ଖୁବଶୀଘ୍ର ମହାରାଷ୍ଟ୍ରରେ ଖୋଲିବ ଧାର୍ମିକ ସ୍ଥାନ, କିନ୍ତୁ ମାସ୍କ ବାଧ୍ୟତାମୂଳକ

ମୁମ୍ବାଇ : ମନ୍ଦିର ସମେତ ଅନ୍ୟାନ୍ୟ ଧାର୍ମିକ ସ୍ଥାନ ଖୁବ୍ଶୀଘ୍ର ମହାରାଷ୍ଟ୍ରରେ ଖୋଲିବ । ତେବେ ମନ୍ଦିର ଭିତରେ ମାସ୍କ ପିନ୍ଧିବା ମଧ୍ୟ ବାଧ୍ୟତାମୂଳକ ହେବ । ମହାରାଷ୍ଟ୍ରର ସିଏମ୍ ଉଦ୍ଧବ ଠାକରେ ଏହା ନିଶ୍ଚିତ କରିଛନ୍ତି । ସେ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଆମେ ଶୀଘ୍ର ମନ୍ଦିର ଏବଂ ଅନ୍ୟାନ୍ୟ ଧାର୍ମିକ ସ୍ଥାନ ଖୋଲିବାକୁ ଚିନ୍ତା କରୁଛୁ । କେବଳ ଦୀପାବଳିକୁ ସମାପ୍ତ କରିବାକୁ ଦିଅ । ସେ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଯଦିଓ ଚପଲ, ଜୋତା ମନ୍ଦିର କିମ୍ବା ଧାର୍ମିକ ସ୍ଥାନ ବାହାରେ ହଟାଯିବ, ମାସ୍କ ପିନ୍ଧିବା ବାଧ୍ୟତାମୂଳକ ହେବ । କାରଣ ଯଦି ଜଣେ କରୋନା ରୋଗୀ ମାସ୍କ ବିନା ଜନଗହଳି ପୂର୍ଣ୍ଣ ଅଞ୍ଚଳରେ ବୁଲନ୍ତି, ତେବେ ସେ ଅତି କମରେ ୪୦୦ ଲୋକଙ୍କୁ ସଂକ୍ରମିତ କରିପାରନ୍ତି । ଦୁଇ ଦିନ ପୂର୍ବେ ଉଦ୍ଧବ ସରକାର ଦିୱାଲୀଙ୍କ ପାଇଁ ନିର୍ଦ୍ଦେଶାବଳୀ ପ୍ରକାଶ କରିଥିଲେ । ସେ ଏଥର ଅନ୍ୟ ପର୍ବ ପରି ସରଳତାର ସହିତ ଦୀପାବଳୀ ପର୍ବ ପାଳନ କରିବାକୁ ଜନସାଧାରଣଙ୍କୁ ନିବେଦନ କରିଥିଲେ । ସେ କହିଛନ୍ତି ଯେ କୋଭିଡ ମହାମାରୀ ହେତୁ ବର୍ତ୍ତମାନ ରାଜ୍ୟରେ ମନ୍ଦିର ଖୋଲାଯିବ ନାହିଁ । ତେଣୁ ଦୀପାବଳି ଅବସରରେ ଲୋକମାନେ ଘରେ ପୂଜା କରିବା ଉଚିତ୍ । ଆହୁରି ମଧ୍ୟ ସର୍ବସାଧାରଣ ସ୍ଥାନଗୁଡିକୁ ଭିଡ଼ କରନ୍ତୁ ନାହିଁ । ଅନ୍ତତପକ୍ଷେ ସାନିଟାଇଜର ବ୍ୟବହାର କରିବାକୁ ନିର୍ଦ୍ଦେଶ ଦିଆଯାଇଥିଲା । ଏଥିସହ ଦୀପାବଳୀରେ ସର୍ବନିମ୍ନ ବାଣ ଫୁଟାଇବାକୁ ନିବେଦନ କରିଛନ୍ତି । ପରନ୍ତୁ ମହାରାଷ୍ଟ୍ରରେ ଏବେ ବାଣ ଫୁଟାଇବା ପାଇଁ କୌଣସି ପ୍ରତିବନ୍ଧକ ଲଗାଯାଇନାହିଁ । ଗାଇଡ୍ଲାଇନ୍ରେ କୁହାଯାଇଛି କି ମହାରାଷ୍ଟ୍ର ଓ ପୂରା ଦେଶରେ କରୋନା ମହାମାରୀ ସଂକଟ ଦେଇ ଗତି କରୁଛି । ଏଥିପାଇଁ ବାଣ ଫୁଟାଇ ପର୍ଯ୍ୟାବରଣ ଦୂଷିତ କରିବା ଅପେକ୍ଷା ସୁରକ୍ଷିତ ଦୀପାବଳୀ ପାଳନ ଉପରେ ଧ୍ୟାନ କେନ୍ଦ୍ରୀଭୂତ କରିବାକୁ ସେ ନିର୍ଦ୍ଦେଶ ଦେଇଛନ୍ତି । କିଛିଦିନ ପୂର୍ବରୁ ବଡ଼ ରହିଥିବା ଧାର୍ମିକ ସ୍ତଳ ପୁନର୍ବାର ଖୋଲିବା ପାଇଁ ମହାରାଷ୍ଟ୍ର ରାଜ୍ୟପାଳ ଭଗତ ସିଂ କୋଶିୟାର ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ଉଦ୍ଧବ ଠାକ୍ରେଙ୍କୁ ଏକ ଚିଠି ଲେଖିଥିଲେ । ସେ ଲେଖିଥିଲେ କି ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ଉଦ୍ଧବ ଠାକ୍ରେଙ୍କୁ ଭଗବାନଙ୍କର କୌଣସି ଚେତାବନୀ ମିଳିଛି କି ଧାର୍ମିକ ସ୍ଥଳୀକୁ ପୁନର୍ବାର ଖୋଲିବା ଉପରେ ସେ ଟାଳଟୁଳ ନୀତି ଅବଲମ୍ବନ କରୁଛନ୍ତି । ରାଜ୍ୟପାଳ ଲେଖିଥିଲେ କି ଜୁନ୍ ୧ରୁ ସବୁ ରାଜ୍ୟର ସମସ୍ତ ଧାର୍ମିକ ସ୍ଥଳ ଖୋଲିବା ପାଇଁ ଘୋଷଣା କରାଯାଇଥିଲା । କିନ୍ତୁ ୪ ମାସ ବିତିଯାଇଥିଲେ ବି ଏହି ଦିଗରେ କୌଣସି ପଦକ୍ଷେପ ନିଆଯାଇନାହିଁ । ଏହା ବିଡ଼ମ୍ବନା ଯେ ସରକାର ଗୋଟିଏ ପଟେ ବାର୍ ଓ ରେଷ୍ଟୁରାଣ୍ଟ ଖୋଲିଦେଇଛନ୍ତି କିନ୍ତୁ ମନ୍ଦିର ଭଳି ଧାର୍ମିକ ସ୍ଥାନକୁ ଖୋଲିନାହାନ୍ତି । ଆପଣ ହିନ୍ଦୁତ୍ୱର ମଜବୁତ୍ ପକ୍ଷକାର ଭାବେ ଜଣାଶୁଣା । ଆପଣ ଭଗବାନ ଶ୍ରୀରାମଙ୍କ ପାଇଁ ସାର୍ବଜନିକ ଭାବେ ନିଜର ଭକ୍ତଭାବ ପ୍ରଦର୍ଶନ କରିଥିଲେ । ପରନ୍ତୁ ରାଜ୍ୟପାଳଙ୍କ ଏହି ଚିଠି ଉପରେ ଏନ୍ସିପି ମୁଖ୍ୟ ଶରଦ ପାୱାର ଓ ଶିବସେନାର ସାଂସଦ ସଞ୍ଜୟ ରାଉତ ଆପତ୍ତି ଜଣାଇଥିଲେ ।

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *