ଇଡିଙ୍କୁ ମନଗଢ଼ା କାହାଣୀ କହୁନାହାନ୍ତି ତ ରିୟା?

ମୁମ୍ବାଇ: ଏନଫୋର୍ସମେଣ୍ଟ ନିର୍ଦ୍ଦେଶାଳୟ (ଇଡି) ଅନୁସନ୍ଧାନରେ ରିୟା ଚକ୍ରବର୍ତ୍ତୀ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଗତ ବର୍ଷ ଅକ୍ଟୋବରରେ ସେମାନେ ୟୁରୋପ ଯାତ୍ରା କରିଥିଲେ । ସୁଶାନ୍ତ ସେଠାରେ ଥିବା ଏକ ହୋଟେଲର ଏକ କୋଠରୀରେ ଏକ ଚିତ୍ର ଦେଖିଥିଲେ ଏବଂ ଏହା ପରେ ସୁଶାନ୍ତଙ୍କ ମାନସିକ ଅବସ୍ଥା ଖରାପ ହେବାକୁ ଲାଗିଲା । ଏଠାରେ ପ୍ରଶ୍ନ ଉଠୁଛି କ’ଣ ଗୋଟିଏ ଚିତ୍ର ଦେଖିବା ପରେ କ’ଣ ଜରେ ବ୍ୟକ୍ତିର ମାନସିକ ସ୍ଥତିି ବିଗିଡ଼ଯାଏ? ଇଡିଙ୍କୁ ମନଗଢ଼ା କାହାଣୀ କହୁନାହାନ୍ତି ତ? ରିୟା ଇଡିଙ୍କୁ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଚିତ୍ର ଦେଖିବା ପରେ ସୁଶାନ୍ତ ରୁଦ୍ରକ୍ଷାର ରୋଜାରୀ ସହିତ ଜପ କରିବା ଆରମ୍ଭ କରିଥିଲେ । କେବଳ ଏତିକି ନୁହେଁ ଏମାନେ ୟୁରୋପ ପରେ ଅଷ୍ଟ୍ରେଲିଆ ଯିବାକୁ ଯାଉଥିଲେ, କିନ୍ତୁ ସୁଶାନ୍ତଙ୍କ ଅବସ୍ଥା ବିଗିଡି ଯାଇଥିବାରୁ ସେମାନେ ନଯାଇ ଭାରତକୁ ଫେରି ନଥିଲେ । ଏହି ପରିପ୍ରେକ୍ଷୀରେ ମାନସିକ ରୋଗର ଡାକ୍ତର ସାଗର ମୁଣ୍ଡ୍ରା କହିଛନ୍ତି ଯେ ଏହା ହେବାର ସମ୍ଭାବନା ବହୁତ କମ୍ । ଆସନ୍ତୁ ଜାଣିବା, ରିୟା ଚକ୍ରବର୍ତ୍ତୀଙ୍କ ଏହି ଯାତ୍ରା ଇତିହାସ ୧୦ ଅଗଷ୍ଟ ୨୦୧୯ରୁ ୨୫ ଫେବୃଆରୀ ୨୦୨୦ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ । ୧୩ ଅକ୍ଟୋବର ୨୦୧୯ ରେ, ସୁଶାନ୍ତ ସିଂ ରିୟା ଚକ୍ରବର୍ତ୍ତୀଙ୍କ ସହ ଇଟାଲୀରେ ପହଞ୍ଚବା ପରେ ତାଙ୍କ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ଅବସ୍ଥା ଖରାପ ହେବାକୁ ଲାଗିଲା । ୩ ଅକ୍ଟୋବରରୁ ୯ ଅକ୍ଟୋବର ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ରିୟା ଚକ୍ରବର୍ତ୍ତୀ, ଶୋଭିକ ଚକ୍ରବର୍ତ୍ତୀ ଏବଂ ସୁଶାନ୍ତ ସିଂ ଫ୍ରାନ୍ସରେ ରହିଲେ । ତିନିଜଣ ଅକ୍ଟୋବର ୯ରୁ ୧୧ଅକ୍ଟୋବର ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ସ୍ୱିଜରଲ୍ୟାଣ୍ଡରେ ରହୁଥିଲେ । ୧୧ ଅକ୍ଟୋବରରେ ଏହି ତିନିଜଣ ଫ୍ରାନ୍ସକୁ ପ୍ରତ୍ୟାବର୍ତ୍ତନ କଲେ । କିନ୍ତୁ ପରେ ରିୟା ଚକ୍ରବର୍ତ୍ତୀ, ସୁଶାନ୍ତ ସିଂ ଏବଂ ଶୋଭିଙ୍କ ସହ ସ୍ୱିଜରଲ୍ୟାଣ୍ଡକୁ ଆସି ୧୨ ଅକ୍ଟୋବର ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ସେଠାରେ ରହିଲେ । ଗୋଟିଏ ଦିନରେ କାହିଁକି ଏତେ ଯାତ୍ରା କରାଯାଇଥିଲା, ଅନୁସନ୍ଧାନକାରୀ ସଂସ୍ଥା ଖୋଜି ପାଇ ନାହାଁନ୍ତି ଏବଂ ଏହା ଏବେ ସନ୍ଦେହ ଘେରରେ । ଫ୍ରାନ୍ସ ଯିବା ପାଇଁ ୨ ଥର ଏବଂ ପରେ ସ୍ୱିଜରଲ୍ୟାଣ୍ଡକୁ ଫେରିବା, କାରଣ ଏହା ପରେ ଯେତେବେଳେ ସୁଶାନ୍ତ ସିଂ, ରିୟା ଚକ୍ରବର୍ତ୍ତୀ ଏବଂ ଶୋଭିକ୍ ୧୩ ଅକ୍ଟୋବରରେ ଇଟାଲୀକୁ ଆସିଲେ, ସୁଶାନ୍ତ ସିଂଙ୍କ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ଖରାପ ହେବାକୁ ଲାଗିଲା । ଏହା ପରେ, ତିନିଜଣ ଅକ୍ଟୋବର ୨୧ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଇଟାଲୀରେ ରହିଲେ ଏବଂ ସୁଶାନ୍ତ ସିଂଙ୍କ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ଅବସ୍ଥା ବିଗିଡିବାରେ ଲାଗିଲା । ହୋଟେଲ ରୁମରେ ବାରମ୍ବାର ଦେଖାଯାଉଥିବା ରିୟା ଚକ୍ରବର୍ତ୍ତୀଙ୍କ କାହାଣୀରେ ଭୂତ ଶିକାରର କାହାଣୀ ବାହାରକୁ ଆସୁଛି । ୨୧ ଅକ୍ଟୋବରରୁ ୨୭ ଅକ୍ଟୋବର ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ତିନିଜଣ ଅଷ୍ଟ୍ରିଆରେ ରହିଲେ ଏବଂ ପରେ ସୁଶାନ୍ତ ସିଂଙ୍କ ଜିଦ୍ ପରେ ସେମାନେ ୨୮ ଅକ୍ଟୋବର ୨୦୧୯ ରେ ମୁମ୍ବାଇ ଫେରିଗଲେ ।

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *