ଓଡ଼ିଶାର ପ୍ରବଳ ବର୍ଷା: 4 ଆହତ

ଭୁବନେଶ୍ୱର: ବଙ୍ଗୋପସାଗରରେ ଲୋ-ପ୍ରେସର ଅଞ୍ଚଳରେ ପ୍ରବଳ ବର୍ଷା ହେତୁ ଓଡିଶା କ୍ରମାଗତ ତୃତୀୟ ଦିନ ବିଭିନ୍ନ ସ୍ଥାନରେ ଗିଅରରୁ ଜୀବନ ଫିଙ୍ଗିଥିବାରୁ ଅତି କମରେ ତିନି ଜଣଙ୍କର ମୃତ୍ୟୁ ଘଟିଥିବା ବେଳେ ଚାରି ଜଣ ଆହତ ହୋଇଛନ୍ତି ବୋଲି ଅଧିକାରୀମାନେ ଶୁକ୍ରବାର ଦିନ କହିଛନ୍ତି। ଗତ ଦୁଇ ଦିନ ଧରି ଉପକୂଳ, ଦକ୍ଷିଣ ଏବଂ ମଧ୍ୟ ଓଡ଼ିଶାରେ ବର୍ଷା ହୋଇଥିଲା ଏବଂ ଗୁରୁବାର ଠାରୁ ଆଠଟି ଜିଲ୍ଲାରେ 100 ମିଲିମିଟରରୁ ଅଧିକ ବର୍ଷା ହୋଇଥିଲା। ଗୁରୁବାର ଦିନ ଏବଂ ତିନିଟି ଜିଲ୍ଲାରେ କାନ୍ଥ ଭୁଶୁଡ଼ିବା କାରଣରୁ ସମସ୍ତ ଆହତ ହୋଇଥିବା ଅଧିକାରୀ କହିଛନ୍ତି। କେଓନହାର ଜିଲ୍ଲାର ମିଶ୍ରମଲ ଗ୍ରାମରେ ତାଙ୍କ ପତ୍ନୀ ଏବଂ ପରିବାରର ଅନ୍ୟ ଜଣେ ସଦସ୍ୟ ଆହତ ହୋଇଥିବା ବେଳେ ଜଣେ ବ୍ୟକ୍ତିଙ୍କ ମୃତ୍ୟୁ ଘଟିଛି।  ଅନ୍ୟ ଏକ ଘଟଣାରେ ବାଲେଶ୍ୱର ଜିଲ୍ଲାର ଭଦୁଆ ଗ୍ରାମରେ ଜଣଙ୍କର ମୃତ୍ୟୁ ଘଟିଥିବା ବେଳେ ତାଙ୍କ ପତ୍ନୀ ଏବଂ  ିଅ ଆହତ ହୋଇଥିଲେ। ପୁରୀର କୁମ୍ଭାରପାରା ଅଞ୍ଚଳରେ ଆଉ ଜଣେଙ୍କର ମୃତ୍ୟୁ ଘଟିଛି। ସ୍ୱତନ୍ତ୍ର ରିଲିଫ୍ କମିଶନର (SRC) ପ୍ରଦିପ ଜେନା କହିଛନ୍ତି ଯେ ଜଳସ୍ତର ତଥା ସମ୍ଭାବ୍ୟ ବନ୍ୟା ପରିସ୍ଥିତିର ମୁକାବିଲା ପାଇଁ ଜିଲ୍ଲା ପ୍ରଶାସନକୁ ପ୍ରସ୍ତୁତ ରହିବାକୁ କୁହାଯାଇଛି। ଆଠଟି ଜିଲ୍ଲାରେ ଭଦ୍ରକ (152 ମିଲିମିଟର), ପୁରୀ (134 ମିଲିମିଟର), କଟକ (130 ମିଲିମିଟର), ବାଲାସୋର ଏବଂ ଜଜପୁର (127.8 ମିଲିମିଟର), ଖୁରଡା (116.8 ମିଲିମିଟର), କେନ୍ଦ୍ରାପଡା (104.6 ମିଲିମିଟର) ଏବଂ ଜଗତ୍ସିଂହପୁରରେ 100 ମିଲିମିଟରରୁ ଅଧିକ ବର୍ଷା ହୋଇଛି। (100.1 ମିମି) - ଗୁରୁବାର ଠାରୁ | ତିନୋଟି ବ୍ଲକରେ 200 ମିଲିମିଟରରୁ ଅଧିକ ବର୍ଷା ରେକର୍ଡ କରାଯାଇଛି - ଯାଜପୁର ଜିଲ୍ଲାର ବିଞ୍ଜରପୁର (239.4 ମିଲିମିଟର), ଭଦ୍ରକ ଜିଲ୍ଲାର ବାସୁଦେବପୁର (223 ମିଲିମିଟର) ଏବଂ ପୁରୀ ଜିଲ୍ଲାର କାନାସ ବ୍ଲକ (206 ମିଲିମିଟର) ରେ ଜେନା କହିଛନ୍ତି। ରାଜ୍ୟ ରାଜଧାନୀ ଭୁବନେଶ୍ୱରରେ ଗତ ଦୁଇ ଦିନ ମଧ୍ୟରେ 253 ମିଲିମିଟର ବର୍ଷା ହୋଇଛି। ସ୍ Rel ତନ୍ତ୍ର ରିଲିଫ୍ କମିଶନର କହିଛନ୍ତି ଯେ କଟକ ଅଞ୍ଚଳର କିଛି ସ୍ଥାନ ସମେତ ନିମ୍ନମାନର ଅଞ୍ଚଳରେ ଜଳସ୍ତର ଦୂର ହେବା ସହ ସ୍ୱାଭାବିକତା ଫେରାଇ ଆଣିବା ପାଇଁ ପଦକ୍ଷେପ ନିଆଯାଇଛି। ଜେନା ଆହୁରି ମଧ୍ୟ ଲୋକଙ୍କୁ ଆଗାମୀ ଦିନରେ କୌଣସି ଘୂର୍ଣ୍ଣିବଳୟ ବିଷୟରେ ଗୁଜବ ପ୍ରତି ଧ୍ୟାନ ନଦେବାକୁ ପରାମର୍ଶ ଦେଇଛନ୍ତି ଏବଂ ପାଣିପାଗ ପୂର୍ବାନୁମାନ ବିଷୟରେ ସେମାନେ ଭାରତ ପାଣିପାଗ ବିଭାଗ (ଆଇଏମଡି) ରିପୋର୍ଟ ଉପରେ ନିର୍ଭର କରିବା ଉଚିତ ବୋଲି କହିଛନ୍ତି। ସତର୍କତାମୂଳକ ପଦକ୍ଷେପ ଭାବରେ ଶୁକ୍ରବାର ଦିନ 11 ଟି ଜିଲ୍ଲା - ଗଞ୍ଜାମ, ପୁରୀ, ଖୁରଡା, ଜଜପୁର, କେଓନହାର, ଭଦ୍ରକ, ବାଲାସୋର, hen େଙ୍କାନାଳ, କେନ୍ଦ୍ରାପଡା, ଜଗତ୍ସିଂହପୁର ଏବଂ ମୟୂରଭଞ୍ଜ ଜିଲ୍ଲାରେ ସମସ୍ତ ବିଦ୍ୟାଳୟ ଏବଂ ଅଙ୍ଗନୱାଡି କେନ୍ଦ୍ର ବନ୍ଦ ରହିଛି। ଗୁରୁବାର ଆଠଟି ଜିଲ୍ଲାରେ ସ୍କୁଲ ଏବଂ ଅଙ୍ଗନୱାଡି କେନ୍ଦ୍ର ବନ୍ଦ ରହିଥିଲା। ବାଲାସୋର ଜିଲ୍ଲାର ମଥାନିରେ ଜାଲାକା ନଦୀର ଜଳ ସ୍ତର 5.5 ମିଟର ବିପଦ ସଙ୍କେତ ଅତିକ୍ରମ କରି 6.28 ମିଟର ଛୁଇଁଥିବାରୁ ପ୍ରାୟ 10 ଟି ଗାଁରେ ବନ୍ୟାଜଳ ନିମ୍ନମାନର ଅଞ୍ଚଳରେ ବୁଡ଼ି ଯାଇଛି ବୋଲି ଜଣେ ଅଧିକାରୀ କହିଛନ୍ତି।  ଗଞ୍ଜାମ ଜିଲ୍ଲାର ପାଟାପୁର ଦେଇ ଆସ୍କା-ଦିଗାପାହଣ୍ଡି ମଧ୍ୟରେ ସଡକ ଯୋଗାଯୋଗ ବ୍ୟାହତ ହୋଇ ପାଲାସାପୁର ନିକଟରେ ଏକ ରାସ୍ତା ଧୋଇ ହୋଇଯାଇଥିବା ବେଳେ ବରହମପୁର ସହରର ଅନେକ ଅଞ୍ଚଳ ଜଳବନ୍ଦୀ ହୋଇ ରହିଥିଲା। ଶନିବାର ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ରାଜ୍ୟର ବିଭିନ୍ନ ସ୍ଥାନରେ ବର୍ଷା ଜାରି ରହିବ ବୋଲି ମେଟ ସେଣ୍ଟର କହିଛି। ବାଲାସୋର, ମୟୂରଭଞ୍ଜ, ଭଦ୍ରକ ଏବଂ ଜଗତ୍ସିଂହପୁର ଭଳି ଜିଲ୍ଲାରେ ବଜ୍ରପାତ ଏବଂ ବଜ୍ରପାତ ସହିତ ପ୍ରବଳ ବର୍ଷା ହେବାର ସମ୍ଭାବନା ରହିଛି। ଦକ୍ଷିଣ, ଉପକୂଳ, ଉତ୍ତର ଏବଂ ଆଭ୍ୟନ୍ତରୀଣ ଓଡିଶାର ଅନେକ ଜିଲ୍ଲା ମଧ୍ୟ ମଧ୍ୟମ ବୃଷ୍ଟିପାତ କରିବେ ବୋଲି ଏଥିରେ କୁହାଯାଇଛି।

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *