ମଧ୍ୟ ଦେଖାଯାଏ । ସେ କହିଛନ୍ତି, ହନୁମାନଜୀଙ୍କ ଜଣେ ଭକ୍ତ ଭାବରେ ରାମ ଜନ୍ମଭୂମି ମନ୍ଦିରର ମୂଳଦୁଆ ପକାଇବା ମୋ ପାଇଁ ଏକ ସ୍ୱପ୍ନ ସଦୃଶ । ବରୁଣ ଗାନ୍ଧୀ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଭଗବାନ ରାମ କେବଳ ହିନ୍ଦୁମାନଙ୍କ ପାଇଁ ନୁହଁନ୍ତି, ସେ ସନ୍ଧୁ ସଭ୍ୟତାର ଏକ ଉଲ୍ଲେଖନୀୟ ପ୍ରତୀକ । ଲଦାଖର ଗାଲଭାନ ଉପତ୍ୟକାରେ ଭାରତୀୟ ଯବାନ୍ଙ୍କ ସହିଦ୍ ସମ୍ପର୍କରେ ବରୁଣ ଗାନ୍ଧୀ କହିଛନ୍ତି ଯେ ମୋର ବିଶ୍ୱାସ ଅଛି ଯେ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ନରେନ୍ଦ୍ର ମୋଦୀଙ୍କ ନେତୃତ୍ୱରେ ଭାରତର ସଶସ୍ତ୍ର ବାହିନୀ ଚୀନ୍କୁ ଉଚିତ୍ ଜବାବ ଦେବେ । ଭାରତକୁ ଉତ୍ତେଜିତ କରିବା ପାଇଁ ଚୀନ୍ ନିଜର ରଣନୀତିକ ଭୁଲ ବୋଲି ହୃଦୟଙ୍ଗମ କରିବ । ପ୍ରତିରକ୍ଷା ବାହିନୀକୁ ସଶକ୍ତିକରଣ ଉପରେ ମୋଦୀ ସରକାରଙ୍କ ଗୁରୁତ୍ୱ ଏବଂ ସମଗ୍ର ରଣନୀତିକ ଭାବନାରେ ପରିବର୍ତ୍ତନ ଆମକୁ ଦୀର୍ଘ ସମୟ ମଧ୍ୟରେ ସକ୍ଷମ କରିବ ।

Leave A Reply

Your email address will not be published.