‘ଭାରତର ସାର୍ବଭୌମତ୍ୱ ଉପରେ ନଜର ରଖିଥିବା ବ୍ୟକ୍ତିଙ୍କ ପାଇଁ ରାଫେଲ୍ ଯୁଦ୍ଧ ବିମାନ ଜେଟ୍ ଇଣ୍ଡେକ୍ସନ୍ ଦୃଢ଼ ଏବଂ କଠୋର ବାର୍ତ୍ତା’

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ, ୧୦ ।୯: କେନ୍ଦ୍ର ପ୍ରତିରକ୍ଷା ମନ୍ତ୍ରୀ ରାଜନାଥ ସିଂ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଭାରତୀୟ ବାୟୁସେନାରେ ୫ଟି ରାଫେଲ ଯୁଦ୍ଧ ବିମାନର ଆନୁଷ୍ଠାନିକ ଭାବେ ଭାରତର ସାର୍ବଭୌମତ୍ୱ ଉପରେ ନଜର ରଖିଥିବା ବ୍ୟକ୍ତିଙ୍କ ପାଇଁ ଏହା ଏକ କଠୋର ବାର୍ତ୍ତା । ରାଜନାଥଙ୍କ ବାର୍ତ୍ତା ଏକ ସମୟରେ ଆସିଛି ଯେତେବେଳେ ଭାରତ ଏବଂ ଚୀନ୍ ମଧ୍ୟରେ ସୀମା ଟେନସନ ଚରମ ସୀମାରେ ପହଞ୍ଚିଛି ଏବଂ ଉଭୟ ପକ୍ଷ ପୂର୍ବ ଲଦାଖର ଏଲ୍ଏସିରେ ହଜାର ହଜାର ସୈନ୍ୟଙ୍କୁ ନିୟୋଜିତ କରିଛନ୍ତି । ଅମ୍ବାଲା ଏୟାରବେସରେ ଆୟୋଜିତ ହୋଇଥିବା ଏବଂ ଫ୍ରାନ୍ସର ପ୍ରତିରକ୍ଷା ମନ୍ତ୍ରୀ ଫ୍ଲୋରେନ୍ସ ପାର୍ଲୀ ଯୋଗ ଦେଇଥିବା ରାଫାଲ ଇନଡକ୍ସନ୍ ସମାରୋହରେ ଯୋଗ ଦେଇ ରାଜନାଥ ସିଂ କହିଛନ୍ତି, ରାଫେଲ ଇନଡକ୍ସନ୍ ସମଗ୍ର ବିଶ୍ୱ ପାଇଁ ଏକ ବଡ଼ ତଥା କଠୋର ବାର୍ତ୍ତା । ବିଶେଷକରି ଆମର ସାର୍ବଭୌମତ୍ୱ ଉପରେ ଦୃଷ୍ଟି ରଖିଥିବା ବ୍ୟକ୍ତିଙ୍କ ପାଇଁ ଏହା ଏକ ଦୃଢ଼ ତଥା କଠୋର ବାର୍ତ୍ତା । ରାଜନାଥ ଆହୁରି କହିଛନ୍ତି ଯେ ରାଫେଲ ଚୁକ୍ତି ଭାରତର ଜାତୀୟ ସୁରକ୍ଷା ପାଇଁ ଏକ ଗେମ୍ଚେଞ୍ଜର ସାବ୍ୟସ୍ତ ହୋଇଛି । ସୀମା ସୁରକ୍ଷା ପ୍ରତି ଆଞ୍ଚଳିକ ଅଖଣ୍ଡତା ସୁନିଶ୍ଚିତ କରିବା ପାଇଁ ଭାରତର ପ୍ରତିବଦ୍ଧତାର ଏକ ଉଦାହରଣ ହେଉଛି ରାଫାଲ ଜେଟର ଉଦ୍ଭାବନ । ପରିବର୍ତ୍ତିତ ସମୟ ସହ ଆମକୁ ନିଜକୁ ପ୍ରସ୍ତୁତ କରିବାକୁ ପଡିବ ଏବଂ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ମୋଦୀଙ୍କ ପାଇଁ ଜାତୀୟ ସୁରକ୍ଷା ଏକ ପ୍ରମୁଖ ପ୍ରାଥମିକତା ବୋଲି ସେ କହିଛନ୍ତି । କେବଳ ଏହାର ଆଞ୍ଚଳିକ ସୀମା ରକ୍ଷା କରିବା ପାଇଁ ଭାରତ ଦାୟୀ ନୁହେଁ ବୋଲି କେନ୍ଦ୍ର ପ୍ରତିରକ୍ଷା ମନ୍ତ୍ରୀ କହିଛନ୍ତି । କିନ୍ତୁ ଭାରତ-ପ୍ରଶାନ୍ତ ମହାସାଗରରେ ମଧ୍ୟ ଭାରତ ଶାନ୍ତି ବଜାୟ ରଖିବାକୁ ସରକାର ପ୍ରତିଶ୍ରୁତିବଦ୍ଧ । ରାଫେଲକୁ ଇଣ୍ଡିଆନ୍ ଏୟାରଫୋର୍ସରେ ଅନ୍ତର୍ଭୁକ୍ତ କରିବା ଏକ ଐତିହାସିକ ମୁହୂର୍ତ୍ତ । ଏହି ଅବସରରେ ମୁଁ ସଶସ୍ତ୍ର ବାହିନୀ ଏବଂ ଦେଶର ଲୋକଙ୍କୁ ଅଭିନନ୍ଦନ ଜଣାଉଛି । ଆଇଏଏଫ୍ରେ ରାଫାଲ୍ ସାମିଲ ହେବା ଭାରତ ଏବଂ ଫ୍ରାନ୍ସ ମଧ୍ୟରେ ଗଭୀର ସମ୍ପର୍କକୁ ପ୍ରତିଫଳିତ କରେ ଏବଂ ଭବିଷ୍ୟତ ଭିତ୍ତିକ ସମ୍ପର୍କ ସୃଷ୍ଟି କରିବାରେ ଆମେ ସଫଳ ଅଟୁ ବୋଲି ରାଜନାଥ ସିଂ କହିଛନ୍ତି ।

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *