ଶୀତରେ ସୂର୍ଯ୍ୟସ୍ନାନକୁ କରିନିଅନ୍ତୁ ସାଥୀ

0 52

ନଭେମ୍ବର ମାସ ଆରମ୍ଭ ହୋଇଛି ଏବଂ ଅନେକ ଲୋକ ଆଲମାରୀରୁ ଶୀତଦିନିଆ ପୋଷାକ ମଧ୍ୟ ବାହାର କରିଛନ୍ତି । ଏହି ଋତୁରେ ଅଧିକାଂଶ ଲୋକ ସୂର୍ଯ୍ୟ ସ୍ନାନକୁ ବନ୍ଧୁତା କରିବାକୁ ପସନ୍ଦ କରନ୍ତି । କାରଣ ସକାଳର ଖରା କେବଳ ଭିଟାମିନ୍ ଡି (ଭିଟାମିନ୍ ଡି) ଯୋଗାଏ ନାହିଁ, ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ପାଇଁ ଅନେକ ଲାଭ ମଧ୍ୟ ମିଳିଥାଏ । ଶୀତଦିନେ ସୂର୍ଯ୍ୟକିରଣ କରିବା କେତେ ଲାଭଦାୟକ ତାହା ଆସନ୍ତୁ ଜାଣିବା ।
ଭିଟାମିନ୍-ଡି: ଏହା ଜଣା ଯେ ସୂର୍ଯ୍ୟକିରଣ ଦ୍ୱାରା ସୂର୍ଯ୍ୟଙ୍କୁ ଅନେକ ଭିଟାମିନ୍ ଊ ମିଳିଥାଏ, ଯାହା ହାଡ଼କୁ ମଜବୁତ କରିବାରେ ସାହାଯ୍ୟ କରିଥାଏ ଏହା ସହିତ, ସୂର୍ଯ୍ୟକିରଣ ମଧ୍ୟ ଥଣ୍ଡା କାରଣରୁ ଗଣ୍ଠି ଯନ୍ତ୍ରଣା ଏବଂ ଶରୀରର ଯନ୍ତ୍ରଣାରୁ ମୁକ୍ତି ଦେଇଥାଏ
ଭଲ ନିଦ: ସୂର୍ଯ୍ୟକିରଣ ଦ୍ୱାରା ଆମ ଶରୀରରେ ମେଲାଟୋନିନ୍ ହରମୋନ୍ ଉତ୍ପନ୍ନ ହୁଏ । ଏହି ହରମୋନ୍ ରହିବା ଦ୍ୱାରା ଭଲ ଏବଂ ଆରାମଦାୟକ ନିଦ ହୋଇଥାଏ । ଏହାସହ ଏହା ମାନସିକ ·ପକୁ ମଧ୍ୟ ହ୍ରାସ କରିଥାଏ ।
ଓଜନ ହ୍ରାସ କରିବାରେ ସାହାଯ୍ୟକାରୀ: ଖରାରେ ଠିଆ ହେଲେ ଶରୀରରେ କୋଲେଷ୍ଟ୍ରଲ କମିଯାଏ, ଯାହା ଓଜନ ହ୍ରାସ କରିବାରେ ସହାୟକ ହୋଇଥାଏ ।
ଫଙ୍ଗଲ୍ ସଂକ୍ରମଣ: ଯଦି ଶରୀରରେ କୌଣସି ଫଙ୍ଗଲ୍ ସଂକ୍ରମଣ ଥାଏ, ତେବେ ସୂର୍ଯ୍ୟକିରଣରେ ବସନ୍ତୁ । କାରଣ ସୂର୍ଯ୍ୟକିରଣରେ ବସିବା ଦ୍ୱାରା ଜୀବାଣୁ ସଂକ୍ରମଣ ଦୂର ହୋଇପାରିବ । ତେଣୁ ସୂର୍ଯ୍ୟକିରଣ ଚର୍ମ ସମସ୍ୟାରୁ ମୁକ୍ତି ଦେବାରେ ବହୁତ ପ୍ରଭାବଶାଳୀ ପ୍ରମାଣିତ ହୋଇଥାଏ ।
ଗୁରୁତର ରୋଗର ଚିକିତ୍ସା: ଜଣ୍ଡିସ୍ ଭଳି ଗୁରୁତର ରୋଗକୁ ଉପଶମ କରିବାର ସୂର୍ଯ୍ୟ କିରଣର କ୍ଷମତା ଅଛି । ତେଣୁ ଜଣ୍ଡିସ ରୋଗୀମାନେ ଖରାରେ ବସିବା ଜରୁରୀ ।

Leave A Reply

Your email address will not be published.